Syrop z czosnku - właściwości, przepis, dawkowanie

Fot: Pixabay / pixabay.com

Syrop z czosnku jest bardzo dobrym lekarstwem na przeziębienie i grypę. Pomaga zwalczać kaszel, ból gardła oraz gorączkę. Można go bardzo łatwo zrobić w domu, dlatego z pokolenia na pokolenie przekazywane są przepisy na zrobienie idealnego naparu. 

W czasie jesienno-zimowym poza syropem z czosnku, można również przygotować napar z innych roślin, które mają zastosowanie w medycynie naturalnej. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie syropu z cebuli, prawoślazu lub młodych pędów sosny.

Syrop z czosnku - wartości odżywcze czosnku

Czosnek zawiera bardzo dużo cennych składników odżywczych, a przy tym jest niskokaloryczny (7 kcal), dlatego często wykorzystuje się go jako naturalny środek zwalczający przeziębienie. W składzie czosnku można znaleźć olejki lotne oraz eteryczne, flawonoidy, witaminy z grupy B oraz C, potas, żelazo, a także magnez, siarkę i selen. Głównym olejkiem lotnym jest allicyna, którego najwięcej wydziela się ze świeżo zerwanego warzywa. Poza tym działanie allicyny porównywane jest z bakteriobójczym działaniem penicyliny. Czosnek posiada również naturalne antyoksydanty, dzięki którym ma właściwości przeciwzapalne i antywirusowe.

Czy czosnek leczy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Lecznicze właściwości czosnku. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Syrop z czosnku - właściwości czosnku

Przede wszystkim czosnek pomaga zwalczać infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych, ponieważ zawiera związki siarki hamujące rozwój bakterii, w tym pałeczek okrężnicy, paciorkowca i otoczkowców. Poza tym zapobiega zawałowi serca oraz udarowi mózgu, ponieważ ma właściwości przeciwzakrzepowe, a także obniża ciśnienie tętnicze. Niweluje również powstałe zmiany miażdżycowe. Czosnek wpływa także korzystnie na układ trawienny, zwiększając wydzielanie żółci i trawienie jedzenia. Dzięki temu zmniejsza wzdęcia. Pomaga również zwalczać bakterie takie jak owsiki, glisty czy tasiemce. Ma także działanie antynowotworowe, zmniejszając ryzyko wystąpienie raka żołądka. Częste jedzenie czosnku wpływa również korzystnie na wygląd skóry, ponieważ niszczy wolne rodniki, a także zapobiega powstawaniu nowych. Chroni także neurony u osób starszych, poprawiając funkcjonowanie mózgu.

Syrop z czosnku - przeciwwskazania

Przy wszystkich zaletach czosnku, warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość zjedzonego czosnku może powodować biegunkę, wymioty, zawroty głowy lub uczucie zmęczenia. Czasami wywołuje również alergię w postaci wysypki lub czerwonych plam na skórze. Czosnku nie mogą jeść osoby, które są przygotowywane do operacji, ponieważ warzywo rozrzedza krew, a także wysokociśnieniowcy. Warzywa powinny także unikać chorzy mający problemy z żołądkiem, ponieważ jedzenie czosnku w połączeniu z przyjmowanymi lekami, może zwiększać bóle.

Syrop z czosnku - co można zrobić z czosnku?

Z czosnku można zrobić domową miksturę, która zmniejsza obrzęk w gardle. Do podgrzanego mleka z masłem wystarczy wrzucić sprasowany czosnek i dodać dla smaku łyżeczkę miodu. Warto przygotować również nalewkę, w której warzywo jest zalewane 0,5 l wódki. Miksturę można pić dwa razy dziennie po 10 - 20 kropli. Nalewka pomaga na bóle reumatyczne, ma również działanie przeciwmiażdżycowe, a także zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Miksturę należy pić przez miesiąc, a następnie zrobić kilka tygodni przerwy. Warto również wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi zawiera najwięcej tlenku siarki, dlatego jest najzdrowszym rodzajem czosnku. Poza tym warzywo zwiększa odporność na wirusy i grzyby.

Syrop z czosnku - przepis

Do przygotowania syropu z czosnku potrzebne są dwie główki polskiego różowego czosnku, wyciśnięty sok z trzech cytryn oraz jedna szklanka przegotowanej, zimnej wody. Można również dodać 3 łyżki miodu lipowego, który ma właściwości rozgrzewające i napotne. Przed rozpoczęciem mieszania składników, czosnek należy przepuścić przez praskę, a następnie odstawić go na 10 minut. Do wyparzonego słoika wlewa się sok z cytryny, który może zawierać pestki i miąższ, sproszkowany czosnek oraz miód. Następnie należy wymieszać składniki, zakręcić słoik i schować do lodówki na co najmniej trzy doby. Po tym czasie można pić miksturę, która po otwarciu może stać w chłodnym miejscu 2 - 3 tygodnie. Do czosnkowego syropu warto dodać również imbir, ocet jabłkowy lub wymieszać czosnek z cebulą. W tym wypadku skutecznemu działaniu towarzyszy również intensywny zapach i smak, który można zneutralizować żując goździki lub natkę pietruszki, popić czerwonym winem, jogurtem lub mlekiem. Dobrym rozwiązaniem jest także gryzienie ziaren kawy, spróbowanie łyżeczki miodu lub zjedzenie jabłka.

Syrop z czosnku - dawkowanie

Syrop z czosnku można pić profilaktycznie. Jedna łyżeczka naparu przed snem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wystarczy, żeby uchronić się przed przeziębieniem. Natomiast w przypadku nasilających się objawów, w tym mokrego czy suchego kaszlu i bólu gardła, maluchy i osoby dorosłe mogą zwiększyć dawkowanie leku do 3 łyżeczek na dobę.

Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej