"Dzieci nieśmiałe lepiej reagują na wzmacnianie, niż krytykę" - z psychologiem rozmawiamy o nieśmiałości u najmłodszych

Getty Images

Jak można pomóc nieśmiałemu dziecku? Czy ze wstydliwości się wyrasta? Skąd się bierze tego typu zachowanie u najmłodszych? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła nam psycholog - Zuzanna Butryn.

Nieśmiałość to cecha, którą posiada wiele dzieci. I choć nie jest to nic groźnego, tego rodzaju zachowanie, może nieco utrudniać funkcjonowanie. Jak można więc pomóc nieśmiałemu dziecku i jak to się dzieje, że jedne maluchy są mniej odważne, niż drugie?

Przeczytaj też: Uwaga! TVN: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Nieśmiałość u dzieci – skąd się bierze?

Okazuje się, że nieśmiałość u dzieci może mieć nie jedną przyczynę. W grę wchodzą bowiem kwestie biologiczne, oraz środowiskowe. Pierwsze wiążą się z dziedziczeniem nieśmiałości. Drugie natomiast ze sposobem wychowania, pochodzenia czy zamożności. Nasza eksperta zaznaczyła tez, że brak pewności siebie może łączyć się z odmiennością – na przykład ostającymi uszami czy rudymi włosami.

Nieśmiałe dziecko – jak można mu pomóc?

Dziecka nie należy przymuszać do bycia śmiałym. Nie ma możliwości, żeby dziecko przekupić – na przykład dam ci lizaka, tylko podejdź do kolegi i się z nim pobaw. To działa na krótką metę. Nie zmieniamy schematu zachowania dziecka, którym będzie się posługiwało, gdy tego rodzica nie będzie obok. Zastosowałabym metodę małych kroków. Możemy pracować z emocjami dziecka. Zapytajmy, co czuje, dlaczego do tych kolegów nie chce podejść. […] Możemy też powiedzieć dziecku, żeby podeszło o jeden krok bliżej tych dzieci, które się bawią. […] może jak podejdzie tylko krok, będzie zaabsorbowane tym, co robią inne dzieci, może się tym zainteresuje, może te dzieci zwrócą na niego uwagę. Możemy też pomóc dziecku poprzez wzmacnianie zachowań, które są śmiałe – tłumaczy Zuzanna Butryn.

Przeczytaj też: Temperamentne dziecko w przyszłości może mieć zaburzenia odżywiania

Nasza eksperta zwraca jednak również uwagę na to, że praca nad nieśmiałością pociechy to nie jest tylko praca rodzica. Jest to też zajęcie opiekunów w przedszkolu czy szkole. Psycholog zaznaczyła także, że jeśli kompleksowo zajmiemy się takim wstydliwym dzieckiem, istnieje duża szansa, że na przestrzeni kilku lat pewne zachowania utrwalą się na tyle, że dziecko będzie dobrze funkcjonowało, mimo tej swojej nieśmiałości. Zresztą jak podkreśla specjalistka, pociecha nieśmiała, nie jest pociechą gorszą.

Dzieci nieśmiałe lepiej reagują na wzmacnianie, niż na krytykę. Jeśli nieśmiałe dziecko będziemy krytykować, zabijemy w nim wszystkie dobre myśli o sobie. My to możemy bardzo łatwo zniszczyć, podkopać. […] to może wpływać długofalowo w ogóle na rozwój psychologiczny i psychiczny dziecka i może być powodem innych zaburzeń w przyszłości – dodaje Zuzanna Butryn.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy rodzeństwo zabiera sobie zabawki? Sprawdź, co mówi ekspert programu "Wychować i nie zwariować"

Jak rozróżnić dziecko nieśmiałe od samotnika?

Dziecko samotne z pewnością będzie nieszczęśliwe z powodu braku kolegów czy koleżanek. Ono na pewno będzie też to komunikowało. Zresztą rodzice sami zauważą smutek i to, że ma z czymś trudności – na przykład problemy w szkole czy przedszkolu, bo warto wiedzieć, że dziecko nie komunikuje swoich emocji wprost. Natomiast nieśmiałe dziecko po prostu ma taką cechę charakteru – ono się samo izoluje i potrzebuje więcej czasu dla siebie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do obejrzenia całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie


Data aktualizacji: 22.06.2020,
Opublikowano: 22.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej