Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate – jak określić porowatość włosów i jak dbać o poszczególne rodzaje?

Fot.: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Porowatość włosów to sposób, w jaki układają się ich łuski. Na tej podstawie można określić ogólny stan kosmyków i dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji. Rozróżnia się wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate włosy. Każdy rodzaj z nich wymaga innego traktowania i stosowania odmiennych kosmetyków. 

Włosy u nasady są zawsze zdrowsze, ponieważ czerpią nawilżenie bezpośrednio ze skóry głowy. Na największe zniszczenia narażone są końcówki i to im dobrze jest poświęcić najwięcej uwagi w codziennej pielęgnacji.

Czym jest porowatość włosów?

Na podstawie porowatości włosów można określić ich ogólną kondycję. Wysoka, średnia lub niska porowatość zależy od tego, w jaki sposób układa się łuska włosa. Im kosmyki są bardziej gładkie i śliskie, tym są zdrowsze i nie puszą się. Rozróżnia się 3 rodzaje porowatości włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.

Test na porowatość włosów

Profesjonalny test na porowatość włosów można zrobić u trychologa. Domowym sposobem na sprawdzenie, w jakiej kondycji są kosmyki, jest umieszczenie jednego włosa w szklance wody. Im głębiej utonie – tym większa jest jego porowatość, gdyż wysokoporowate włosy mają bardziej rozchylone łuski, przez co szybciej chłoną wodę.

Włosy wysokoporowate – cechy charakterystyczne

Włosy wysokoporowate to kosmyki o słabej kondycji, które puszą się, elektryzują, są suche i zniszczone, a ich końcówki – rozdwojone. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybkie wysychanie a także podatność na wszelkiego rodzaju stylizacje, ponieważ stosunkowo łatwo się układają, choć źle znoszą wysoką temperaturę. Po zastosowaniu lokówki czy suszarki można zauważyć znacznie pogorszenie się ich kondycji, przez co włosy przypominają siano. Przyczyną wysokiej porowatości włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak. Częste farbowanie, rozjaśnianie czy stylizacje gorącym powietrzem mogą powodować nawet nieodwracalne zmiany we włosach i niekiedy jedynym ratunkiem dla nich jest znaczne skrócenie ich długości.

Włosy wysokoporowate – pielęgnacja

Nieodłącznym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest regularne podcinanie końcówek, przynajmniej raz na 3 miesiące. Do codziennego mycia kosmyków najlepiej używać delikatnych szamponów z jak najmniejszą ilością detergentów, np. przeznaczonych dla dzieci. Kosmetyk należy nakładać tylko na skalp. Podczas spłukiwania wytworzona piana sama umyje końcówki. W czasie mycia głowy można wykonać delikatny masaż. Nie należy szarpać włosów ani ich energicznie pocierać. Do wycierania najlepiej użyć ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wilgoci. Jeżeli nie ma się możliwości lub czasu, aby włosy wyschły samoczynnie, do ich suszenia należy używać suszarki z dyfuzorem oraz niskiej temperatury. Spanie z mokrymi włosami powoduje ich łamanie.

Kosmetyki i oleje na włosy wysokoporowate

Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy używać kosmetyków, takich jak maski czy odżywki, tylko na bazie naturalnych emolientów. Są nimi np.: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, siemienia lnianego, róży piżmowej, ryżu czy orzechów, zwłaszcza: macadamia, włoskich i laskowych. W preparatach do pielęgnacji włosów o wysokie porowatości nie może zabraknąć protein, które wnikają w głąb kosmyków i uzupełniają ich ubytki, a także pozostawiają na ich powierzchni ochronną warstwę. W kosmetykach należy szukać takich składników, jak: kolagen, proteiny mleka, keratyna czy jedwab. Cennymi dodatkami nawilżającymi do preparatów na suche i zniszczone włosy są np.: miód, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, aloes.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Włosy średnioporowate dobrze się układają i są łatwiejsze w pielęgnacji, w porównaniu z kosmykami o wysokiej porowatości. Nie potrzebują one stosowania ciężkich masek. Do pielęgnacji włosów o średnim poziomie porowatości wystarczą lekkie odżywki na bazie humektantów i protein, np. jedwabiu, keratyny, żółtka.

Włosy średnioporowate – oleje

Do pielęgnacji włosów średnioporowatych sprawdzają się oleje z zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6. Są nimi, np.: olej z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni, słonecznikowy i rycynowy.

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Włosy niskoporowate są zdrowe, gładkie, pełne blasku, ale mniej podatne na stylizacje. Kosmyki trudniej wchłaniają wodę, przez co dłużej schną. Wilgoć nie powoduje ich puszenia się ani falowania. Zdrowe włosy nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji, jak kosmetyki o średnim bądź wysokim stopniu porowatości. Łatwo je przeciążyć, dlatego do codziennego stosowania nie powinno się używać preparatów na bazie sylikonów i protein, ponieważ mogą powodować ich nadmierne wysuszanie.

Włosy niskoporowate – oleje

Do pielęgnacji włosów o niskiej porowatości najlepiej stosować lekkie odżywki ziołowe. W składzie kosmetyków do niskoporowatych kosmyków może znajdować się, np.: olej kokosowy lub palmowy, aloes, soki z owoców, wyciągi z ziół oraz keratyna hydrolizowana. 

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów. Źródło: Wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 27.02.2018,
Opublikowano: 27.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej