Ureaplasma – co należy wiedzieć o tej bakterii? Objawy zakażenia

Fot: fotolia.com

Ureaplazma zwykle zakaża drogi oddechowe lub układ moczowo-płciowy. Jak sama nazwa wskazuje jest powszechnie obecna w drogach moczowych i może być przyczyną bólu przy oddawaniu moczu oraz innych objawów ze strony układu moczowego.

Zakażenie Ureaplasmą jest związane z zapaleniem cewki moczowej u młodych mężczyzn i dotyczy 40–80% zakażeń bezobjawowych u młodych kobiet. Oznacza to, że są one czasami obecne nawet w przypadku braku choroby. Wśród 17 gatunków izolowanych z dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego wyróżnia się 4 typy. Mycoplasma pneumoniae jest dobrze znanym patogenem, rzadko jest izolowana od zdrowych osób. Gatunki Mycoplasma hominis i Ureaplasma, znane wspólnie jako organizmy mykopowirusowe narządów płciowych, są ogólnie uważane za oportunistów powodujących infekcje u osób podatnych.

Jakie objawy daje bakteria Ureaplasma?

Większość osób nie ma żadnych objawów i nie zostało udowodnione, że Ureaplasma powoduje u nich długotrwałe powikłania zdrowotne. Jeśli bakteria wywołuje symptomy, są to między innymi:

  • ból przy oddawaniu moczu,
  • nietypowa wydzielina z pochwy,
  • zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenie dróg moczowych,
  • zapalenie jelita grubego,
  • zapalenie stawów,
  • przedwczesny poród,
  • bakteriemia,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Zobacz także: Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne

Zarówno gatunki Mycoplasma, jak i dwa gatunki Ureaplasmy (w tym Parvum i Urealyticum) mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt (w tym poprzez kontakt seksualny, chociaż nie jest uważana za chorobę weneryczną ze względu na niski stopień patogenności) lub drogą łożyskową od matki do potomstwa (w chwili urodzenia lub w macicy). Szacuje się, że znaczna część populacji aktywnej seksualnie jest zakażona Ureaplasmą, która nie powoduje żadnych objawów.

Ureaplasma a niepłodność

Bakterie ureaplazmy mogą powodować zapalenie w jamie brzusznej, zakażenie i niekorzystne wyniki badań krwi kobiet w ciąży skutkujące przedwczesnym porodem i uszkodzeniem płuc płodu. Zapalenie tych narządów, bakteriemia, zapalenie opon mózgowych i zgon występują u niemowląt o bardzo małej masie urodzeniowej z powodu zakażenia Ureaplasmą lub Mycoplasmą obecną w dolnych drogach oddechowych. Zarówno gatunki Mycoplasma, jak i Ureaplasma mogą odgrywać rolę zarówno w niepłodności, jak i poronieniu. Specyficzne mechanizmy działania, które mogą pogarszać płodność, są niejasne. Kwestia, czy te bakterie mogą powodować uszkodzenie dróg rodnych lub czy ich obecność zwiększa częstość poronień, nie została ostatecznie potwierdzona badaniami. W konsekwencji wiele klinik nie diagnozuje regularnie zakażeń Ureaplasmą lub Mycoplasmą.

Ureaplasma – jak można wykryć tę bakterię?

Można zdiagnozować Ureaplasmę przy użyciu próbki moczu lub wymazu z pochwy. Bakteria może zostać wyizolowana z krwi matczynej, krwi pępowinowej lub krwi noworodków. Próbkę lub wymaz poddaje się testowi PCR, który sprawdza obecność bakterii. Diagnostyka Ureaplasmy trwa zwykle około 36 godzin.

Ureaplasma – jak leczyć zakażenie tą bakterią?

W większości przypadków zakażenie bakterią Ureaplasma jest łatwe w leczeniu. Przy zapaleniu cewki moczowej stosuje się antybiotykoterapię za pomocą np. doksycykliny podawanej przez 7 dni lub azytromycyny przyjmowanej przez 5 dni. Niektórzy pacjenci wymagają dłuższego leczenia doksycykliną. Ponadto stosowane są również ciprofloksacyna lub metronidazol. Niektóre osoby mogą nadal doświadczać objawów po usunięciu infekcji, ale przeważnie symptomy zanikają wraz z upływem czasu. Ponadto należy pamiętać, iż partnerów seksualnych także należy leczyć. Prezerwatywy i inne metody antykoncepcji nie są skuteczne w zapobieganiu transmisji, ponieważ Ureaplasma jest często częścią flory bakteryjnej organizmu i zakażenia nią są często oportunistczne.

Ureaplasma – leczenie naturalne

Naturalne środki zaradcze w leczeniu zakażenia bakterią Ureaplasma to:

  • boraks – stosowany u mężczyzn w proporcjach – 1/4 łyżeczki boraksu rozpuszczona w jednym litrze wody pitej przez cały dzień; kuracja trwa 4 dni w tygodniu z 3 dniami wolnymi; dla kobiet – 1/8 łyżeczki boraksu w jednym litrze wody pitej przez cały dzień, również trwa 4 dni w tygodniu z 3 dniami wolnymi;
  • zioła – w postaci herbaty z dodatkiem dziewanny o działaniu przeciwbakteryjnym i miodu oraz zielonej herbaty, która ma właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne; ponadto stosuje się napar z mącznicy lekarskiej (Arctostaphylos uva-ursi), który działa antybakteryjnie na układ moczowy.

Ważna jest również zmiana stylu życia i dostarczenie organizmowi dużo składników odżywczych oraz unikanie spożywania pustych kalorii, które obniżają układ odpornościowy. Należy unikać cukru i przetworzonych produktów z mąki, spożywać świeże owoce i warzywa, zwłaszcza marchew, która dostarcza dużą ilość składników odżywczych. Ponadto trzeba starać się codziennie spacerować, co najmniej przez 5–10 minut. 

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ja 29.08.2022r.

Ja od czasu zarażenia ureaplazmą zaczęłam bardzo często chorować. To były dziwne przeziębienia, bardzo osłabiające,trwające bardzo długo i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Wcześniej nigdy się nie przeziębiałam.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Rak prostaty – objawy długo nie dają o sobie znać. Jak wcześnie rozpoznać nowotwór?

Rak prostaty (inaczej: gruczołu krokowego, stercza) to - zaraz po raku płuc - najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Schorzenie bardzo długo nie daje żadnych objawów i chorzy trafiają do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana. Jak nie przegapić raka i wygrać z chorobą?

Czytaj więcej
Czy piwny brzuszek może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu raka prostaty?

Brytyjscy naukowcy przez 11 lat przeanalizowali przypadki ponad 200 tysięcy mężczyzn. Do jakich wniosków doszli? Ci panowie, którzy w okolicach talii mieli nagromadzony tłuszcz, byli o 35 procent bardziej narażeni na zgon z powodu raka prostaty, niż pacjenci bez tak zwanego piwnego brzuszka. 

Czytaj więcej
Badanie prostaty – badanie palpacyjne przez odbyt, PSA czy TRUS?

Badanie prostaty może być wykonane przez lekarza każdej specjalności, ponieważ jest to gruczoł łatwo wyczuwalny podczas badania palcem przez odbyt. Szczegółowa diagnostyka obejmuje wskaźnik PSA, badanie USG czy TRUS.

Czytaj więcej
Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?

Choroby odbytu mogą mieć różne objawy, a najczęstsze dolegliwości to ból, krwawienia, świąd lub zaburzenia rytmu wypróżnień. Tego typu problemów nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy prowadzą do poważnych zaburzeń. Jeśli wystąpią, należy się skierować do lekarza proktologa.

Czytaj więcej
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty: objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania

Leczenie zapalenia prostaty zależy od jego przyczyny. Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty o podłożu bakteryjnym leczy się antybiotykami. Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty wymaga korekty diety i łagodzenia dolegliwości.

Czytaj więcej
Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

Przerost prostaty to skutek starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny, najczęściej po 50. roku życia. Szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na zwalczenie tej dolegliwości.

Czytaj więcej
Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja

Biopsja prostaty jest badaniem diagnostycznym, w którym materiał do analizy pobierany jest z gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt), a w niektórych przypadkach też przez krocze. Badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy raka stercza. Biopsja prostaty nie wymaga bycia na czczo.

Czytaj więcej
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?

Prostata to ważny element męskiego układu płciowego. Zazwyczaj nie zwracamy na nią uwagi, problemy zaczynają się, kiedy dochodzi do jej przerostu. Niestety, choroby gruczołu krokowego występują powszechnie i mogą pojawić się w każdym wieku. Aby ich uniknąć, należy kontrolować jego rozmiar.

Czytaj więcej