Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe?

Fot: fotolia.com

Trądzik niemowlęcy (lub noworodkowy w zależności od wystąpienia objawów i wieku dziecka) to dość częsta przypadłość spotykająca niemowlęta (lub noworodki) w pierwszych miesiącach życia. Jest podobny do trądziku młodzieńczego i objawia się najczęściej czerwonymi krostami lub pryszczami na powierzchni skóry twarzy dziecka. Znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynki.

Trądzik niemowlęcy (z łac. Acne neonatorum) jest bezbolesnym schorzeniem dermatologicznym, objawiającym się najczęściej krostami trwającymi kilka lub kilkanaście dni. Na ogół dotyka okolic twarzy, szyi, czoła i ustępuje samoistnie. Wciąż nie są potwierdzone przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego, a leczenie ma na celu łagodzenie objawów.

Trądzik u niemowląt

Najczęściej trądzik niemowlęcy powstaje u dzieci między 2. a 5. tygodniem życia i znika po kilku dniach lub kilku tygodniach, lecz – jak podkreślają pediatrzy – są znane przypadki utrzymywania się objawów trądziku niemowlęcego przez kilka miesięcy.

Szacuje się, że trądzik niemowlęcy może spotykać nawet 20% noworodków i niestety bardzo często jest źle diagnozowany. Ze względu na niedostatecznie ustaloną etiologię oraz niespecyficzne objawy, bywa mylony z alergią, a nawet z atopowym zapaleniem skóry. Z tego względu na rodzicach dziecka spoczywa obowiązek obserwacji skóry dziecka i – w przypadku wystąpienia podejrzenia trądziku – szczegółowego opisu zmian skórnych lekarzowi. Błędna diagnostyka i niewłaściwe leczenie mogą doprowadzić do szpecących blizn potrądzikowych na twarzy kilkutygodniowego dziecka.

Syn znanej dziennikarki choruje na skazę białkową. Zobacz film i dowiedz się jak sobie radzi z chorobą syna

Zobacz film: Odeta Moro opowiada o chorobie syna. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje?

Przyczyna trądziku niemowlęcego nie jest do końca znana, ale istnieje kilka hipotez, które mogą wytłumaczyć mechanizm powstawania zmian skórnych u noworodków. Pierwsza z nich wskazuje na przegrzewanie organizmu dziecka. Wynika to z faktu, że czerwone krostki pojawiają się u dziecka w miejscach ogrzewanych (np. czapką na czole) i zanikają, gdy skóra jest ochładzana (np. w czasie spaceru). Kolejna teoria zakłada, że za pojawienie się trądziku są odpowiedzialne androgeny – męskie hormony odpowiadające m.in. za zwiększone owłosienie i wypadanie włosów. Poziom hormonów wzrasta u kobiet w ciąży i utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. Zakłada się, że androgeny mogą być przekazywane podczas karmienia piersią. Zdaniem pediatrów, trądzik niemowlęcy może być też uwarunkowany skłonnościami genetycznymi, kolonizacją bakterii ze skóry matki, które wywołują podrażnienie skóry.

Trądzik a skaza białkowa

Zdarza się, że trądzik niemowlęcy jest mylony z objawami skazy białkowej. To alergia na białka mleka krowiego, uzewnętrzniająca się problemami skórnymi. U niektórych dzieci objawy dotyczą wyłącznie zmian na twarzy, przez co są mylone z główną oznaką trądziku niemowlęcego. W przebiegu skazy białkowej mogą występować także krosty na łokciach oraz zgięciach kolan. Aby zdiagnozować właściwe schorzenie, należy udać się do pediatry, który zleci właściwe badania. Warto pamiętać, że skaza białkowa u dzieci w okresie niemowlęcym (i nie tylko) może objawiać się również biegunkami oraz wymiotami, które nie są charakterystycznymi symptomami dla trądziku niemowlęcego. Skazy białkowej nie należy bagatelizować, ponieważ w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, a także do wstrząsu anafilaktycznego.

Czy zła dieta może doprowadzić do problemów z cerą? Niestety złe odżywianie ma wpływ na cały organizm. Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co i jak jeść, aby pozbyć się trądziku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Charakterystyczne objawy

Jak podkreślają dermatolodzy, najczęstszymi objawami trądziku niemowlęcego są czerwone krostki, które występują głównie na twarzy, choć bardzo często mogą dotyczyć także skóry głowy. W ciągu pierwszych dni występowania krostek zmiany przypominają tzw. potówki, z czasem pojawiają się pryszcze (ropne wypryski). Zmiany skórne uwydatniają się, gdy noworodek płacze, jest zdenerwowany, kiedy jest mu gorąco. Skóra na twarzy dziecka jest jaśniejsza, gdy ono śpi, jest spokojne lub przebywa na spacerze w chłodny dzień. Krosty nie występują na plecach, a także w okolicach klatki piersiowej i pozostałych miejscach ciała, w przebiegu trądziku niemowlęcego nie stwierdza się także zaskórników.

Co na trądzik niemowlęcy? Czym smarować i jak leczyć zmiany?

Ze względu na nieustaloną przyczynę trądziku niemowlęcego, nie ma konkretnej metody leczenia. Lekarze zalecają obserwację dziecka, a także przemywania skóry twarzy delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym do pielęgnacji skóry niemowląt. Nie powinno się stosować żadnych maści ani antybiotyków, ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna, a wymienione środki mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaleca się, by trądzik niemowlęcy przeczekać, ponieważ zazwyczaj nie jest to schorzenie utrzymujące się długo, najczęściej przechodzi samoistnie. Jeśli schorzenie ma ostry przebieg i z dnia na dzień poważnie się zaostrza, warto udać się do lekarza lub skonsultować problem z endokrynologiem, z uwagi na możliwość zaburzeń hormonalnych. Warto zapobiegać rozwojowi specyficznych krost na twarzy dziecka. Można to uczynić poprzez nieprzegrzewanie organizmu, zwracanie uwagi na skład ubrań dziecka i stosowanych proszków do prania.

Blizn potrądzikowych można się pozbyć w dorosłym życiu. Jakie są na to metody? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej