Szyjka macicy po zapłodnieniu – jaka jest? Ja wygląda?

Fot: wildpixel / gettyimages.com

Szyjka macicy po zapłodnieniu jest kontrolowana przez lekarza, ponieważ zbyt wczesne jej skracanie i otwieranie grozi przedwczesnym porodem lub poronieniem. Zmiany w szyjce macicy powinny następować dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

Szyjka macicy stanowi kanał pomiędzy pochwą a jamą macicy. Zmienia się w dni płodne, przed okresem, a także po zapłodnieniu. Kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcji potrafią doskonale ocenić stan szyjki macicy. W poszczególne dni zmianom ulega również śluz wydzielany w szyjce. Stan szyjki macicy po zapłodnieniu pozwala wykryć niebezpieczeństwo związane z porodem przedwczesnym czy poronieniem, jak również jest wyznacznikiem przygotowania do porodu fizjologicznego.

Szyjka macicy a cykl miesiączkowy

Szyjka macicy to łącznik pomiędzy jamą macicy a pochwą. Aby doszło do zapłodnienia, w czasie stosunku seksualnego nasienie mężczyzny musi dostać się do dróg rodnych kobiety właśnie przez pochwę i szyjkę macicy. Nie zawsze jednak jest to droga prosta i możliwa do pokonania. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego zmienia się konsystencja śluzu w szyjce macicy, stwarzając zabójcze lub komfortowe dla plemników warunki. To, jaki śluz wydzielany jest w szyjce macicy, wraz z innymi dodatkowymi cechami pozwala kobiecie oszacować, w jakiej fazie cyklu się znajduje. Kiedy szyjka staje się miękka, a śluz jest ciągnący niczym białko jaja, najprawdopodobniej nastał czas okołoowulacyjny, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, co stwarza możliwość zapłodnienia. Szyjka macicy po zapłodnieniu stanowi rodzaj granicy. Jest dość szczelnie zamknięta poprzez specjalny czop śluzowy.

Szyjka macicy po zapłodnieniu: położenie

Każda kobieta jest w stanie ocenić stan szyjki macicy, jej położenie i dodatkowe cechy poprzez regularne samobadanie i kontrolę cyklu miesiączkowego. W trakcie cyklu i po zapłodnieniu położenie szyjki macicy zmienia się. Przed miesiączką w dni niepłodne szyjka macicy jest położona nisko i jest dość twarda. Po miesiączce, kiedy zaczyna się okres względnej niepłodności, a następnie występują dni płodne, szyjka unosi się wyżej. Zmienia się również jej konsystencja, gdyż staje się miękka. Szyjka macicy przed zapłodnieniem jest otwarta. Jest to niewielkie okienko umożliwiające przejście plemnikom do dalszych odcinków dróg rodnych. Szyjka macicy po zapłodnieniu jest zamknięta, podobnie jak w dni niepłodne.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda szyjka macicy w ciąży?

Szyjka macicy zamyka się niemal zaraz po zapłodnieniu. Zmienia się również jej położenie. Jest długa, wysoka i twarda. Wraz z postępem ciąży staje się miękka, a pod koniec trzeciego trymestru zaczyna się skracać i rozszerzać. Zmiany w zakresie położenia, konsystencji szyjki macicy stanowią przygotowanie dróg rodnych do porodu. Dopiero po całkowitym rozwarciu i skróceniu szyjki macicy może rozpocząć się druga faza porodu, czyli wydalenie dziecka na zewnątrz przez kanał rodny.

Patologiczne zmiany szyjki macicy po zapłodnieniu

Niestety nie zawsze wszystko przebiega poprawnie. Zdarza się, że na długo przed planowaną datą porodu szyjka zaczyna się skracać, czy też nie jest już całkiem zamknięta. Nie jest to absolutnie pożądany stan, szczególnie w pierwszym czy drugim trymestrze. Lekarz może rozpoznać go na wizycie kontrolnej. Jest to sygnał alarmowy, że ciąża jest zagrożona. Przedwczesne skracanie się szyjki macicy po zapłodnieniu może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernym przemęczaniem się kobiety, nieprawidłową budową macicy. Czasami konieczne jest założenie specjalnego szwu, który zapobiega dalszemu skróceniu i rozwieraniu szyjki macicy. Kobieta musi też wtedy dużo odpoczywać.

Jak kontrolować szyjkę macicy po zapłodnieniu?

Kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcji same kontrolują szyjkę macicy. Po kilku cyklach potrafią rozróżnić, kiedy szyjka jest miękka, znajduje się nisko lub wysoko. Jednak samodzielne badanie wykonywane jest wyłącznie przed zapłodnieniem. W ciąży nie kontroluje się samodzielnie szyjki macicy. Robi to lekarz podczas badań ginekologicznych i ultrasonograficznych.

Data aktualizacji: 22.02.2019,
Opublikowano: 22.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej