Tormentiol – co to za maść ? Jak działa i kiedy ją stosować? 

Fot: triocean / fotolia.com

Skóra jest jednym z największych narządów ludzkiego ciała. Skóra pełni funkcję ochronna osłania narządy wewnętrzne i utrzymuje homeostazę organizmu. Często jednak napotykamy sytuację w których ciągłość naszej skóry zostaje naruszona. Najczęściej są to otarcia, zadrapania czy skaleczenia czyli sytuacje które nie wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej. Warto jednak pamiętać, ze istnieją preparaty dzięki którym nasze drobne rany szybciej się zagoją. Termentiol jest jednym z nich. 

Tormentiol – działanie

Termentiol to maść sprzedawana bez recepty. Przeznaczona do stosowania na drobne rany skórne. Preparat posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Maści można używać pomocniczo w zmianach ropnych i stanach zapalnych skóry.

W 100 g maści substancjami czynnymi leku są: Tormentillae rhizomae extractum fluidum (Wyciąg płynny z kłącza pięciornika) 2g Ichthammolum (Ichtamol) 2g Borax (Boraks) 1g Zincum oxydatum (Cynku tlenek) 20 g. Substancjami uzupełniającymi jest: wazelina biała, lanolina, wanilina.

Tormentiol – przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Tormentiolu jest uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Preparatu nie należy stosować u osób ze złą tolerancją kwasu borowego i jego pochodnych. Nie należy stosować na obszerne głębokie rany. Odradza się stosowania u noworodków, niemowląt i dzieci do 12. roku życia. Nie stosuje się go również w miejscowych odczynach poszczepiennych czy w zmianach skórnych w ospie wietrznej.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować maści Tormentiol. Decyzję, o tym czy dany lek będzie bezpieczny może podjąć tylko lekarz. Od jego oceny zależy, czy dany preparat nie zaszkodzi ani matce, ani dziecku.

Maść nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Ważne! Leku Tormentiol nie należy stosować dłużej, niż zalecany czas leczenia, ze względu na ryzyko możliwej kumulacji w organizmie kwasu borowego i wystąpienia objawów zatrucia.

Jak działa i z czego zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Tormentiol – dawkowanie

Schemat stosowania leku powinien ustalić lekarz, jeśli tego nie zrobił należy przestrzegać schematu podanego w ulotce. Chorym zaleca się nakładanie niewielkiej porcji maści na zranioną skórę. Maść należy nanosić kilka razy na dobę przez 7 do 10 dni. Jeśli po tym okresie objawy nie ustępują  należy skontaktować się z lekarzem. 

Preparat należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci i o temperaturze pokojowej (25 stopni Celsjusza). Przed każdym użyciem należy sprawdzić datę ważności na opakowaniu.

Uwaga! Ze względu na ciemną barwę, lek Tormentiol może zabrudzić ubranie.

Tormentiol – interakcje z innymi lekami

Nie odnotowano interakcji leku Tormentiol z innymi lekami, jednak nie należy go stosować jednocześnie z innymi preparatami podawanymi bezpośrednio na skórę.

Tormentiol – działania niepożądane

Każdy lek może wywołać działania niepożądane. W przypadku Tormentiolu może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, pieczenie lub podrażnienie skóry.

Data aktualizacji: 13.09.2019,
Opublikowano: 12.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej