Tachykardia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie częstoskurczu mięśnia sercowego

Fot: Hiroshi Watanabe / gettyimages.com

Tachykardia (częstoskurcz) serca to rodzaj zaburzeń rytmu serca. Jest ono przyspieszone, ale w przeciwieństwie do arytmii – miarowe. Rozróżnia się też tachyarytmie, które są przyspieszonym biciem serca z jednoczesnym zaburzeniem jego rytmu. Tachykardia serca najczęściej współwystępuje z takimi objawami lub schorzeniami, jak: gorączka, anemia lub silne odwodnienie. Leczenie częstoskurczu polega na niwelowaniu przyczyny powodującej częstoskurcz.

Tachykardia to przyspieszenie akcji serca, które nie zawsze musi być objawem choroby. Nazywa się tak również stan wzmożonej pobudliwości w trakcie wysiłku fizycznego czy przeżywania silnych emocji – tachykardia zatokowa.

Co to jest tachykardia?

Tachykardia jest rodzajem zaburzenia rytmu serca, w którym serce wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę (wartość ta może wynosić nawet ponad 250 u/min.) Prawidłowa praca serca to 55-100 uderzeń w ciągu 60 sekund. W momencie zauważenia nieprawidłowości w szybkości pracy serca konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, najlepiej kardiologa.

Rodzaje i przyczyny tachykardii

Tachykardia często występuje wraz z takimi objawami lub schorzeniami, jak:

  • odwodnienie;
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • gorączka,
  • niedokrwistość (anemia);
  • zatrucie pokarmowe;
  • wstrząs anafilaktyczny;
  • niedocukrzenie – hipoglikemia;
  • nadczynność tarczycy;
  • choroba wieńcowa;
  • stres;
  • proces starzenia;
  • przerost mięśnia sercowego;
  • wady strukturalne serca;
  • przebyty zawał (blizny pozawałowe);
  • hipotonia (nadciśnienie tętnicze);
  • niewydolność układu krążenia;
  • nagły zgon sercowy.

Występowaniu tachykardii sprzyjają: nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, nadmiar kofeiny, palenie tytoniu oraz nadmierna nerwowość.

Wyróżnia się kilka rodzajów tachykardii:

  • tachykardię zatokową - wywołaną przyczynami fizjologicznymi (np. wysiłek fizyczny);
  • tachykardię nadkomorową (częstoskurcz nadkomorowy);
  • tachykardie komorową (częstoskurcz komorowy).

W przypadku, gdy tachykardii towarzyszy niemiarowa praca serca, mówimy o występowaniu tachyarytmii, wśród których najważniejsze znaczenie kliniczne mają: migotanie i trzepotanie przedsionków (tachyarytmie nadkomorowe) czy migotanie komór (tachyarytmia komorowa).

Tachykardia serca – objawy

Najczęściej częstoskurcz nie manifestuje się żadnymi charakterystycznymi symptomami, a przyspieszone bicie serca jest bardzo słabo wyczuwalne. Istnieje jednak grupa objawów, które są obserwowane w przebiegu tachykardii. Należą do nich:

  • uczucie kołatania serca;
  • szybkie i mocne bicie serca;
  • duszności i problemy z zaczerpnięciem głębokiego oddechu;
  • osłabienie;
  • omdlenia;
  • słaby i tępy ból za mostkiem;
  • poczucie niepokoju;
  • wzmożona potliwość.

Tachyartytmia, czyli tachykardia z zaburzeniem rytmu serca, dodatkowo może powodować omdlenia i utratę przytomności, a w skrajnych przypadkach (np. migotania komór) nawet nagły zgon sercowy.

Diagnostyka tachykardii serca

Objawy tachykardii są bardzo zróżnicowane, dlatego na ich podstawie trudno postawić diagnozę. Konieczne jest wykonanie badania EKG lub badania EKG Hotlera. Rozpoznanie przyczyny przyspieszonej akcji serca pomaga ustalić plan leczenia, które spowoduje całkowite ustąpienie lub złagodzenie dolegliwości oraz pozwoli uniknąć w przyszłości groźnych powikłań. W przypadku diagnozowania trudnych do wychwycenia w zapisie EKG tachyarytmii stosuje się ILR, czyli wszczepialne pętlowe rejestratory. Dzięki temu możliwy jest zapis pracy serca z kilku miesięcy. Kolejną metodą diagnostyczną w tachykardii jest EPS – badanie elektrofizjologiczne, w którym przy użyciu impulsów elektrycznych próbuje się wywołać epizod częstoskurczu.

Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymaga epizod przyspieszonej akcji serca trwający ponad 5 minut i pojawiające się bez uchwytnej przyczyny (stres, wysiłek fizyczny) lub te którym towarzyszy uczucie duszności i ból w klatce piersiowej.

Leczenie częstoskurczu serca

Leczenie tachykardii to najczęściej terapia farmakologiczna. Leki stosowane w tachykardii oraz tachyarytmii to preparaty uzupełniające poziom potasu, wapnia i magnezu, leków przeciwzakrzepowych orazleki z grupy beta-blokerów. Leczenie zabiegowe polega na stosowaniu impulsów elektrycznych w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca (w tachyarytmiach), ablacji (wypalenie) komórek odpowiedzialnych za tachykardię oraz wszczepienie stymulatora serca. Osobom ze zdiagnozowaną tachyarytmią komorową wszczepia się kardiowerter-defibrylator, który wychwytuje nieprawidłowości pracy serca i przywraca mu naturalny rytm impulsem elektrycznym. Tego rodzaju urządzenie stanowi ochronę przed nagłym zgonem sercowym, np. w wyniku migotania przedsionków.

Powikłania tachykardii serca

Jednym z najgroźniejszych powikłań tachykardii jest rodzaj tachyarytmii komorowej – miotanie komór. Gdy dojdzie do utraty przytomności i oddechu, w razie niepodjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zgon następuje w ciągu 3-4 minut. Do innych konsekwencji nieleczonego lub niewłaściwie zdiagnozowanego częstoskurczu serca zalicza się niewydolność krążenia i zawał.

Zobacz wideo: Budowa i funkcje układu krążenia

36,6

Data aktualizacji: 01.10.2021,
Opublikowano: 01.10.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej