Ubezpieczenie NNW - czy warto?

mat. prasowe 

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Ubezpieczenie NNW - czym jest?

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje nasze własne bezpieczeństwo. Bardzo często jest tak, że ubezpieczamy samochód, dom, rower, a nie myślimy o swoim osobistym zdrowiu i życiu. A przecież my też możemy objąć się polisą, która zagwarantuje wypłatę środków, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, ulegniemy wypadkowi, zachorujemy, czy znajdziemy się na dłużej w szpitalu.

Ubezpieczenie NNW obejmuje między innymi uszkodzenie ciała w wyniku wypadku. Zwykle występuje w różnych wariantach, które przede wszystkim rozdziela się pod względem procentowego uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo: Wariant podstawowy to 5% uszczerbku na zdrowiu i wypłata maksymalnie 100% sumy wybranego ubezpieczenia. Wariant rozszerzony to 5% uszczerbku na zdrowiu i maksymalnie 100% sumy wybranego ubezpieczenia. Wariant pełny bierze pod uwagę już 1% uszczerbku na zdrowiu i związaną z nim wypłatę maksymalnie 150 % sumy wybranego ubezpieczenia.

Dla kogo jest ubezpieczenie NNW?

Dla każdego. Każdy może się ubezpieczyć lub być ubezpieczonym. Ramy ubezpieczenia NNW określa głównie wiek. Między innymi przewidziano wariant dla dzieci, najczęściej nazywany „Ubezpieczeniem szkolnym”. W praktyce działa on od urodzenia do osiemnastego roku życia. Wraz z rozszerzonymi opcjami może obejmować szeroki zakres wsparcia, nie tylko na terenie szkoły, czy przedszkola, ale również przez całą dobę. Warto zaznaczyć, że indywidualne ubezpieczenie dziecka jest znacznie lepsze od opcji oferowanej przez szkołę, czy przedszkole. Działa nie tylko podczas trwania roku szkolnego, ale przez całe 356 dni tak w kraju, jak i za granicą.

Dla osób dorosłych przewidziano wariant zamykający się w ramach 17 – 61 lat. Często wybierane jest ono przy okazji zakupu innego ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenia komunikacyjnego czy też turystycznego. Oczywiście zwykle mamy do wyboru kilka opcji, które wiążą się z kwotą ubezpieczenia oraz jego zakresem. Dzięki temu mamy szansę na dostosowanie ubezpieczenia NNW do naszych indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele oferują również dodatkowe pakiety, które możemy rozważyć przy okazji ubezpieczenia NNW. Do wyboru mamy takie warianty jak na przykład: pomoc w przypadku wystąpienia powikłań, konsultacje u specjalistów, badania, rehabilitacja.

Kiedy działa NNW? Co obejmuje?

Ubezpieczenie NNW działa na przykład wówczas, jeśli w skutek wypadku doznamy jakiegokolwiek urazu lub uszkodzenia ciała. Warto jednak uważnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zwrócić uwagę na konkretne warianty, upewniając się, czy wybrane przez nas ubezpieczenie będzie również funkcjonować na wakacjach albo podczas uprawiania sportów. Jeśli nie, a chcemy posiadać taką ochronę, wówczas wykupujemy dodatkowe opcje.

mat. prasowe 

Przykładowo ubezpieczenie NNW może obejmować:

  • uszkodzenia głowy oraz wszelkie ich następstwa (na przykład: porażenia, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia różnego rodzaju nerwów, niedowłady, zaburzenia równowagi, padaczkę pourazową, zaburzenia mowy, uszkodzenie słuchu, itp.)
  • uszkodzenia twarzy (na przykład: uszkodzenia nosa, utrata zębów, wyraźne oszpecenia i blizny, ubytki, złamania i inne urazy żuchwy, itp.)
  • uszkodzenia wzroku (na przykład: jaskra i zaćma pourazowa, obniżenie ostrości wzroku, uszkodzenia gałki ocznej, niedowidzenie i utrata widoczności i wiele innych)
  • różne uszkodzenia słuchu
  • uszkodzenia szyi, krtani, przełyku i tchawicy
  • uszkodzenia klatki piersiowej i ich następstwa (złamania, uszkodzenie płuc, serca i inne)
  • uszkodzenia jamy brzusznej i ich następstwa
  • uszkodzenia narządów moczowo-płciowych
  • zatrucia, nagłe działania czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych
  • uszkodzenia kręgosłupa, rdzenia kręgowego i ich następstwa
  • uszkodzenia miednicy
  • uszkodzenia kończyn górnych i dolnych (między innymi zwichnięcia, złamania, utrata palców)
  • porażenia lub niedowłady nerwów obwodowych

Ubezpieczyciele oferują szeroki zakres wsparcia. Pamiętajmy jednak, by zawsze, przede wszystkim zapoznać się z umową oraz OWU (czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Wszystkie szczegóły mamy wyszczególnione w umowie, więc od początku wiemy, w jakich sytuacjach ubezpieczenie NNW będzie nas chronić.

Jak to działa? Gdy ulegniemy wypadkowi, na skutek którego doznamy uszkodzenia bądź choroby, niezwłocznie zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, że wówczas należy przedstawić czytelną i szczegółową dokumentację medyczną oraz opisać okoliczności zdarzenia i przedłożyć inne dokumenty, o które zostaniemy poproszeni. Otrzymane z odszkodowania pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, na przykład kontynuację leczenia, a nawet na czas i organizację wypoczynku, którego możemy bardzo potrzebować po traumatycznym przeżyciu. 

Data aktualizacji: 10.10.2022,
Opublikowano: 06.10.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Deska SUP – Twój plan na tegoroczne wakacje 

Zima to doskonały moment na planowanie letniego urlopu. Zanim najkorzystniejsze oferty noclegów, wczasów i wycieczek zostaną wykupione, warto stworzyć plan wakacyjnego wyjazdu, aby maksymalnie wykorzystać piękną letnią aurę oraz przerwę od pracy i szkoły. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie muszą szukać atrakcji za granicą. W popularnych polskich ośrodkach turystycznych nad morzem, rzekami czy jeziorami możemy aktywnie trenować, poznawać nowe dyscypliny i szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Od kilku sezonów miłośnicy sportów wodnych szaleją na punkcie stosunkowo nowego akcesorium pozwalającego pływać na otwartym morzu, rzekach i zamkniętych akwenach – deski SUP. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać, aby dobrze rozpocząć przygodę z nową, fascynującą dyscypliną? Jakie akcesoria do deski SUP podniosą jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania? Sprawdź! 

Czytaj więcej
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej