Trądzik niemowlęcy (z łac. Acne neonatorum) jest bezbolesnym schorzeniem dermatologicznym, objawiającym się najczęściej krostami trwającymi kilka lub kilkanaście dni. Na ogół dotyka okolic twarzy, szyi, czoła i ustępuje samoistnie. Wciąż nie są potwierdzone przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego, a leczenie ma na celu łagodzenie objawów.
Trądzik u niemowląt
Najczęściej trądzik niemowlęcy powstaje u dzieci między 2. a 5. tygodniem życia i znika po kilku dniach lub kilku tygodniach, lecz – jak podkreślają pediatrzy – są znane przypadki utrzymywania się objawów trądziku niemowlęcego przez kilka miesięcy.
Szacuje się, że trądzik niemowlęcy może spotykać nawet 20% noworodków i niestety bardzo często jest źle diagnozowany. Ze względu na niedostatecznie ustaloną etiologię oraz niespecyficzne objawy, bywa mylony z alergią, a nawet z atopowym zapaleniem skóry. Z tego względu na rodzicach dziecka spoczywa obowiązek obserwacji skóry dziecka i – w przypadku wystąpienia podejrzenia trądziku – szczegółowego opisu zmian skórnych lekarzowi. Błędna diagnostyka i niewłaściwe leczenie mogą doprowadzić do szpecących blizn potrądzikowych na twarzy kilkutygodniowego dziecka.
Syn znanej dziennikarki choruje na skazę białkową. Zobacz film i dowiedz się jak sobie radzi z chorobą syna
Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje?
Przyczyna trądziku niemowlęcego nie jest do końca znana, ale istnieje kilka hipotez, które mogą wytłumaczyć mechanizm powstawania zmian skórnych u noworodków. Pierwsza z nich wskazuje na przegrzewanie organizmu dziecka. Wynika to z faktu, że czerwone krostki pojawiają się u dziecka w miejscach ogrzewanych (np. czapką na czole) i zanikają, gdy skóra jest ochładzana (np. w czasie spaceru). Kolejna teoria zakłada, że za pojawienie się trądziku są odpowiedzialne androgeny – męskie hormony odpowiadające m.in. za zwiększone owłosienie i wypadanie włosów. Poziom hormonów wzrasta u kobiet w ciąży i utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. Zakłada się, że androgeny mogą być przekazywane podczas karmienia piersią. Zdaniem pediatrów, trądzik niemowlęcy może być też uwarunkowany skłonnościami genetycznymi, kolonizacją bakterii ze skóry matki, które wywołują podrażnienie skóry.
Trądzik a skaza białkowa
Zdarza się, że trądzik niemowlęcy jest mylony z objawami skazy białkowej. To alergia na białka mleka krowiego, uzewnętrzniająca się problemami skórnymi. U niektórych dzieci objawy dotyczą wyłącznie zmian na twarzy, przez co są mylone z główną oznaką trądziku niemowlęcego. W przebiegu skazy białkowej mogą występować także krosty na łokciach oraz zgięciach kolan. Aby zdiagnozować właściwe schorzenie, należy udać się do pediatry, który zleci właściwe badania. Warto pamiętać, że skaza białkowa u dzieci w okresie niemowlęcym (i nie tylko) może objawiać się również biegunkami oraz wymiotami, które nie są charakterystycznymi symptomami dla trądziku niemowlęcego. Skazy białkowej nie należy bagatelizować, ponieważ w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, a także do wstrząsu anafilaktycznego.
Czy zła dieta może doprowadzić do problemów z cerą? Niestety złe odżywianie ma wpływ na cały organizm. Zobaczcie na filmie:
Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Charakterystyczne objawy
Jak podkreślają dermatolodzy, najczęstszymi objawami trądziku niemowlęcego są czerwone krostki, które występują głównie na twarzy, choć bardzo często mogą dotyczyć także skóry głowy. W ciągu pierwszych dni występowania krostek zmiany przypominają tzw. potówki, z czasem pojawiają się pryszcze (ropne wypryski). Zmiany skórne uwydatniają się, gdy noworodek płacze, jest zdenerwowany, kiedy jest mu gorąco. Skóra na twarzy dziecka jest jaśniejsza, gdy ono śpi, jest spokojne lub przebywa na spacerze w chłodny dzień. Krosty nie występują na plecach, a także w okolicach klatki piersiowej i pozostałych miejscach ciała, w przebiegu trądziku niemowlęcego nie stwierdza się także zaskórników.
Co na trądzik niemowlęcy? Czym smarować i jak leczyć zmiany?
Ze względu na nieustaloną przyczynę trądziku niemowlęcego, nie ma konkretnej metody leczenia. Lekarze zalecają obserwację dziecka, a także przemywania skóry twarzy delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym do pielęgnacji skóry niemowląt. Nie powinno się stosować żadnych maści ani antybiotyków, ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna, a wymienione środki mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaleca się, by trądzik niemowlęcy przeczekać, ponieważ zazwyczaj nie jest to schorzenie utrzymujące się długo, najczęściej przechodzi samoistnie. Jeśli schorzenie ma ostry przebieg i z dnia na dzień poważnie się zaostrza, warto udać się do lekarza lub skonsultować problem z endokrynologiem, z uwagi na możliwość zaburzeń hormonalnych. Warto zapobiegać rozwojowi specyficznych krost na twarzy dziecka. Można to uczynić poprzez nieprzegrzewanie organizmu, zwracanie uwagi na skład ubrań dziecka i stosowanych proszków do prania.
Blizn potrądzikowych można się pozbyć w dorosłym życiu. Jakie są na to metody? Zobaczcie na filmie: