Suchy kaszel w nocy – jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć? 

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Suchy kaszel w nocy to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Jej przyczyn może być wiele – od złej wentylacji sypialni, po choroby układu krążenia. Skutki to obniżona jakość snu i zmęczenie w ciągu dnia. Dlatego należy ustalić powód kaszlu i wyeliminować czynniki, które wywołują jego nocne napady.

Kaszel jest fizjologiczną, odruchową reakcją organizmu, spowodowaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej. Służy ona usunięciu z górnych dróg oddechowych wydzieliny, zanieczyszczeń czy ciał obcych. Jeśli nie towarzyszy jej odkrztuszanie śluzu lub ropy, mówi się o kaszlu suchym. Jest on duszący, powoduje podrażnienie oskrzeli i krtani, a często także ból w klatce piersiowej. Szczególnie uciążliwy jest w nocy, kiedy uniemożliwia zaśnięcie albo gwałtownie wybudza.

Suchy kaszel w nocy – przyczyny środowiskowe

Ustalenie przyczyny występowania suchego kaszlu jest podstawą przeciwdziałania jego uciążliwym objawom. Powody mogą być banalne, ale niekiedy dolegliwość ta świadczy o poważnym schorzeniu. Dlatego – jeśli zawiodą najprostsze sposoby zapobiegania nocnym atakom – należy poddać się szczegółowej diagnostyce lekarskiej, w następstwie której można zwalczać nie tylko suchy kaszel, ale i główną chorobę.

Częstą przyczyną nocnych napadów kaszlu jest długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych wnętrzach. Zarówno klimatyzacja, jak i wysoka temperatura wysuszają powietrze, co z kolei wywołuje suchość śluzówek.

Podrażnienie błon śluzowych, które może stać się przyczyną nocnych napadów suchego kaszlu, spowodowane jest także przez palenie papierosów oraz przebywanie w zadymionych lub zapylonych pomieszczeniach.

Uporczywy suchy kaszel mogą wywoływać alergie. W przypadku nocnych ataków często jest to uczulenie na proszek do prania, pierze albo roztocza (pościel czy materace są dla nich wyjątkowo korzystnym miejscem rozwoju).

W jaki sposób zdiagnozować alergię? Przekonajcie się:

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W dobrym stylu TVN Style

Najczęstsze choroby powodujące suchy kaszel

Wirusowe i bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych stanowią jedną z głównych przyczyn suchego kaszlu. Nocne dolegliwości mogą być zatem skutkiem niegroźnego przeziębienia. Są uciążliwe o tyle, że potrafią utrzymywać się jeszcze kilka tygodni po jego ustąpieniu.

Nocne napady suchego kaszlu to częsty objaw chorób układu oddechowego, takich jak:

Suchy kaszel w nocy u dziecka może być spowodowany podgłośniowym zapaleniem krtani. Jest to choroba, która zwykle rozwija się nagle i wymaga pilnej interwencji lekarza. Dlatego charakterystyczny, gwałtowny, „szczekający” nocny kaszel powinien być dla rodziców alarmującym symptomem.

Męczący, suchy kaszel bywa związany z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Jego przyczynę często stanowi refluks żołądkowo-przełykowy. Niekiedy powoduje podrażnienie ścian dróg oddechowych przez cofającą się kwaśną treść pokarmową żołądka.

Nocne napady kaszlu i duszności występują w przebiegu niewydolności serca (tzw. astmy sercowej). Przyczyną kaszlu jest zastój krwi w krążeniu płucnym, któremu sprzyja pozycja leżąca.

Inne możliwe przyczyny chorobowe suchego kaszlu, który nasila się nocą, to:

  • zmiany nowotworowe układu oddechowego,
  • zapalenie opłucnej,
  • zażywanie określonych leków (np. preparatów z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny na nadciśnienie tętnicze).

Domowe sposoby na suchy kaszel w nocy

Pierwszymi sposobami na suchy kaszel w nocy, które warto wypróbować, to wietrzenie sypialni przed snem, wyłączanie na jego czas klimatyzacji, a także nawilżanie powietrza za pomocą specjalnych urządzeń lub choćby mokrych ręczników powieszonych na kaloryferach. Warto też utrzymywać optymalną temperaturę (18–21°C) – zbyt wysoka stwarza idealne warunki rozwoju chorobotwórczym drobnoustrojom.

W przypadku infekcji i podrażnień śluzówki należy pamiętać o jej regularnym nawilżaniu, czyli spożywaniu dużej ilości płynów. Pomocna może być nawet zwykła woda. Wskazane są także herbaty ziołowe (ulgę mogą przynieść np. napary z szałwii czy prawoślazu lekarskiego) lub rozgrzewająca herbata z syropem malinowym. Nie powinny one być zbyt gorące czy kwaśne, by dodatkowo nie podrażnić gardła. Ochronną warstwą powlecze je dodany do napoju miód (zmniejsza obrzęk błon śluzowych, działa antybiotycznie) lub siemię lniane (nawilża śluzówkę, działa przeciwzapalnie). Ze względu na lecznicze właściwości takich produktów można z nich także przyrządzać domowe syropy na suchy kaszel (np. z cebuli i miodu).

Napadom suchego kaszlu mogą zapobiec inhalacje, które rozszerzają oskrzela i ułatwiają oddychanie. Można zastosować do nich sól fizjologiczną, olejki aromatyczne czy napary z ziół (tymianku, szałwii, rumianku). Najlepiej wykonać je z użyciem nebulizatora, ale sprawdzają się także – przy zachowaniu ostrożności – parówki nad garnkiem.

Suchy kaszel na tle alergicznym wymaga wyeliminowania alergenu, np. zastąpienia kołdry puchowej wełnianą, a także częstego wietrzenia i sprzątania sypialni. Warto także skorzystać z porady alergologa, który może przepisać leki odczulające.

Leczenie suchego kaszlu

W przypadku przewlekłych schorzeń podstawową metodą walki z suchym kaszlem powinno być leczenie głównej choroby. Przy refluksie żołądkowo-przełykowym i astmie sercowej ulgę w nocy przynosi spanie w pozycji półsiedzącej, gdyż horyzontalna nasila objaw w postaci kaszlu.

Jeśli chodzi o dostępne bez recepty leki na suchy kaszel, na noc można zastosować preparaty przeciwkaszlowe (hamujące odruch kasłania na kilka godzin), które jednak należy używać doraźnie, gdyż powodują liczne skutki uboczne. Pomocne są także tabletki do ssania (np. z prawoślazem i tymiankiem), które nawilżają podrażnione gardło, działają przeciwzapalnie, a jednocześnie pobudzają produkcję śliny.

 Na filmie poniżej znajdziecie wyjaśnienie, czym jest astma. Niestety u osób z alergią istnieje ryzyko rozwoju tej choroby:

Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło: 36,6


Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej