Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?

Fot: Jenny Sturm / fotolia.com

Śluz w ciąży pojawia się już na jej początku i jego zwiększona ilość utrzymuje się przez całe 9 miesięcy. Jego nietypowe zabarwienie lub konsystencja mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży lub infekcjach dróg rodnych.

Dobrze wiedzieć, jak wygląda zdrowy śluz w ciąży, aby nie przeoczyć rozwijającej się infekcji, która początkowo może nie dawać innych objawów. Infekcje w drogach rodnych przyszłej matki mogą być bowiem bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Pierwsze objawy ciąży – śluz na początku ciąży a przed okresem

Śluz w pochwie występuje naturalnie przez cały cykl miesiączkowy i po zajściu w ciążę. Jego wygląd i konsystencja zmieniają się zależnie od dnia cyklu. W czasie dni płodnych można zauważyć dużo wodnistego i rozciągliwego śluzu, który ma za zadanie ułatwić zapłodnienie. Jeżeli do niego dojdzie, może wystąpić wydzielanie większej niż zazwyczaj ilości śluzu (ten wczesny objaw ciąży nie występuje u wszystkich przyszłych mam). Często ma to miejsce u kobiet, które zaczęły się starać o dziecko, mimo że nie doszło do zapłodnienia, dlatego nie jest to miarodajny wskaźnik zajścia w ciążę. Zdarza się, że kobiety, które zazwyczaj mają bardzo dużo śluzu przed krwawieniami miesiączkowymi, obserwują wyjątkową suchość po tym, jak doszło do zapłodnienia. Obecność i ilość śluzu na początku ciąży jest kwestią indywidualną.

Jak wygląda zdrowy śluz w ciąży?

Śluz na początku ciąży powinien być dość gęsty i przezroczysty bądź lekko kremowy. Jego zadaniem w tym okresie jest stworzenie gęstego czopu, który zatyka szyjkę macicy i chroni rozwijający się płód przed czynnikami chorobotwórczymi. Po jego wytworzeniu wydzielina najczęściej zmienia swoja konsystencję i staje się wodnista. Ponadto śluz u zdrowej kobiety powinien być bezwonny. Zmiany jego koloru lub konsystencji powinno się konsultować z lekarzem.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się u kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Brązowy śluz na początku ciąży

Brązowe upławy w czasie ciąży mogą być zjawiskiem fizjologicznym i pojawić się podczas implantacji zarodka (2 tygodnie po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w czasie spodziewanej miesiączki). Jeśli ilość brązowego śluzu na początku ciąży jest niewielka, prawdopodobieństwo, że dzieje się coś niepokojącego, jest nikłe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż może to także świadczyć o odklejaniu się zarodka od ściany macicy, krwiaku w macicy bądź początku poronienia.

Zobacz także: Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?

Różowy i zabarwiony krwią śluz w ciąży

Świeża, jasna krew w ciąży zawsze powinna być powodem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Różowy śluz w ciąży oznacza, że jest on podbarwiony krwią. Objaw ten jest szczególnie niepokojący, gdy występuje w pierwszym trymestrze, ponieważ może pojawić się na skutek krwiaka w macicy lub odklejania się zarodka lub łożyska. U kobiet z plamieniami podczas ciąży większe jest też ryzyko poronienia. Przed rozwiązaniem obecność gęstego śluzu podbarwionego krwią może być związane z odejściem czopa śluzowego i nie stanowi powodów do obaw.

Zielony i żółty śluz w ciąży

Pojawienie się zielonego lub żółtego śluzu w ciąży powinno zawsze skłonić przyszłą mamę do natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ świadczy ono o infekcjach w obrębie dróg rodnych. Przyczyną żółtych upławów są najczęściej infekcje bakteryjne, natomiast zielony śluz może być spowodowany zakażeniem rzęsistkiem pochwowym bądź obecnością nadżerek. Objawem infekcji bakteryjnej jest także zabarwiona na szaro wydzielina, szczególnie jeśli ma brzydki zapach. Każde zakażenie dróg rodnych w ciąży jest groźne dla nienarodzonego dziecka i powinno być leczone.

Biały śluz w ciąży

Biały śluz w ciąży, szczególnie gdy można w nim wyodrębnić grudki lub strzępki, świadczy o infekcji grzybiczej pochwy. Towarzyszyć jej może pieczenie, swędzenie i ból. Można jej zapobiec, stosując podczas ciąży probiotyki, jeśli jednak do niej dojdzie, należy ją leczyć. Sprzyja występowaniu zmian skórnych i pleśniawek u noworodka.

Zobacz także: Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie

Gęsty podbarwiony krwią śluz pod koniec ciąży

W czasie ciąży szyjka macicy jest zatkana przez czop śluzowy zbudowany z bardzo gęstego śluzu. Najczęściej usuwany jest on dopiero na skutek rozpoczęcia akcji porodowej. Jeżeli jednak pod koniec ciąży przyszła mama zauważy dużą ilość gęstej i podbarwionej krwią wydzieliny, to na ogół jest to właśnie czop śluzowy (bądź jego część). Od czasu jego odejścia należy zachować wzmożoną ostrożność i higienę intymną, gdyż rośnie ryzyko zarażenia dziecka infekcjami.

Śluz w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić, gdy zaobserwuje się zmiany w wyglądzie, zapachu lub konsystencji śluzu. Dodatkowymi objawami, które powinny przyspieszyć decyzję o wizycie u lekarza, są:

  • krwawienie lub obecność świeżej krwi w śluzie
  • ból podbrzusza,
  • gorączka,
  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • ból lub pieczenie w pochwie.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej