W długi weekend utonęło 13 osób. Od początku czerwca było już 231 ofiar

Fot. piranka / Getty Images

Od początku czerwca mamy w Polsce aż 231 ofiar utonięć. W długi sierpniowy weekend utonęło 13 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w niedzielę 18 sierpnia do utonięć doszło w Gubławkach, Mrągowie, Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) i Siemianówce (woj. podlaskie). Ze statystyk zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Głównej Policji wynika, że od 1 kwietnia odnotowano 290 utonięć.

Jednocześnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozwagę podczas spędzania czasu nad wodą. Nie wolno zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, do których zaliczamy:

  • kąpiele w miejscach do tego przeznaczonych;
  • stosowanie się do poleceń ratownika;
  • zakładać kapok wypływając na otwartą wodę kajakiem, łódką czy nawet rowerkiem wodnym;
  • nie odpływać daleko od brzegu;
  • nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu;
  • nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu;
  • nie skakać do wody;
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym.

W sytuacji, gdy widzimy osobę tonącą należy w pierwszej kolejności poinformować służby, a następnie przystąpić do ratowania, jeśli nie stwarza to zagrożenia dla nas.

Zobacz także: Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

Pierwsza pomoc 

Akcja ratownicza powinna być podjęta jak najszybciej, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku. Ratowanie tonących osób może być niebezpieczne dla ludzi nieumiejących pływać lub mających z tym trudność. Osobę topiącą się powinien wydostać na brzeg ratownik lub zespół ratowników przeszkolonych do tego.

Po wyciągnięciu poszkodowanego na brzeg należy ułożyć go na twardym podłożu i sprawdzić, czy reaguje na głos. Jeśli jest nieprzytomny należy udrożnić drogi oddechowe, i wybadać, czy jest oddech - można obserwować po prostu klatkę piersiową, czy się unosi. 

Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do reanimacji: wykonujemy 5 oddechów, a następnie rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej 30 razy (na środku mostka kładziemy splecione obie dłonie i uciskamy nadgarstkami na głębokość 5-6 cm), znowu wykonujemy 2 wdechy i powtarzamy 30 uciśnięć klatki piersiowej. Akcję ratunkową należy prowadzić do odzyskania oddechu lub do przyjazdu karetki pogotowia. 

Uwaga! Resuscytacja osoby po podtopieniu jest trudna ze względu na zaleganie wody w płucach. Woda może także ulewać się z żołądka, w tej sytuacji należy poszkodowanego położyć na boku, aby cała treść pokarmowa wylała się. Jej pozostałości można usunąć z ust ręką. 

Więcej informacji znajdziecie na portalu TVN24.pl

Zobaczcie także, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 19.08.2019,
Opublikowano: 19.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej