Sudocrem – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Fot: tatyana_tomsickova / gettyimages.com

Sudocrem to krem antyseptyczny, który łagodzi podrażnienia na skórze. Preparat może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie i jak stosować go bezpiecznie?

Sudocrem to krem antyseptyczny stosowany u dzieci i dorosłych ze zmianami skórnymi. Szczególnie polecany jest w łagodzeniu i ochrony przed pieluszkowym zapaleniem skóry, które pojawiają u bardzo małych dzieci. Pomaga także złagodzić zmiany spowodowane odleżynami czy nietrzymaniem moczu. Substancjami czynnymi w leku są alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, lanolina oraz cynk (tlenek cynku).

Sudocrem jest hipoalergicznym tym samym nie wywołuje podrażnień dzięki czemu może być stosowany u niemowląt oraz u dorosłych, którzy mają szczególnie wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę.

Lek Sudocrem zawiera alkohol benzylowy o działaniu odkażającym oraz tlenek cynku o właściwościach osłaniających i ściągających. Preparat łagodzi i chroni skórę. Po nałożeniu tworzy na niej barierę ochronną. Zapobiega ona podrażnieniom i niweluje szkodliwe działanie czynników drażniących (np. moczem w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry u niemowląt). Dodatkowo sprawia, że zmiany nie nawracają.

W skład leku wchodzą:

  • woda;
  • ciekła parafina;
  • tlenek cynku (ściąga, łagodzi i chroni skórę);
  • parafina;
  • lanolina (hypoalergiczny środek nawilżający o właściwościach natłuszczających podobnych do ludzkiej skóry);
  • wosk mineralny;
  • niejonowy środek myjący;
  • benzoesan benzylu (środek roztoczobójczy, wszobójczy, odstraszający owady, farmaceutyczny środek solubilizujący);
  • biały wosk pszczeli;
  • alkohol benzylowy (środek o działaniu znieczulającym i dezynfekującym);
  • octan linalilu;
  • Propylene Glycol (rozpuszczalnik, humektant, jeśli silnie higroskopijny, nawilża skórę i zapobiega wysychaniu kosmetyku);
  • cynamonian benzylu (związek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne; zaliczany jest do środków o łagodnym działaniu antyseptycznym ze względu na obecność kwasu cynamonowego i jego pochodnych);
  • olejek lawendowy;
  • kwas cytrynowy;
  • regulator pH;
  • BHA (antyoksydant).

Wskazaniem do stosowania leku są pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry w przebiegu nietrzymania moczu, odleżyny, stany zapalne w przebiegu łojotoku, trądziku młodzieńczego i różowatego, zadrapania, otarcia naskórka, oparzenia słoneczne oraz niewielkie podrażnienia termiczne, niewielkie odmrożenia, podrażnienia po goleniu, depilacji, regulacji brwi, odczyny po ukąszeniu owadów, zejściowa forma opryszczki, odparzenia, spierzchnięcia oraz zmiany wywołane przez ospę.

Sudocrem dostępny jest w czterech wariantach: 125g, 250g, 400g oraz 60g. Preparat można dostać w aptece bez recepty.

Sudocrem – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na jeden ze składników leku.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Sudocrem – dawkowanie

Na umytą i osuszoną skórę należy nałożyć cienką warstwę kremu. Czynność należy powtarzać w zależności od potrzeb. Użycie zbyt dużej warstwy preparatu na skórze może pozostać białawy osad. Regularne stosowanie, nawet po ustąpieniu dolegliwości, zapewnia skuteczną pielęgnację skóry.

Podczas stosowana leku należy uważać, aby krem nie dostał się do oczu lub błon śluzowych.

Preparat ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.

Sudocrem – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że Sudocrem może wchodzić w reakcje z innymi lekami.

Sudocrem – działania niepożądane

Nie ma badań wskazujących, że lek może wywoływać działania niepożądane u pacjentów.

Data aktualizacji: 07.08.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej