"Twój parasol" - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej

Getty Images

"Twój parasol" przypomina do złudzenia inne aplikacje pogodowe. Z tą jednak różnicą, że gdy dwa razy klikniesz w ekran, natychmiast zostaniesz przeniesiony do ukrytego trybu, gdzie znajdziesz pomoc dla ofiar przemocy domowej.

Przemoc domowa w czasie koronawirusa

Przemoc domowa w czasie pandemii wzrosła. Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, niepewna sytuacja gospodarcza, odcięcie od innych ludzi oraz przymus pozostania w mieszkaniach gwarantuje olbrzymią dawkę stresu oraz napięcia. Niestety nie wszyscy radzą sobie z tymi emocjami i złość przelewają na domowników. Tarcia i wybuchy agresji to więc dla niektórych „nowa rzeczywistość”. Czy ofiary takich sytuacji pozostawione są bez pomocy? Zdecydowanie nie. Gdzie więc mogą szukać wsparcia? Chociażby ściągając bezpłatną aplikacje „Twój parasol”, stworzoną przez warszawskich policjantów.

Przeczytaj również: Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy

Aplikacja „Twój parasol” – jak działa?

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny program pogodowy na telefon. Jednak, gdy kliknie się dwukrotnie w ekran, użytkownik zostanie przeniesiony do ukrytych funkcji, skierowanych dla ofiar przemocy domowej. Osoby, które z niej korzystają w trybie ukrytym znajdą tam materiały edukacyjne, a także dostęp do bazy organizacji, zajmujących się wsparciem dla ofiar przemocy. Dodatkowo została również stworzona opcja, która pozwala szybko skontaktować się z zaufaną osobą (adres e-mail wcześniej można wpisać do aplikacji). Krótko mówiąc, system daje możliwość szybkiego zaalarmowania o niebezpieczeństwie.

Co ważne, dzięki trybowi ukrytemu można także robić zdjęcia lub filmy, które później mogą posłużyć jako dowód podczas rozprawy sądowej. Obawiasz się, że zostaną one zapisane na telefonie? Nic z tych rzeczy. Materiały wysyłane są bezpośrednio na podany e-mail. Oprawca nic nie zobaczy, nawet jeśli weźmie telefon do ręki.

Na ten moment aplikacja działa także w Niemczech oraz na Litwie i Łotwie. Aplikację można pobrać bezpłatnie na stronie www.twojparasol.com.

Gdzie jeszcze ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy?

I choć „Twój parasol” to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce, dzięki odpowiednim szyfrom pomoc można uzyskać także w internetowym sklepie „Rumianki i bratki”. Ten fikcyjny market jest inicjatywą 17-letniej Krystyny Paszko. Co w nim można zdobyć? Zamiast naturalnych kosmetyków, pomoc psychologa lub zawiadomienie policji.

Warto wiedzieć, że na podobnej zasadzie działają także francuskie apteki. Farmaceuci wiedzą, że gdy klient poprosi o maseczkę z numerem 19, powinni wezwać policję, ponieważ dana osoba znajduje się w niebezpieczeństwie.

Pamiętaj także, że instytucją, do której można się zgłaszać, gdy doświadcza się przemocy lub jest się jej świadkiem, jest Niebieska Linia. To całodobowa, darmowa infolinia. Dzwoniąc pod numer: 800 12 00 02 lub 22 668 70 00 można liczyć na pomoc psychologiczną i potrzebne wsparcie.

Przeczytaj także: Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

Zobacz też film: Przemoc domowa - jak się z niej wyrwać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 20.04.2020,
Opublikowano: 20.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej