Wazelina – właściwości i działanie. Jak stosować wazelinę w kosmetyce?

Fot. Shana Novak / Getty Images

Wazelina wykazuje dobroczynne działanie na skórę. Ma właściwości regenerujące, nawilżające, wygładzające. Nie przenika przez skórę, a tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, która ogranicza szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Wazelina to produkt, który od dawna jest szeroko wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Przede wszystkim jest ogólnodostępna, rzadko wywołuje działania niepożądane, niewiele kosztuje. Przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji i ochrony skóry oraz ust. Z powodzeniem sprawdzi się też w regeneracji włosów i rzęs. Stanowi doskonałą bazę do samodzielnie wytwarzanych kosmetyków DIY.

Wazelina – wiadomości ogólne

Wazelina to substancja mazista, bezwonna, niewysychająca, dość prześwitująca, nierozpuszczalna w wodzie, niewchłaniająca się przez skórę ani błony śluzowe. Stanowi produkt uboczny procesu destylacji ropy naftowej. Wynaleziona została w 1872 roku. Ze względu na stopień oczyszczenia i zastosowanie wyróżnia się kilka jej rodzajów. Wazelinę kosmetyczną otrzymuje się z wazeliny białej (farm. Vaselinum album), będącej częstym surowcem farmaceutycznym. Za opakowanie 30 g zapłaci się około 4-5 zł. Dostępna jest w aptekach czy drogeriach oraz w sprzedaży online.

Wazelina kosmetyczna – działanie na skórę twarzy

Wazeliny używać można do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. W sposób szczególny wskazana jest do cery suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Produkt skutecznie zapobiega wysuszaniu skóry, wykazuje działanie natłuszczające i ochronne. Doskonale regeneruje uszkodzony naskórek, zapobiega jego łuszczeniu i pękaniu. Skutecznie wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry. Tworząc na jej powierzchni delikatny film ochronny, chroni przed nadmierną utratą wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza wiatru i mrozu. Wazelina polecana jest zwłaszcza pod oczy. Należy nakładać jej niewielką ilość na noc, a rano zmyć letnią wodą.

Polecamy: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Jak wybierać kosmetyki? Dowiesz się tego z filmu :

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Wazelina – zastosowanie w kosmetyce

Wazelina kosmetyczna to produkt o niezwykle uniwersalnym przeznaczeniu. Wykazuje dobroczynne działanie na usta, paznokcie, pięty czy łokcie. Wazelina do ust wygładza ich powierzchnię, nawilża, delikatnie natłuszcza i nabłyszcza wargi. Systematycznie stosowana zwalcza problem spierzchniętych ust czy popękanej, twardej skóry okolicy pięt. W tym celu stopy przed snem należy posmarować grubą warstwą wazeliny, a następnie nałożyć na nie bawełniane skarpetki. Produkt pomoże również wygładzić łokcie i kolana oraz usunąć skórki przy paznokciach. Sprawi, że skóra wokół paznokci będzie miękka i delikatna. Wazelinę warto aplikować przed malowaniem paznokci, gdyż jeśli przypadkowo wyjedzie się pędzelkiem z lakierem poza płytkę paznokciową, to bez problemu razem z wazeliną usunie się jego nadmiar. Wazelinę poleca się też osobom, które często muszą myć ręce, gdyż ciągłe stosowanie mydła mogłoby wysuszyć skórę.

Wazelina na rzęsy i brwi oraz włosy

Wazelina na rzęsy i brwi wzmacnia je, regeneruje i odżywia, zmniejsza wypadanie i łamanie tych delikatnych włosków. Sprawi, że będą błyszczeć i wzmocni kolor użytych do nich kosmetyków. Dzięki niej włoski zyskują objętość. W tym celu należy patyczkiem higienicznym lub umytą szczoteczką do rzęs nałożyć na noc niewielką jej ilość. Dodatkowo skutecznie zmywa wodoodporny makijaż i usprawnia zdjęcie sztucznych rzęs. W pierwszym przypadku wystarczy odrobinę wazeliny nałożyć na wacik i zetrzeć tusz czy eyeliner. Zaś w drugim posmarować rzęsy wazeliną i po chwili podważyć pasek w zewnętrznym kąciku oka. Dobrym pomysłem jest smarowanie wazeliną skóry przed regulacją brwi. Wówczas zabieg okaże się mniej bolesny, a zbędne włoski usunie się znacznie łatwiej.

Wazelina na włosy pomoże odżywić rozdwojone końcówki i zmniejszy prawdopodobieństwo ich powstania w przyszłości. W tym celu należy w lekko wilgotne włosy wmasować odrobinę wazeliny. Wcierana w skórę głowy sprawi, że włosy staną się bardziej błyszczące i mocniejsze.

Inne wykorzystanie wazeliny

Wazelina ma rozmaite zastosowania. Nałożona na skórę przed użyciem samoopalacza zapewnia jego równomierne rozprowadzenie, dzięki temu spada ryzyko powstania nieestetycznych plam na skórze. Wazelina pod perfumy znacznie przedłuży ich trwałość. Przed spryskaniem perfumami określonych miejsc na ciele, warto wetrzeć w nie niewielką ilość wazeliny. Dzięki temu zapach jest dłużej wyczuwalny.

Wazelina jest doskonałą bazą do tworzenia domowych kosmetyków. Stanowi częsty składnik peelingu. W połączeniu z solą morską, mielonymi ziarnami kawy czy brązowym cukrem oczyści skórę z nadmiaru złuszczonego naskórka. Zabieg powinno się wykonywać raz w tygodniu.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania wazeliny

Mimo korzystnego działania, wazelina nie jest wskazana dla posiadaczy cery tłustej, mieszanej, trądzikowej. Jej stosowanie mogłoby zatkać ujścia gruczołów łojowych i zwiększyć powstawanie zaskórników. Wazelina rzadko wywołuje podrażnienia.

Wazelina do miejsc intymnych

Zastosowanie wazeliny nie kończy się na podkreślaniu urody. Wazelina sprawdzi się na niewielkie rany i otarcia oraz swędzenie sromu. Jest naturalnym sposobem na zwiększenie wilgotności pochwy. Zastąpić może także żel analny. Wazelina do odbytu wspomaga specjalistyczne leczenie hemoroidów (żylaków odbytu). Przed każdym wypróżnianiem warto smarować odbyt wazeliną, co znacznie ułatwia wypróżnienie. Należy jednak pamiętać, by była bezzapachowa, pozbawiona konserwantów i alkoholu.

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej