Twardnienie brzucha w ciąży - powód do niepokoju?

Każdy nowy symptom pojawiający się podczas ciąży może stać się dla przyszłej mamy powodem do niepokoju. Objawem szczególnie martwiącym ciężarne kobiety jest twardniejący brzuch. Twardnienie brzucha to całkowicie naturalny objaw, który niestety w niektórych sytuacjach wymaga kontaktu z lekarzem.

Przyczyny twardnienia brzucha należy szukać w naturalnej reakcji organizmu - twardnienie brzucha świadczy o występowaniu skurczów macicy, która w taki sposób przygotowuje się do porodu. Są to tzw. skurcze przepowiadające. To objaw całkowicie normalny dla zaawansowanej i zdrowej ciąży. Uczucie twardniejącego brzucha przechodzi wraz ze skurczami, które przybierają na częstotliwości wraz ze zbliżaniem się terminu porodu.

Kiedy twardnieje brzuch w ciąży? Co to oznacza i jakie są tego przyczyny?

Skurcze macicy powodujące twardnienie brzucha w ciąży to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się kilka razy w ciągu dnia, są bezbolesne i krótkotrwałe (trwają nie dłużej niż pół minuty). W wielu przypadkach wynikają z ruchów dziecka. Ciężarna zaczyna je odczuwać nawet po 20. tygodniu ciąży, co jest całkowicie naturalne. 

Wraz z coraz bardziej zaawansowaną ciążą z dnia na dzień brzuch będzie się stawał twardszy. Wynika to ze stanu fizjologicznego ciężarnej, której organizm przygotowuje się do porodu. W późniejszych tygodniach ciąży skurcze będą pojawiać się znacznie częściej (nawet raz na pół godziny) niż na jej początku (kilka razy dziennie). Wydłuży się także czas ich trwania (maksymalnie dwie minuty).

Twardniejący brzuch w ciąży - kiedy zgłosić się do lekarza?

Twardy brzuch w ciąży jest naturalnym zachowaniem organizmu ciężarnej. Występują jednak sytuacje, gdy należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem. 

Twardy brzuch w ciąży jest niepokojącym objawem, jeśli skurcze stają się zbyt intensywne i bolesne, towarzyszy im plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, intensywny ból pleców i ból brzucha, odejście czopu czy wód płodowych, skurcze wybudzają w nocy lub powodują nagły spadek aktywności dziecka. 

Konsultacji lekarskiej wymaga również sytuacja, gdy twardy brzuch pojawia się w trakcie leżenia i towarzyszy mu kłucie. Nie wolno bagatelizować niepokojących objawów twardego brzucha podczas ciąży, gdyż mogą one zwiastować przedwczesny poród, poronienie czy odklejenie łożyska.

Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?

Organizm w trakcie ciąży doświadcza znacznie lżejszych niż towarzyszące porodowi skurczów macicy. Są one zazwyczaj nieregularne, nierozpierające, podobne do skurczów menstruacyjnych, powodujące dyskomfort. Skurcze Braxtona-Hicksa rozpoczynają się w górnej części brzucha i przesuwają się stopniowo ku dołowi. Ciężarne określają to zjawisko napięciem macicy.

Twardniejący brzuch w ciąży - zapobieganie i łagodzenie

Dyskomfort towarzyszący twardemu brzuchowi w ciąży można złagodzić domowymi sposobami, przede wszystkim poprzez przybranie wygodnej pozycji ciała. 

Pomocny bywa krótki spacer (przysłowiowe rozchodzenie skurczów), delikatne uniesienie nóg albo położenie się (w pozycji leżącej zmniejsza się intensywność objawów, gdyż nacisk płodu na kanał szyjki macicy staje się mniejszy). Rozluźnienie może przynieść ciepła (nie gorąca) kąpiel. 

Podczas skurczów należy unikać głaskania i masowania napiętego brzucha, ponieważ spowoduje to ruchy dziecka i dodatkowe, nasilone skurcze.

W rozładowaniu skurczów u ciężarnych często pomagają techniki relaksacyjne i oddechowe, podczas których dochodzi do rozluźnienia mięśni oraz dotlenienia, uspokojenia i odprężenia organizmu.

Należy pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania, a zwłaszcza odpowiednim nawadnianiu organizmu ciężarnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby dzienne spożycie wody oscylowało w granicach 2 litrów. Dowiedziono, że odwodnienie organizmu wywołuje skurcze przepowiadające, a w konsekwencji twardy brzuch.

Przyszła mama powinna zapewnić sobie należyty odpoczynek. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być spowodowane przemęczeniem organizmu. Ciężarna powinna wystrzegać się nadmiernej pracy fizycznej. Podnoszenie ciężkich przedmiotów czy długotrwałe unoszenie rąk (np. przy wieszaniu firan) może wywołać skurcze.

Warto prowadzić kalendarzyk, w którym odnotowuje się, w jakich sytuacjach pojawia się twardy brzuch. Monitorowanie kiedy oraz jak często brzuch twardnieje pomoże uniknąć sytuacji, w których objaw się nasila, a ponadto okaże się pomocne podczas kolejnej wizyty u ginekologa.

Domowe sposoby na rozluźnienie twardego brzucha warto wspomóc, sięgając po zalecone przez lekarza środki farmakologiczne. Lekarze najczęściej przepisują leki, takie jak Fenoterol, Luteina, No-Spa Forte, Isoptin. Warto zakupić w aptece magnez w dobrze przyswajalnej formie (tzn. mleczan albo cytrynian magnezu), najlepiej przeznaczony specjalnie dla kobiet ciężarnych, ponieważ uzupełnienie tego pierwiastka w diecie sprawi, że skurcze staną się mniej uciążliwe.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej