Trychologia - co to jest? Czym się zajmuje ta dziedzina nauki?
Fot: Doucefleur / gettyimages.com
Trychologia jest dziedziną zajmującą się leczeniem skóry głowy i problemów z włosami. Trycholog stara się zdiagnozować problem,z naleźć jego przyczynę oraz zastosować odpowiednie leczenie, także zabiegowe.
Trychologia nie jest dziedziną medycyny, jednak mogą zajmować się nią także dermatolodzy. Trikhos oznacza włos, a zatem jak nazwa wskazuje trychologia zajmuje się badaniem włosa. Ściślej mówiąc - badaniem włosa i skóry głowy, diagnostyką problemu oraz propozycją leczenia go. Trycholodzy, w przeciwieństwie do dermatologów, zajmują się tylko owłosioną skórą głowy.
Zadaniem trychologa jest analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy, ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji włosów, aby wyeliminować problem.
Do trychologa warto pójść, kiedy męczy nas łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, wypadanie włosów, rozdwajanie się końcówek. Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów powstało już w 1974 (Kalifornia, USA). Od tego czasu organizacja zajmuje się kształceniem specjalistów w dziedzinie trychologii oraz organizowaniem corocznych konferencji, na której uczestnicy z różnych krajów mogą wymienić swoje doświadczenia.
Do wizyty u trychologa należy odpowiednio się przygotować. Włosy powinny być czyste - tj. bez zanieczyszczeń w postaci żeli stylizacyjnych. Należy je umyć dzień wcześniej i nic na nie nakładać. Co jeszcze może zdiagnozować trycholog podczas badania? Zobaczcie na filmie:
Zobacz film: Badanie włosa u trychologa: Czego możemy się dowiedzieć. Źródło: 36,6
Trycholog bada włosy i skórę głowy za pomocą specjalnej kamery, która pokazuje obraz w powiększeniu dwustukrotnym. Dzięki temu dokładnie można rozpoznać rodzaj łupieżu (suchy, mokry), stan cebulek włosów (czyli także problemy z łysieniem i wypadaniem włosów) oraz ocenić inne problemy skóry głowy (np. występujące stany zapalne). Dobry trycholog powinien także skupić się na trybie życia pacjenta - problemy z włosami mogą wynikać ze złej diety czy zaburzeń hormonalnych lub przebytych chorób. Warto pokazać trychologowi aktualne wyniki badań.
Ważnym aspektem jest także to, jakiego trychologa wybierzemy. Warto, aby była to osoba po studiach, a nie po kursie i kompetentna. Dobrze sprawdzić opinie o wybranym specjaliście. Co ważne trycholog może zaproponować różnego rodzaju zabiegi mające na celu poprawienie stanu włosów.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 10.10.2019,
Opublikowano: 11.10.2019 r.
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.
Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.
Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!
Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.
Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.
Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.
Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.
Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu.
Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.