Włosy przetłuszczające się. Przyczyny, odpowiednie kosmetyki, sposoby domowej pielęgnacji

Fot: prohor08 / fotolia.com

Pozbawiona objętości, przyklejona do głowy, płaska fryzura. Błyszczące i posklejane kosmyki, które wyglądają niczym zamoczone w oleju – prawdopodobnie większość z nas doświadczyła problemu, jakim są tłuste włosy. Poznajmy jego przyczyny i sprawdźmy, czy istnieje skuteczny sposób na przetłuszczające się włosy. 

Każdy, kto chociaż raz nie umył lub nie odświeżył w porę swojej fryzury, miał okazję przekonać się, na czym polega przetłuszczanie włosów. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Przyjmuje się, że za szybko przetłuszczające się włosy, można uznać te, które wymagają odświeżenia co najmniej raz na dobę. Problem ten może mieć więc różne natężenie. Przetłuszczającymi można określić włosy:

  • wymagające codziennego mycia;
  • tracące świeżość w ciągu dnia, kilka godzin po prysznicu;
  • tłuste zaraz po umyciu.

Aby skutecznie przeciwdziałać przetłuszczaniu włosów, wpierw należy określić możliwą przyczynę problemu. Jedynie na jej podstawie można skutecznie ustalić, co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały.

Włosy przetłuszczające się – przyczyny

Skóra na całym naszym ciele (w tym skóra głowy) wyposażona jest w gruczoły łojowe. Ich zadanie polega na podtrzymywaniu optymalnego natłuszczenia naskórka poprzez wydzielanie woskowatej substancji – sebum. Jeżeli skóra jest podrażniona i przesuszona, gruczoły łojowe pracują intensywniej, wydzielając zwiększone ilości tłustej substancji (zjawisko to bywa często określane jako nadprodukcja sebum lub łojotok).

Suchy szampon? Możesz go zrobić sama!

Zobacz film: Suchy szampon - jak go zrobić samemu? Źródło: Klinika urody.

Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom

Pomimo tego, że dla uproszczenia najczęściej mówi się o tłustych włosach, to przetłuszczająca się skóra głowy, a nie kosmyki same w sobie są problemem. Dlaczego skóra głowy wydziela nadprogramowe ilości sebum? Przyczyny mogą być różne.

  • Przetłuszczające się włosy, a hormony – w tym przypadku tłuste włosy są wynikiem zbyt dużego stężenia męskich hormonów (u kobiet) lub zaburzeń w pracy tarczycy. Problemy z hormonami przytrafiają się głównie nastolatkom w okresie dojrzewania i kobietom w okresie menopauzy. Mogą jednak dotknąć one każdego, niezależnie od płci i wieku. Zwykle w przypadku problemów hormonalnych, oprócz przetłuszczających włosów, możemy zaobserwować również inne problemy, np. trądzik, tłustą cerę, wahania wagi. Jeżeli podejrzewamy, że to właśnie hormony mogą być przyczyną naszych problemów, powinniśmy czym prędzej zasięgnąć porady lekarza endokrynologa.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt agresywne lub zbyt częste oczyszczanie skóry głowy, a także stosowanie wysuszających i obciążających produktów, mogą doprowadzić do przetłuszczania się włosów. Skóra, która regularnie pozbawiana jest naturalnej warstwy ochronnej, będzie starała się bronić przed wysuszeniem poprzez produkcję dużych ilości sebum.
  • Uwarunkowania genetyczne – niestety, zdarza się również, że skłonność do przetłuszczania się włosów jest dziedziczna.
  • Niestaranna higiena – nie tylko zbyt agresywne odświeżanie jest niekorzystne dla włosów. Nieregularne, zbyt rzadkie i niedokładne mycie może również może być przyczyną przetłuszczających się włosów.

Jak sobie pomóc – domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

  • Ograniczenie mycia włosów – (dotyczy osób, które myją głowę co najmniej raz na dobę) jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, postarajmy się zmniejszyć częstotliwość mycia włosów. Aby przedłużyć świeżość fryzury, sięgnijmy po suchy szampon, talk lub specjalne wcierki na przetłuszczające się włosy.
  • Wymiana kosmetyków – jak najszybciej zrezygnujmy z codziennego stosowania silnych, mocno oczyszczających szamponów i zastąpmy je łagodnymi, naturalnymi produktami. Kosmetyki takie, jak szampon i odżywka do włosów przetłuszczających się nie muszą całkowicie znikać z naszych łazienek, ale ograniczmy ich stosowanie do 1-2 razów w tygodniu. Pamiętajmy też, żeby używać ich jedynie w miejscu, w którym występuje problem: włosy przetłuszczające się u nasady nie wymagają stosowania specjalistycznego szamponu na całej długości – wystarczy, że nałożymy go na skórę głowy, a resztę kosmyków umyjemy zwykłym produktem.
  • Olejowanie – jest to prawdopodobnie najlepszy (chociaż zaskakujący) sposób na tłuste włosy. Regularne nakładanie naturalnych olejków na skórę głowy, pozwoli na dogłębne jej odżywienie i nawilżenie. Jak przeprowadzić domowy zabieg? Odrobinę roślinnego olejku (oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub z pestek winogron) dokładnie wmasujmy w skórę głowy i rozprowadźmy na całej długości włosów. Głowę zabezpieczamy turbanem z ręcznika. Olej zostawmy na włosach przez co najmniej godzinę. Po tym czasie umyjmy włosy tak, jak zwykle. Zabieg olejowania można powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
  • Odpowiednie fryzury – na tłuste włosy nie powinno się nakładać zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji. Postawmy więc na proste uczesania i upięcia, np. na luźny koczek.
  • Płukanka – domowe sposoby na tłuste włosy to przede wszystkim ocet jabłkowy! Wystarczy, że szklankę letniej wody wymieszamy z łyżką octu – powstałą miksturą polewamy umyte włosy (nie spłukujemy).

Zobacz także: Nafta kosmetyczna na włosy i twarz – zastosowanie, efekty, przepis na domową maseczkę do włosów

Mocno przetłuszczające się włosy to problem, który wielu z nas spędza sen z powiek. Na szczęście istnieje wiele łatwych skutecznych sposobów na to, by cieszyć się lekką i świeżą fryzurą. 

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej