Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Fot. PeopleImages / Getty Images

Jeśli chcemy cieszyć się piękną i zdrową opalenizną na długo należy odpowiednio zadbać o skórę. Dobrze zacząć jeszcze przed opalaniem, aby zyskać piękny i równy kolor opalenizny. Dzięki temu nasza skóra będzie wyglądać zdrowo i taka właśnie będzie.

Zanim jeszcze zdecydujemy się na kąpiele słoneczne powinniśmy odpowiednio nawilżyć skórę. Po zimie często jest ona wysuszona, bywa, że nadmiernie się łuszczy. Dobrze zacząć od domowych peelingów lub wykonania zabiegu mezoterapii bezigłowej, który odżywi najgłębsze warstwy skóry. Regularne nawilżanie to podstawa – należy wykorzystywać naturalne preparaty, które nie są nadmiernie tłuste i nie zatykają porów. Świetnie sprawdzą się masło shea i olej kokosowy, który dodatkowo zawiera naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UVB.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Piękna skóra to taka, która jest tylko muśnięta słońcem. W celu unikania nadmiernej opalenizny, a także podrażnień i oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z filtrem SPF. Ochronią nas one przed szkodliwym działaniem promieni UVB oraz UVA (należy czytać etykiety produktów i wybierać te, które chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania). Szczególnie polecane są kremy z filtrem mineralnym, który odbija promienie słoneczne. Inny rodzaj kosmetyków do opalania to kremy z filtrem chemicznym, niestety mogą one zawierać toksyczne substancje, np.

  • oxybenzone – duże ryzyko toksyczności,
  • octinoxate (octylmethoxycinnamate) – duże ryzyko toksyczności,
  • homosalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
  • octisalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
  • octocrylene – umiarkowane ryzyko toksyczności.

Warto przed zakupem upewnić się, że kosmetyk jest w pełni bezpieczny i daje ochronę przed słońcem. Korzystając z kremów z filtrem należy stosować się do zaleceń producenta – tj. używać odpowiedniej dawki kremu na czystą i suchą skórę. Należy smarować się kilka razy dziennie, gdyż krem wyciera się i jego ochrona z czasem słabnie. Bardzo ważne jest także to, że wystawiając się po raz pierwszy na słońce powinno się zadbać o większą ochronę, tj. stosować kosmetyki z wyższym filtrem ochronnym. Lepiej opalać się stopniowo, a bezpiecznie.

W czasie lata, kiedy jesteśmy narażeni na częste i intensywne działanie promieni słonecznych należy dbać o skórę także po opalaniu. Po powrocie do domu z plażowania powinno się oczyścić skórę z piasku i słonej wody. W tym celu najlepiej wziąć letni prysznic i umyć się kosmetykami, które nawilżają już w trakcie kąpieli. Po prysznicu należy nawilżyć skórę balsamem po opalaniu.

Kiedy nasza skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona lub, gdy zaczyna nas piec, to powinniśmy bezwzględnie unikać słońca. Pamiętajmy także, by nie wystawiać się na słońce w godzinach 11-16, ale opalać się do godziny 11 i po 16.

Dużo o kremach z filtrem i o tym, jak je stosować dowiecie się także tutaj:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6

Źródło

1. Filtry od słońca 2016: to musisz wiedzieć

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 03.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej