W jakich warunkach pogodowych występuje smog?

Fot.: wanchanta / stock.adobe.com

O zjawisku smogu mówimy w okresie zimowym. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to w dużej mierze sezon grzewczy w połączeniu z warunkami pogodowymi. Zanieczyszczenia powietrza unoszące się nad miastem są bardzo groźne. Jak się ich ustrzec? Co powoduje długotrwałe narażenie na wdychanie smogu?

Zanieczyszczenia powietrza widoczne gołym okiem nazywamy smogiem. Pojawia się on głównie zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, a powietrze jest wilgotne i nie ma wiatru. Wtedy nad miastami zalega "mgła" składająca się z toksycznych substancji: benzo[a]pirenu, metali ciężkich, dioksyn i furanu. 

Smog składa się z pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Są one podzielone ze względu na wielkość cząstek. Pyły PM10 osiadają w płucach i oskrzelach, natomiast PM2,5 przedostają się z płuc (dokładniej z pęcherzyków płucnych) do krwiobiegu. Warto zwrócić uwagę przy wyborze maski antysmogowej na to, jakie pyły filtruje. Dobrze, żeby filtrowała cząstki pyłu PM2,5, czyli mniejsze niż 2,5 mikrometra.

Zobacz film: Związki, które zanieczyszczają powietrze. Źródło: 36,6

Kto jest głównym winowajcą zanieczyszczeń powietrza?  52 procent udziału w zanieczyszczaniu środowiska ma tak zwana niska emisja, czyli gospodarstwa domowe, które ogrzewane nieodpowiednim paliwem lub starymi piecami, emitują bardzo dużo zanieczyszczeń. Kolejnymi sprawcami zanieczyszczeń są w 17 proc. przemysł i w 10 proc. samochody.

W Polsce do tej pory brakowało przepisów określających normy emisji w przypadku pieców oraz materiałów do ogrzewania. Dla przykładu w naszym kraju w sprzedaży jest muł i miał węglowy, w innych krajach traktowany jako odpad powstały przy produkcji węgla i utylizowany.

Teraz jednak, kiedy problem smogu jest nagłośniony, a wszyscy uważnie śledzą mapy zanieczyszczeń powietrza, wszystko powinno się zmienić. Póki co, w wielu miastach zorganizowane są dotacje dla obywateli na wymianę pieców. Brakuje jednak ogólnopolskich przepisów dotyczących paliwa używanego do ogrzewania gospodarstw domowych. Szczególnie niebezpieczne dla nas i dla środowiska jest palenie śmieci. Łatwo poznać, że ktoś łamie prawo po ciemnym i brzydko pachnącym dymie z komina. Proceder palenia śmieci należy niezwłocznie zgłosić Straży Miejskiej, która ma obowiązek przyjrzeć się sprawie.

Co powoduje smog?

Kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, zwiększa podatność na infekcje układu oddechowego oraz zaostrza alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek), a to tylko niektóre problemy zdrowotne, które powoduje. Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca (powodować zawał) oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, powodować wady płodu, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka. Długotrwała ekspozycja na pyły skutkuje także skróceniem średniej długości życia. Wdychanie smogu można porównać do palenia papierosów - jest szkodliwe i lepiej go unikać. 

Zobacz film: Jak smog wpływa na nasze zdrowie. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 19.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej