Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

Fot: mninni / fotolia.com

Wczesne objawy porodu, takie jak obniżenie dna macicy czy skurcze przepowiadające, pojawiają się już na 3–4 tygodnie przed rozwiązaniem. Organizm matki przygotowuje się przez ten czas do porodu, przed którym występują m.in. właściwe skurcze porodowe. Nie wszystkie objawy dotyczą każdej kobiety.

Poród następuje po około 266 dniach od momentu poczęcia. Cała ciąża jest okresem dużych zmian w organizmie kobiety – nie inaczej jest w ostatnich dniach przed porodem. Organizm przygotowuje się w tym czasie do wysiłku związanego z przyjściem dziecka na świat. Macica staje się coraz bardziej elastyczna.

Pierwsze objawy porodu

Pierwsze objawy porodu mogą pojawić się już na kilka tygodni przed nim. Jednym z nich jest obniżenie dna macicy. W 36. tygodniu ciąży znajduje się w swoim najwyższym położeniu. Na 3–4 tygodnie przed porodem jej dno cofa się do poziomu z 32. tygodnia. Towarzyszy temu uczucie zmniejszenia ucisku na żołądek, łatwiejsze staje się oddychanie. Mniej więcej w tym samym czasie mogą też wystąpić pierwsze skurcze, nazywane skurczami przepowiadającymi. Nie należy mylić ich ze skurczami porodowymi, bezpośrednio poprzedzającymi rozwiązanie. Skurcze przepowiadające nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy, rzadko też bywają regularne. Ciężarna odczuwa je najczęściej w podbrzuszu. W odróżnieniu od skurczów porodowych nie nasilają się, a po zażyciu leków uspokajających albo rozkurczowych stają się mniej dolegliwe lub całkowicie ustają. Oznaczają one, że macica przygotowuje się do wysiłku związanego z porodem.

Objawy porodu

W ostatnich tygodniach ciąży szyjka macicy dojrzewa. Staje się przez to bardziej miękka i rozciągliwa. Zauważa się jej mniejsze lub większe zgładzenie oraz rozwieranie. Zachodzi też centralizacja szyjki macicy, czyli jej przemieszczanie się do osi kanału rodnego. Inny objaw zbliżającego się rozwiązania to odejście krwiście zabarwionego czopa śluzowego. Rozpoznaje się je po wydzielinie z pochwy, pojawiającej się na kilka dni lub godzin przed porodem.

Zobacz także: Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Jednym z dwóch najważniejszych objawów nadchodzących narodzin dziecka są skurcze porodowe. W odróżnieniu od skurczów przepowiadających, towarzyszy im skracanie i rozwieranie szyjki macicy. Z upływem czasu stają się coraz częstsze, dłuższe i bardziej intensywne. Ich ilość zależy od okresu porodu – w pierwszym okresie są to 3 skurcze na minutę, w drugim 5–10 skurczów na minutę. Nie ustają po podaniu leków. Jeżeli nie ma pewności, czy trwające skurcze są skurczami porodowymi, konieczna jest jedno-, dwugodzinna obserwacja. Jednocześnie przy skurczach pojawia się ból w podbrzuszu i w okolicy krzyżowej. Jest to sygnał, że główka dziecka wstawia się do kanału rodnego. Ponieważ znajduje się wtedy blisko pęcherza moczowego, wyczuwalne jest też silne parcie na pęcherz.

Drugi ważny objaw to odejście wód płodowych. Poród następuje najczęściej w ciągu doby od ich samoistnego odpłynięcia. Ciężarna odczuwa je jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu. Czasami jest to powolne sączenie, w rzadszych przypadkach – nagły strumień. Po odejściu wód płodowych należy natychmiast pojechać do szpitala ze względu na duże ryzyko zakażenia. By mu zapobiec, po pewnym czasie od odpłynięcia płynu owodniowego zazwyczaj ciężarnej podaje się antybiotyki. Odejście wód płodowych można rozpoznać w badaniu przez pochwę z użyciem sterylnych wzierników i stwierdzenie wypływania jasnego, zielonkawego lub krwiście podbarwionego płynu z szyjki macicy. Czasami konieczne jest w tym celu przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG).

Nietypowe objawy porodu

Opisane powyżej objawy dotyczą większości kobiet. Przebieg ciąży i okresu bezpośrednio poprzedzającego poród jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Niektóre ciężarne mogą więc spotkać się z objawami, które nie pojawią się u innych kobiet.

Jednym z rzadszych symptomów jest biegunka, będąca sygnałem oczyszczania się organizmu. Opróżnienie jelit ułatwia późniejsze przejście dziecka przez kanał rodny. By zniwelować jej negatywne skutki, należy przyjmować zwiększoną ilość płynów. Organizm może też oczyszczać się poprzez wymioty, choć zdarza się, że objaw ten ma też inne przyczyny – może być skutkiem silnego lęku przed porodem. Niektóre kobiety odczuwają również przypływ energii. Towarzyszy temu silna potrzeba aktywności i chęć jak najlepszego przygotowania się do powitania dziecka w domu. To pozytywny objaw, należy jednak pamiętać, że ciężarna nie powinna podejmować czynności wymagających dużego wysiłku. Możliwe jest też wystąpienie obrzęków – najczęściej kończyn dolnych i dłoni, rzadziej zdarza się, by dotyczyły one innych części ciała. Powoduje je utrudniony odpływ żylny i nadmiar wody i soli w organizmie. Zazwyczaj ustępują po przespanej nocy.

Zobacz film: Poród domowy - czy to bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn




Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej