Spadek libido. Czy może oznaczać problemy ze zdrowiem? 

EmirMemedovski/Getty Images

Seks stanowi ważny element naszego życia. Mimo że zazwyczaj daje sporo przyjemności, to nie zawsze mamy ochotę na zbliżenie. Dlaczego? Powodów może być wiele, jednak w niektórych przypadkach spadek libido jest objawem problemów ze zdrowiem. Kiedy warto zgłosić się do lekarza? 

Co wpływa na libido? 

Do spadku libido mogą się przyczynić stres, picie alkoholu, palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest także niezdrowa dieta. Obniżać libido mogą niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, a także zmiany hormonalne (np. te zachodzące w okresie menopauzy).

Na libido wpływają także choroby,  z którymi zmaga się dana osoba. Badania opublikowane w magazynie "World Journal of Orthopaedics" pokazują, że 76 proc. osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) przyznaje, że dolegliwości, które towarzyszą schorzeniu skutecznie, zniechęcają do zbliżeń.

Spadek libido - jakim chorobom może towarzyszyć? 

Warto dodać, że znaczne obniżenie libido może być jednym z symptomów cukrzycy typu 2. Co więcej - jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne - problemy z układem krwionośnym oraz stosowane w ich przypadku leczenie może zaburzać przepływ krwi, także do narządów płciowych. W konsekwencji zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć problemy z podnieceniem.

Zdarza się, że spadek libido towarzyszy zaburzeniom psychicznym. Jednym ze schorzeń, które może odbierać chęć do zbliżeń, jest depresja. Co ciekawe, schorzenie niekiedy powoduje anorgazmię, czyli brak lub problemy z osiągnięciem orgazmu. 

Jeśli taki stan się utrzymuje, konieczna konsultacja z lekarzem i terapeutą. 

Zobacz wideo: Gdy nie masz ochoty na seks - przyczyny spadku libido

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Data aktualizacji: 25.09.2023,
Opublikowano: 25.09.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej