Supremin - syrop, ulotka, dawkowanie, na kaszel, dla dzieci

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Lek Supremin jest stosowany przy leczeniu suchego, ostrego kaszlu. Dawkowanie syropu jest zależne od wieku pacjenta. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz zapoznać się z ulotką przed zastosowaniem leku.

Supremin – działanie leku

Lek Supremin zawiera cytrynian butamiratu, który jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Substancja czynna w leku ma za zadanie zmniejszyć częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Obok działania przeciwkaszlowego butamirat nieznacznie rozszerza oskrzela. 

Zobaczcie na filmie, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Supremin – skład leku

Substancją czynną w leku jest butamiratu cytrynian. 5 ml (1 łyżeczka miarowa) syropu zawiera 4 mg butamiratu cytrynianu. Do pozostałych składników należą metylu parahydroksybenzoesan, kwas benzoesowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, maltitol ciekły, aspartam, aromat karmelowo-pomarańczowy (E 34493), woda oczyszczona. 

Supremin – dawkowanie leku

Lek należy przyjmować przed posiłkiem. Pamiętajmy, aby nie zażywać preparatu po terminie ważności - leki po terminie ważności powinny zostać odniesione do apteki. Nie wolno ich wyrzucać do śmieci lub kanalizacji, bowiem zanieczyszczają środowisko.

Lek najczęściej stosuje się w zależności od wieku pacjenta:

  • dzieci w wieku od 2 do 6 lat 1 łyżeczka miarowa (4 mg) 3 razy na dobę
  • dzieci w wieku od 6 do 12 lat 2 łyżeczki miarowe (8 mg) 3 razy na dobę
  • dzieci w wieku powyżej 12 lat 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 3 razy na dobę
  • dorośli 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 4 razy na dobę

Co ważne - lekarz może zmienić dawki leku. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Objawami przedawkowania butamiratu są: senność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej), pobudzenie i obniżenie ciśnienia krwi. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, który może wykonać płukanie żołądka, podać węgiel aktywowany i środki przeczyszczające.

Nie należy przyjmować dwóch dawek na raz, jeśli pacjent pominął dawkę wczesniejszą. W przypadku pominięcia dawki należy jednak przyjąć ją jak najszybciej.

Supremin – wskazania do stosowania leku

Wskazania do stosowania: ostry, suchy kaszel. Leku nie należy przyjmować dłużej niż przez kilka dni.

Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu. 

Zobaczcie, czym jest turbokisiel - mikstura na kaszel suchy, którą polecają farmaceuci:

Zobacz film: Jak przygotować turbokisiel - miksturę na kaszel suchy? Źródło: 36,6

Supremin – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników. Ponadto nie powinien być stosowany u pacjentów z fenyloketonurią i dłużej niż przez kilka dni (to zalecenie dotyczy wszystkich pacjentów).

Lek Supremin nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.

Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią, lek może być stosowany jedynie w razie konieczności. Ważne jednak, aby pacjentki w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu skontaktowały się z lekarzem.

Supremin – interakcje

Nie są znane oddziaływania leku Supremin z innymi lekami. Należy jednak pamiętać, aby lek przyjmować przed posiłkiem.

Należy zachować ostrożność, gdyż w rzadkich przypadkach może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego i metylu parahydroksybenzoesanu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Supremin – skutki uboczne

Skutki uboczne zażywania leku występujące niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób) to wysypka, nudności, biegunka, zawroty głowy.

Opisane objawy ustępują zazwyczaj w trakcie leczenia i rzadko wymagają zmniejszenia dawki leku. Jeśli jednak reakcja alergiczna lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie ustąpią po zmniejszeniu dawki leku, należy przerwać stosowanie leku Supremin i skontaktować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 08.08.2019,
Opublikowano: 08.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej