Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Fot: KittisakJirasittichai / gettyimages.com

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Skręcona kostka wymaga farmakoterapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Tylko w ciężkich przypadkach uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej zaleca się zabiegi interwencyjne, modelujące rozciągnięte struktury okołostawowe i opróżnianie stawu z krwiaka. Powrót do zdrowia trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Jak leczyć skręconą kostkę?

Leczenie skręcenia kostki, czyli urazu polegającego na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, wskutek którego dochodzi do rozciągnięcia, naderwania lub oderwania torebki stawowej i pobliskich więzadeł, polega przede wszystkim na zastosowaniu metod zachowawczych. Czasem zaleca się chirurgiczne modelowanie uszkodzonych struktur. Postępowanie terapeutyczne zależy głównie od stopnia uszkodzenia tkanek stawowych, choć niemałe znaczenie ma także jakość i wczesność udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Nieprawidłowe lub zbyt późne zaopatrzenie urazu może wydłużać rekonwalescencję. Patologiczne zrosty sprzyjają trwałej niestabilności stawu, zmniejszają wytrzymałość struktur na przeciążenia i zwiększają ryzyko nawrotów kontuzji. Skręconą kostkę należy leczyć bezzwłocznie po wystąpieniu urazu.

Skręcona kostka – jak leczyć uraz?

W zależności od ciężkości urazu wyróżnia się trzy stopnie skręcenia, charakteryzujące się zbliżonymi objawami, lecz wymagające odmiennych metod leczniczych:

  • I stopień urazu (lekki) dobrze rokuje po stosowaniu zimnych, miejscowych kompresów, sprzyjających zejściu opuchlizny, obkurczeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu elastyczności tkanek kurczliwych. Dodatkowo zaleca się odpoczynek i rezygnację z aktywności sportowej na czas rekonwalescencji, a także elewację kończyny poprawiającą krążenie oraz usztywnienie stawu stabilizatorem na około 10 dni. W schorzeniu, jakim jest skręcenie kostki I stopnia, leczenie uwzględnia również zabiegi fizykoterapeutyczne, w szczególności krioterapię, pole magnetyczne, elektroterapię i laseroterapię. Korzystnie na ustąpienie objawów i regenerację nadmiernie naciągniętych tkanek wpływa masaż limfatyczny i wirowy. Kinezyterapię, czyli ćwiczenia ruchowe ukierunkowane na odzyskanie siły i masy mięśniowej podudzia, rozpoczyna się po ustąpieniu ostrych objawów, około 2 tygodni od urazu. Ponadto zaleca się pływanie i ćwiczenia w wodzie, nawet po wyleczeniu schorzenia, dla podtrzymania efektów rehabilitacji, utrzymania sprawności i elastyczności torebki stawowej;
  • II stopień urazu (średni) wymaga ustabilizowania i odciążenia stawu na 3 tygodnie. W dalszym etapie wskazana jest weryfikacja skuteczności metod w badaniu ultrasonograficznym (USG). Metody uzupełniające terapię, czyli zabiegi fizyko- i kinezyterapeutyczne, zbliżone są do zalecanych w stopniu lekkim, przy czym pole magnetyczne można aplikować nawet w trakcie noszenia opatrunku gipsowego czy innej ortezy. Dodatkowo dolegliwości łagodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ile trwa leczenie skręcenia kostki tego stopnia? Intensywna kuracja zachowawcza umożliwia obciążanie kończyny po 4–5 tygodniach, z kolei powrót do pełnej aktywności sportowej następuje po 2–3 miesiącach rehabilitacji;
  • III stopień urazu (ciężki) zwykle wymaga leczenia operacyjnego ze względu na oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym. Skręcona kostka zostaje unieruchomiona na 6 tygodni, po rekonstrukcji uszkodzonych struktur pacjent odzyskuje sprawność po blisko 12 tygodniach. W międzyczasie prowadzona jest fizykoterapia. Zabiegi dostosowuje się do rodzaju elementów spajających rozerwane struktury stawu.

Jak szybko wyleczyć skręconą kostkę?

Aby możliwie zminimalizować czas powrotu do pełnej sprawności po skręceniu kostki, należy zadbać o odpowiednią pierwszą pomoc. Kontuzja pomyślnie rokuje, kiedy:

  • staw skokowy zostanie natychmiast poddany schłodzeniu, np. workiem z lodem, żelem chłodzącym czy opakowaniem mrożonek. Należy pamiętać o nieprzykładaniu zimnego okładu bezpośrednio na skórę – poleca się owinąć kompres ściereczką lub ręcznikiem. Zimne kompresy należy stosować systematycznie przez 10–15 minut do 5–6 razy dziennie;
  • ucisk kostek poprzez owinięcie stawu bandażem elastycznym bądź założenie opaski uciskowej;
  • odciążenie i uniesienie kończyny np. na poduszkach. Istotą elewacji jest to, aby kostka znajdowała się na wyższym poziomie niż kolano, a kolano wyżej niż biodro. Taką pozycję należy utrzymywać przez 20 minut kilka razy w ciągu dnia.

Jak jeszcze leczyć skręcenie kostki? Uzupełnieniem domowych sposobów łagodzenia dolegliwości są różnego rodzaju okłady z zastosowaniem naturalnych składników, jak liście kapusty i babki zwyczajnej, roztwór wody i octu. Popularne są masaże miodem (tzw. miodowanie) czy kostkami lodu.

Zobacz wideo: Jak jest zbudowany układ kostny?

36,6

Bibliografia:

1. Blecharz J., „Sportowiec w sytuacji urazu fizycznego”, AWF Kraków, Kraków 2008.

2. Czopik J., „Fizjoterapia w wybranych chorobach tkanek miękkich narządu ruchu”, Emilia, Kraków 2001.

3. Dziak A., „Urazy i uszkodzenia w sporcie”, Kasper, Kraków 2000.

4. Noszczyk W., „Chirurgia”, PZWL, Warszawa 2007.

Data aktualizacji: 05.02.2022,
Opublikowano: 07.02.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Konflikt udowo-panewkowy. Poznaj najlepsze metody leczenia

W schorzeniu, jakim jest konflikt udowo-panewkowy, leczenie obejmuje przede wszystkim postępowanie zachowawcze, czyli rehabilitację ruchową oraz fizyko- i farmakoterapię. Operacje chirurgiczne rozważane są w zaawansowanych przypadkach choroby.

Czytaj więcej