Triclosan – antybakteryjny składnik kosmetyków. Czy używanie go jest bezpieczne?

Fot. Zerbor / Getty Images

Wiele kosmetyków i środków myjących zawiera substancje chemiczne działające grzybobójczo i antybakteryjnie. Jedną z nich jest triclosan (triklosan) – środek używany od ponad 40 lat, który można spotkać w mydłach, pastach do zębów i kosmetykach do pielęgnacji.

Triclosan (triklosan) to aromatyczny związek chemiczny o skomplikowanym wzorze: C12H7Cl3O2. Należy do grupy fenoli i słynie z właściwości antygrzybiczych, antywirusowych i bakteriostatycznych. W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badania, które dowiodły, że jego toksyczność jest bardzo niewielka, a wchłanianie do organizmu znikome. To dało zielone światło producentom środków kosmetycznych, myjących i odkażających. Dodatkowo zachęcił ich fakt, że triclosan jako jeden z niewielu potrafi zwalczyć bakterie gronkowca złocistego. Czy jednak rzeczywiście jest bezpieczny?

Triklosan w kosmetyce i nie tylko

W jakich kosmetykach stosowany jest triclosan? Są to drogeryjne preparaty do oczyszczania i pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej, dezodoranty, perfumy, maseczki, kremy, toniki. Niezwykle często związek występuje w kosmetykach do stóp jako środek mający zapobiegać grzybicy. Pojawia się także w pastach do zębów, w płynach do higieny jamy ustnej, w mydłach antybakteryjnych. W środkach myjących i kosmetycznych jego stężenie wynosi nie więcej niż 0,3%. Triclosan bardzo często gościł w szpitalach i przychodniach jako składnik środków do odkażania skóry i błon śluzowych, a także w wyższych stężeniach do usuwania bakterii z przyrządów medycznych. Można spotkać go także w środkach czyszczących używanych w gospodarstwach domowych.

Triclosan w świetle badań FDA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w 2016 roku zleciła naukowcom z University of California przeprowadzenie szczegółowych badań nad triclosanem i innymi substancjami stosowanymi w szpitalach. Okazało się, że wszystkie środki przeszły testy pozytywnie z jednym wyjątkiem – był to właśnie triclosan. Wyniki skłoniły do kolejnych badań, które przeprowadzono na pracownicach dwóch szpitali. W jednym z nich stosowano środki bez triclosanu, w drugim z triclosanem. Lekarki, pielęgniarki, sanitariuszki i salowe tych szpitali zostały poproszone o oddanie próbki moczu do analizy. W szpitalu, gdzie używano triclosanu na co dzień, przebadany personel miał znaczne ilości tej substancji w moczu. Dodatkowo u większości pracowników stwierdzono różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Takie same zaburzenia miały niektóre pracownice szpitala niestosującego triclosanu, jednak okazało się, że wcześniej przez długi czas również używały środków z tą substancją. Podobne wyniki przyniosły badania na użytkownikach tańszych past do zębów, które zawierały triclosan – okazało się, że badana substancja szybko wchłania się przez skórę i błony śluzowe, a następnie powoduje zaburzenia hormonalne. Dalsze szczegółowe testy wykazały działanie rakotwórcze, alergizujące i podrażniające.

Należy spojrzeć również na badania naukowców z University of Michigan, którzy wzięli pod lupę osoby z gronkowcem złocistym. Zainteresowało ich, dlaczego bakteria ta tak chętnie kolonizuje drogi oddechowe człowieka. U 40% badanych osób w wymazach z błon śluzowych znajdował się triclosan, a przebieg choroby był o wiele cięższy niż w pozostałych przypadkach. Jak się później okazało, substancja ta znajdowała się w pastach do zębów i kosmetykach używanych przez badane osoby. W ten sposób zostały obalone badania z lat 80., które mówiły, że triclosan zwalcza bakterie gronkowca złocistego.

W efekcie FDA zabroniła stosowania triclosanu do produkcji kosmetyków, medykamentów i środków czystości na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja weszła w życie 6 września 2017 roku.

Polecamy: Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej

Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6

Triclosan – preparaty, których lepiej unikać

W Unii Europejskiej nadal dopuszczalne jest stosowanie triclosanu w stężeniu 0,3%. Oznacza to, że możemy mieć z nim do czynienia w życiu codziennym. Podczas zakupów w drogeriach warto sprawdzać skład produktów – szczególnie często triclosan znajduje się w kosmetykach do stóp, pastach do zębów, antyperspirantach i płynach do płukania jamy ustnej. Najczęściej występuje w środkach z niższej półki cenowej. Ostrożność dyktują kolejne badania, tym razem z Korei Południowej. Przebadane kobiety z rakiem jajnika miały przeważnie triclosan we krwi. Ciekawy jest fakt, że największe stężenia miały najmłodsze kobiety chorujące na podane typy nowotworów. Najczęściej były to pracownice szpitali, fabryk kosmetycznych i chemicznych. Stężenie tego środka chemicznego wykryto również w mleku matek używających tanich past do zębów. Obecnie na rynku kosmetycznym jest coraz więcej produktów bez triclosanu i innych szkodliwych substancji chemicznych – warto czytać składy kupowanych kosmetyków.

Bibliografia:

  1. Safety and Effectiveness of Consumer Antiseptics; Topical Antimicrobial Drug Products for Over-the-Counter Human Use, Food and Drug Administration, HHS, 09/06/2016 [https://www.federalregister.gov/documents/2016/09/06/2016-21337/safety-and-effectiveness-of-consumer-antiseptics-topical-antimicrobial-drug-products-for].
Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej