Szampon micelarny – jakie jest jego działanie? Czy warto stosować?

Fot. gilaxia / Getty Images

Technologia micelarna już od wielu lat jest znana na rynku kosmetycznym. Szampon micelarny bardzo dobrze oczyszcza włosy i jednocześnie jest łagodny – idealnie nadaje się dla osób z suchą i swędzącą skórą głowy, skłonną do podrażnień i alergii. Szampony micelarne mogą być również używane przez osoby wrażliwe i uczulone na silikony i substancje pieniące (SLS).

Na polskim rynku szampony micelarne nie są jeszcze bardzo popularne, ale powoli zaczyna pojawiać się ich coraz więcej. Obecnie można kupić kilka rodzajów szamponów micelarnych. Drogerie oferują szampon micelarny pochodzenia naturalnego z wyciągami z roślin lub z dodatkiem substancji zapachowych i konserwujących. Szampony micelarne można znaleźć również wśród kosmetyków dla dzieci.

Szampon micelarny a zwykły – różnice

Szampony micelarne różnią się od zwykłych działaniem. W pierwszym przypadku substancją myjącą są micele – małe, kuliste cząsteczki łączące się z wodą i tłuszczem. Dzięki temu usuwają zabrudzenia z włosów i skóry głowy w sposób delikatny. Micele mają silne właściwości absorbcyjne, dlatego skutecznie usuwają z włosów i skóry łój, kurz i pozostałości kosmetyków, jednocześnie nie uszkadzając struktury włosa i nie usuwając z niego naturalnych lipidów. Niestety micele mają problem z usuwaniem pozostałości silikonów i cząsteczek metali.

Polecamy: Co to są ceramidy? Właściwości i działanie ceramidów na włosy i skórę

Zwykły szampon myjący skutecznie usuwa cząsteczki brudu i łoju, jednak działa mocniej i głębiej. Bardzo często otwiera łuski włosów, przez co doprowadza do ich osłabienia i wypłukiwania niektórych substancji ze struktury włosa. Szampony głęboko oczyszczające dobrze jest używać przed zabiegami regeneracyjnymi, ponieważ otwarte łuski włosów lepiej przyjmują substancje odżywcze wewnątrz włosa. Zwykłe szampony, inaczej niż szampon micelarny, mogą mieć właściwości chelatujące, czyli eliminujące jony metali.

Czy geny decydują o naszych włosach? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy geny decydują o naszych włosach? Źródło: 36,6

Podsumowując: szampon micelarny delikatnie i dokładnie myje włosy, jednak nie jest w stanie dokładnie usunąć silikonów lub cząsteczek metali. Można używać go do codziennego mycia głowy bez ryzyka wywołania podrażnień czy przesuszenia skóry głowy. Zwykłe szampony warto stosować raz w tygodniu, aby pozbyć się cząsteczek metali z włosów. Po umyciu głowy szamponem głęboko oczyszczającym warto nałożyć na włosy silnie działającą odżywkę lub maskę, aby je dodatkowo odżywić.

Warto wiedzieć: Jak używać suchego szamponu? Przepis na domowy suchy szampon

Szampon micelarny – jaki wybrać? Skład

W szamponie micelarnym oprócz miceli znajduje się również wiele innych składników. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę, a które są szkodliwe i podrażniające?

Dobre substancje:

  • Wyciągi roślinne – zmniejszają skłonność skóry do podrażnień poprzez jej regenerację i jednoczesną ochronę. Szczególnie dobrze działają wyciągi z lnu, lilii wodnej, róży damasceńskiej, liści aloesu.
  • Pantenol, prowitamina B5 – nawilżają włosy, działają kojąco na podrażnienia skóry.
  • Alantoina i beatina – wzmacniają skórę głowy, chronią ją przed wysuszeniem.
  • Lanolin alcohol – emolient wytwarzany z lanoliny. Działa nawilżająco na włosy, zatrzymując wodę w ich strukturach.
  • Glyceryl glucoside – wygładza włosy, wpływa na ich elastyczność, zapobiega łamliwości.
  • Piroktonian olaminy – dobry dla wrażliwej skóry głowy. Łagodzi swędzenie, łuszczenie i pieczenie skóry głowy. Odpowiedni dla skóry z łupieżem.

Substancje podrażniające, których lepiej unikać:

  • Sodium laureth sulfate (SLES) – pochodna ropy naftowej. Substancja silnie spieniająca, może podrażniać skórę i oczy. Mogą znajdować się w nim cząsteczki dioksanu, który jest substancją rakotwórczą.
  • Sodium lauryl sulfate (SLS) – związek chemiczny otrzymywany w sposób syntetyczny. Działa konserwująco, silnie podrażnia i uczula. Powoduje wysuszenie skóry, może wywoływać rumień, świąd, a nawet atopowe zapalenie skóry. Wywołuje łupież, podrażnia oczy.
  • Glikol propylenowy – oleista, bezbarwna ciecz podobna do gliceryny. Wpływa toksycznie na skórę i włosy, podrażnia.
  • Glikol polietylenowy (PEG) i glikol polipropylenowy (PPG) – substancje myjące, często stosowane w kosmetykach myjących. Dzięki nim skóra łatwiej wchłania wszystkie substancje – nawet szkodliwe. Do produkcji tych związków używa się tlenku etylenu, który jest silnie trujący.

Szampon micelarny – dla kogo jest odpowiedni?

Szampon micelarny to świetne rozwiązanie przy codziennej pielęgnacji. Działa dobrze na włosy delikatne, sztywne i trudne do ułożenia. Jego subtelne działanie nie uszkadza ich dodatkowo ani nie podrażnia. Sprawia za to, że stają się bardziej elastyczne, lepiej się układają i łatwiej rozczesują. Szampon micelarny to dobry pomysł również dla tych osób, u których występują podrażnienia skóry głowy, swędzenie, pieczenie i nadmierne wysuszenie. Z powodzeniem zastąpi zwykłe szampony, które do tej pory wywoływały niepożądane objawy w postaci podrażnień. Szampony micelarne nie zawierają substancji typu SLES i SLS, są odpowiednie w pielęgnacji włosów po zabiegu keratynowego prostowania oraz uwrażliwionych na te substancje.

Długotrwałe stosowanie szamponu micelarnego prowadzi do znacznej poprawy kondycji włosów i ich lepszego układania się. Z czasem stają się bardziej sypkie, lśniące i gładkie w dotyku. Działanie szamponu micelarnego warto wspierać odpowiednią odżywką micelarną. 

Polecamy: Jak zrobić naturalny szampon do włosów?

Opublikowano: 06.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej