Co wpływa na libido?
Do spadku libido mogą się przyczynić stres, picie alkoholu, palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest także niezdrowa dieta. Obniżać libido mogą niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, a także zmiany hormonalne (np. te zachodzące w okresie menopauzy).
Na libido wpływają także choroby, z którymi zmaga się dana osoba. Badania opublikowane w magazynie "World Journal of Orthopaedics" pokazują, że 76 proc. osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) przyznaje, że dolegliwości, które towarzyszą schorzeniu skutecznie, zniechęcają do zbliżeń.
Spadek libido - jakim chorobom może towarzyszyć?
Warto dodać, że znaczne obniżenie libido może być jednym z symptomów cukrzycy typu 2. Co więcej - jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne - problemy z układem krwionośnym oraz stosowane w ich przypadku leczenie może zaburzać przepływ krwi, także do narządów płciowych. W konsekwencji zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć problemy z podnieceniem.
Zdarza się, że spadek libido towarzyszy zaburzeniom psychicznym. Jednym ze schorzeń, które może odbierać chęć do zbliżeń, jest depresja. Co ciekawe, schorzenie niekiedy powoduje anorgazmię, czyli brak lub problemy z osiągnięciem orgazmu.
Jeśli taki stan się utrzymuje, konieczna konsultacja z lekarzem i terapeutą.
Zobacz wideo: Gdy nie masz ochoty na seks - przyczyny spadku libido
Źródło: portal.abczdrowie.pl