Sok grejpfrutowy – właściwości, kalorie, interakcje z lekami

Fot: HandmadePictures / gettyimages.com

Sok grejpfrutowy ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego powinien być pity regularnie. W wątpliwość podaje się jego właściwości odchudzające czy redukujące poziom cholesterolu, natomiast są źródła, które przy tym stanowisku pozostają.

Sok grejpfrutowy mimo ogromu właściwości prozdrowotnych może istotnie wpłynąć na metabolizm niektórych przyjmowanych leków, zazwyczaj zwiększając ich stężenie we krwi. Prowadzi to do zatrucia lekiem bądź po prostu zwiększenia ryzyka wystąpienia jego działań niepożądanych.

Sok grejpfrutowy – właściwości

Sok z grejpfruta zazwyczaj nie jest chętnie spożywany ze względu na gorzki smak, z jakim kojarzy się ten owoc. Wyróżnia się jednak kilka odmian – białe, czerwone i różowe. Różnią się one między sobą smakiem. Odmiana czerwona jest najbardziej gorzka. Sok z grejpfruta to doskonała, niskokaloryczna przekąska, która bez wątpienia powinna znaleźć się w zdrowej diecie. Może istotnie wpłynąć na spadek poziomu cholesterolu, a także normalizację ciśnienia krwi. Tym samym stanowi doskonałą profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne, czyli pomaga zwalczyć wolne rodniki tlenowe, a duża ilość witaminy C wspiera odporność organizmu. Regularne spożywanie soku z grejpfruta pozwala zapobiec starzeniu się skóry i utrzymać ją w doskonałej kondycji. Szklanka soku z grejpfruta (około 250 ml) to 96 kalorii, 1,2 g białka, 0,2 g tłuszczu, 22,1 g węglowodanów, 0,2 g błonnika.

Zobacz film: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym? Źródło: 36,6

Sok z grejpfruta a sok grejpfrutowy

Sok z grejpfruta to sok pozyskany w 100% z tego owocu bez cukru i innych dodatków. Czym innym jest dostępny w sklepach „sok grejpfrutowy”, w którym ilość faktycznego soku z grejpfruta jest znacznie mniejsza. Jego prozdrowotny efekt jest tym samym obniżony w porównaniu z tym uzyskanym po wyciśnięciu owocu bądź po zjedzeniu go w całości.

Sok z grejpfruta a odchudzanie

Sok z grejpfruta słynie z właściwości odchudzających. Okazuje się, że jego wpływ na redukcję masy ciała nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. Modne diety grejpfrutowe mają na celu oczyścić organizm, natomiast na redukcję masy ciała przekłada się kilka innych aspektów danej diety, jak np. niska kaloryczność. Jeśli chodzi o potwierdzenie działania soku grejpfrutowego na poziom cholesterolu we krwi, prowadzone były różne badania, z różnymi efektami. Niektóre grupy nie wykazały istotnych zmian poziomu cholesterolu we krwi u chorych, natomiast w innych grupach spadek ten wykazano, choć nie był on spektakularny.

Leki i sok grejpfrutowy

Zakaz popijania leków sokiem grejpfrutowym jest dość rozpowszechniony w świadomości społeczeństwa. Sam w sobie sok z grejpfruta nie jest szkodliwy i nie wywołuje skutków ubocznych poza ewentualną reakcją alergiczną. Istotne natomiast mogą być efekty niepożądane, obejmujące interakcje pomiędzy sokiem z grejpfruta a przyjmowanymi lekami. Owoc ten może zmieniać stężenie leku w organizmie, wpływać na jego metabolizm, zarówno potęgować działanie leku, jak i utrudniać jego eliminację z organizmu. Interakcje soku grejpfrutowego z lekami obejmują m.in. wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy u kobiet przyjmujących hormonalne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, podnoszą też u nich nieznacznie ryzyko nowotworu piersi (zwłaszcza że już sama antykoncepcja hormonalna stanowi czynnik ryzyka). Kolejną grupą leków wchodzącą w interakcje z sokiem z grejpfruta są leki na nadciśnienie, szczególnie blokery kanałów wapniowych. Takie połączenie grozi nadmiernym obniżeniem ciśnienia krwi i bólami głowy. Nie wolno również spożywać soku grejpfrutowego chorym przyjmującym leki immunosupresyjne po przeszczepieniu narządów, ponieważ grejpfrut osłabia ich działanie.

Oddziaływanie soku z grejpfruta na różne substancje można zaprezentować na przykładzie zajadania grejpfrutem kawy (lub popijania jej sokiem z grejpfruta). Powoduje to spadek rozkładu przyjętej kofeiny i tym samym zwiększa jej stężenie we krwi.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki wchodzą w interakcje z sokiem grejpfrutowym, dlatego też nie należy go profilaktycznie wykluczać z diety. Jeśli ktoś bardzo lubi sok grejpfrutowy, powinien poradzić się lekarza odnośnie do alternatyw leczenia, niewchodzących w interakcje z tym produktem. Ponadto nawet jeśli jakiś lek nie reaguje z sokiem, należy go popijać wyłącznie wodą (chyba że lekarz zaleci inaczej). Powinno się też zachować około 4 godzin przerwy po przyjęciu leku i przed nim, zanim spożyje się grejpfrut lub inny produkt mogący potencjalnie wpłynąć na metabolizm leku.


Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej