Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę?

Fot: YakobchukOlena / stock.adobe.com

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, naturalnie występuje w osadach wód słodkich i gruntowych. Produkt, przez swoje właściwości złuszczające, rozjaśniające i antyseptyczne, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej stosowany jest jako dodatek do maseczek na twarz o właściwościach oczyszczających i antybakteryjnych. Soda oczyszczona na włosy silnie je oczyszcza, np. z resztek lakieru, żelu, pasty do włosów.

Domowa maseczka zadziała lepiej, jeżeli przed nałożeniem jej na twarz zrobi się tzw. parówkęWystarczy do garnka lub miski nalać wrzącej wody i pochylić twarz nad parą. Dla lepszego efektu można delikatnie okryć głowę ręcznikiem, aby para nie wydostawała się na boki. Gorąca parówka rozszerza pory i rewelacyjnie przygotowuje skórę na przyjęcie odżywczych składników maseczek na twarz.

Soda oczyszczona na twarz – działanie

Soda oczyszczona ma delikatne właściwości wybielające, dlatego stosowana jest na przebarwienia skóry, które są np. pozostałością po trądziku. Proszek działa antybakteryjnie i ma silne  działanie oczyszczające skórę, zwęża pory, usuwa zanieczyszczenia z cery, normalizuje wydzielanie sebum.

Maseczki z sody oczyszczonej są w szczególności polecane na cerę trądzikową, mieszaną oraz tłustą. Silne działanie wysuszające sody powoduje, że raczej nie powinny z niej korzystać osoby ze skórą suchą i wrażliwą, ponieważ może ona powodować podrażnienia. 

Test uczuleniowy przed wykonaniem domowej maseczki

Przed zastosowaniem maseczki z sody na twarz należy przeprowadzić test uczuleniowy. Wystarczy odrobinę przygotowanego kosmetyku nałożyć na nadgarstek lub w miejsce za uchem. Jeśli w przeciągu kilkunastu minut nie zauważy się niepokojących objawów, jak zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie, można nałożyć maskę na twarz.

  • Oczyszczająca maseczka z sody na wągry

Soda na wągry bardzo dobrze działa w połączeniu z żelatyną i mlekiem. Powstaje wtedy maseczka peel-off, która doraźnie usuwa zaskórniki a także reguluje nadmierne wydzielanie sebum na twarzy.

Wystarczy 2 łyżki żelatyny połączyć z łyżką mleka i sody oczyszczonej. W niewielkim garnku należy zagotować trochę wody i umieścić w kąpieli wodnej miskę ze składnikami. Po rozpuszczeniu się ich, należy nakładać jeszcze ciepłą maskę na twarz, najlepiej na strefę T, czyli czoło, nos i brodę. Po całkowitym zaschnięciu maska mocno przyklei się do skóry i jeżeli nałoży się ją w miejsca, gdzie rosną delikatne włoski, mogą one zostać boleśnie wyrwane.

  • Soda oczyszczona na pryszcze – maseczka na trądzik

Soda oczyszczona wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu można ją stosować zwłaszcza na cerę trądzikową w celu pozbycia się pryszczy i zanieczyszczeń skórnych. Działanie przeciwzapalne domowej maseczki wzmocni dodanie do niej odrobiny żelu z aloesu. Łyżeczkę sody wystarczy połączyć z łyżeczką aloesowego preparatu. Maskę nakłada się na twarz, omijając okolice oczu. Domowy kosmetyk należy zmyć po 5-7 minutach.

  • Maseczka z sody i oleju kokosowego

Olej kokosowy ma właściwości nawilżające. W połączeniu z sodą tworzy naturalną oczyszczająco-nawilżającą maseczkę do twarzy. Wykonując kosmetyk, należy mieszać składniki w takich samych proporcjach, nałożyć na całą twarz i zmyć po 10 minutach. W przypadku bardzo suchej skóry można dać więcej oleju, a tłustej – więcej sody.

  • Maseczka z sody i cytryny na przebarwienia

Sok z cytryny wykazuje delikatne właściwości rozjaśniające. Składnik dodany do domowej maseczki uczyni z niej kosmetyk idealny dla osób z przebarwieniami skórnymi. Soda oczyszczona oczyści twarz i ureguluje nadmierne wydzielanie sebum, a cytryna plamy pigmentacyjne, np. pozostałe po trądziku. 2 łyżeczki sody wystarczy wymieszać z 1 łyżką soku z cytryny. Do maseczki można dodać łyżkę brązowego cukru, dzięki czemu uzyska się dodatkowo efekt złuszczania naskórka. Po delikatnym wmasowaniu kosmetyku w twarz, należy pozostawić do na 10 minut, a potem zmyć ciepłą wodą.

Soda oczyszczona na włosy – dodatek do szamponu

Włosy przeciążone kosmetykami stylizującymi, jak lakiery, żele czy pianki, można oczyścić, dodając drobinę sody do swojego szamponu. Wodorowęglan sodu usunie resztki preparatów ze skóry głowy, a także włosów.

 Dzięki temu kosmyki będą się lepiej układać oraz wchłaniać substancje odżywcze zawarte w szamponie, odżywkach czy maskach. Soda oczyszczona dobrze usuwa zanieczyszczenia z włosów, jednak należy pamiętać, że ma silne działanie wysuszające.

Dlatego lepiej nie korzystać z niej zbyt często, bądź po jej zastosowaniu nałożyć na kosmyki odżywkę nawilżającą.

Soda na włosy – suchy szampon

Wykorzystując oczyszczające właściwości sody, można jej używać jako suchego szamponu. Metody nie należy traktować zamiennie z regularnym myciem włosów, jednak w nagłych przypadkach, kiedy nie ma się czasu na kąpiel, a suchy kosmetyk się skończył, można zastosować jego naturalny zamiennik. Wystarczy nasypać odrobinę sody na włosy, wmasować ją w skórę głowy, a następnie delikatnie wyczesać szczotką lub grzebieniem.

Zobacz film: Maseczka z jarzębiny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.11.2017,
Opublikowano: 17.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej