Ukąszenia owadów – kiedy stają się niebezpieczne?

Fot. Joel Carillet / Getty Images

Ukąszenia owadów oczywiście nie zawsze wiążą się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W przypadku większości osób oprócz reakcji miejscowej nie występują żadne inne objawy. Jednak problem pojawia się, gdy ukąszeniu towarzyszy alergia.

Ukąszenia owadów są właściwie niemożliwe do uniknięcia. Część z nich wiąże się wyłącznie z lekko swędzącymi odczynami miejscowymi. W przypadku osób, które cierpią na alergię na ukąszenia owadów, sprawa przedstawia się już zupełnie inaczej.

Czy ukąszenia owadów są niebezpieczne?

Ukąszenia takich owadów jak muchy czy komary są nie do uniknięcia, mogą jednak powodować bardzo różne reakcje. Często są bolesne. Ukąszenia owadów potrafią wywoływać obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Najczęściej przydarzają się ukąszenia komara, kleszcza, osy lub meszki. W większości przypadków nie są one groźne, a jedynie nieprzyjemne i do jakiegoś stopnia bolesne. Ukąszenie pszczoły samo w sobie nie jest niebezpieczne, chyba że dana osoba ma na nie alergię. Właśnie w tym przypadku ugryzienia owadów mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia i życia. U niektórych alergików wystąpi jedynie nieco silniejsza reakcja miejscowa, jednak innych może dotknąć silna, niebezpieczna dla zdrowia reakcja anafilaktyczna.

Polecamy: Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Jak chronić się przed ukąszeniami owadów?

Ukąszenia owadów są na tyle nieprzyjemne i niebezpieczne, że lepiej im zapobiegać, niż się po nich leczyć. Z tego też powodu ogromną popularnością cieszą się repelenty, czyli środki odstraszające owady. Mogą być nimi organizmy żywe, związki chemiczne, urządzenia generujące określone wiązki światła lub dźwięki. Do repelentów stosowanych do ochrony przed ukąszeniami owadów zalicza się następujące produkty dostępne w drogerii lub aptece:

  • kremy,
  • olejki,
  • aerozole,
  • płyny,
  • lepy,
  • siatki.

Specjalistyczne preparaty zapewniają ochronę przed ukąszeniami komarów lub kleszczy, a także innych owadów. W repelenty warto wyposażyć się przed różnego rodzaju wakacyjnymi wycieczkami, np. do lasu. Trzeba o nich pamiętać także w przypadku wypraw w tropikalne rejony świata, gdzie ukąszenia owadów mogą się okazać bardzo niebezpieczne, ponieważ często są one przyczyną wielu groźnych dla zdrowia chorób.

Warto wiedzieć: Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Ukąszenie pszczoły może być bardzo bolesne, podobnie zresztą jak ugryzienia owadów, które są ledwo widoczne. Małe, drobne muszki potrafią wyrządzić na ludzkim ciele wiele szkód.

Szczególnie niebezpieczne są owady żądlące (pszczoły, trzmiele, osy, szerszenie). Opuchlizna i zaczerwienienie w przypadku ukąszenia przez owada są jednymi z pierwszych objawów, ponieważ ugryzienie wywołuje stan zapalny, który utrzymuje się najczęściej od 24 do 48 godzin. Aby zmniejszyć towarzyszący mu ból, warto stosować okłady na ukąszenia owadów, czyli:

  • przyłożyć do miejsca ugryzienia zimny okład, np. kostki lodu,
  • przyłożyć na odczyn przekrojoną na pół cebulę,
  • zwilżać ukąszenie co 5 minut silnym roztworem soli (łyżeczka soli na szklankę wody),
  • zrobić opatrunek z liści babki lancetowatej lub szałwii,
  • zrobić opatrunek z rozgniecionego liścia białej kapusty,
  • zrobić okład z rozpuszczonego w ciepłej wodzie węgla aktywnego.

Warto również sięgnąć po maść na ukąszenia owadów, którą bez problemu można kupić w aptece.

Sytuacja może skomplikować się, gdy jesteśmy uczuleni na jad owadów. Zobaczcie, co wtedy robić:

Zobacz film: Alergia na jad owadów. Źródło: 36,6

Alergia na ukąszenia przez owady

Rumień po ukąszeniu owada, który utrzymuje się na skórze dłużej niż kilka dni, jest powodem do niepokoju. Może on świadczyć o powstaniu zakażenia lub uczuleniu na konkretny jad danego owada. Alergię wywołują najczęściej ukąszenia tych pochodzących z rodziny błonkoskrzydłych. Zalicza się tutaj owady pszczołowate (trzmiel i pszczoła miodna) oraz osowate (osa zwyczajna, klecanka, szerszeń). W wyniku reakcji alergicznej mogą pojawić się:

  • nasilona reakcja miejscowa,
  • ostra pokrzywka,
  • gorączka,
  • obrzęk naczyniowy,
  • ogólnoustrojowa reakcja anafilaktyczna.

Najczęściej uczulenie na ukąszenia owadów objawia się:

  • dużą reakcją miejscową (średnica obrzęku ponad 10 cm; spuchnięta noga po ugryzieniu przez owada nie jest powodem do paniki, niebezpieczne są natomiast użądlenia w głowę, szyję, język, w okolice ust; obrzęk po ukąszeniu owada, jeśli występuje w obrębie gardła czy krtani, może utrudnić oddychanie, a w skrajnej sytuacji doprowadzić do uduszenia),
  • ogólnoustrojową reakcją anafilaktyczną, której mogą towarzyszyć objawy związane z układami: pokarmowym, oddechowym lub krążenia.

Pomoc przy alergii na ugryzienia owadów

Po ugryzieniu przez pszczołę osoby, która cierpi na alergię, koniecznie należy usunąć żądło (trzeba je podważyć tak, aby nie wcisnąć do ciała pozostałej w nim dawki jadu). Ślady po ukąszeniach owadów koniecznie należy obłożyć zimnym okładem, który obkurcza naczynia i przeciwdziała przedostawaniu się jadu w głąb ciała. Osoby uczulone na jad owadów zawsze powinny mieć przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający adrenalinę w ampułko-strzykawce. W przypadku ukąszeń w górne części ciała jego użycie może się okazać niezbędne.

Bibliografia:

1. B. Samoliński, Alergia górnych dróg oddechowych w: „Alergia, Astma, Immunologia - przegląd kliniczny”, Warszawski Uniwersytet Medyczny - Wydział Nauki o Zdrowiu, 2009.

Data aktualizacji: 10.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej