Seks w ciąży. Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice?

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Seks to nie odłączna część naszego życia. Dzięki niemu możemy mieć dzieci oraz mnóstwo przyjemności. Mimo to w czasie ciąży część kobiet z niego rezygnuje. Czy słusznie? Czy czas oczekiwania na dziecko musi oznaczać rezygnację z seksu?

Seks – poza dawaniem przyjemności i szansy na posiadanie dziecka – jest przede wszystkim bardzo zdrowy. Regularne uprawianie seksu chroni przed chorobami serca. Szacuje się, że osoby, które systematycznie się kochają są mniej narażone na problemy z układem sercowo-naczyniowym (ryzyko spada aż o 40 proc.!). Seks pomaga walczyć nadwagi. Podczas jednego stosunku seksualnego można spalić od 80-220 kalorii. Poprawia pamięć i koncentrację. Doskonale leczy bóle głowy, tym samym ta dolegliwość nie powinna stanowić przeszkody dla miłosnych igraszek w sypialni. Dodatkowo regularne uprawianie seksu chroni mężczyzn przed rakiem prostaty.

Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

Seks i ciąża wcale nie muszą się wykluczać. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma dolegliwości, które mogą przyspieszyć poród, nie trzeba z niego rezygnować – mówi Roland Wilk, ginekolog.

Skoro seks w ciąży jest bezpieczny, to skąd się bierze strach i dlaczego część kobiet z niego rezygnuje? Obawy przyszłych rodziców najprawdopodobniej budzą prostaglandyny obecne w nasieniu. To za ich sprawą może dojść do przyspieszenia czynności porodowej. Faktycznie w przypadku ciąży zagrożonej stosunek pochwowy nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak nie ma zagrożenia seks można uprawiać praktycznie do samego końca.

Każda kobieta, która ma obawy przed uprawianiem seksu w ciąży, nie wie czy stosunek będzie bezpieczny dla niej i dla dziecka powinna poradzić się swojego lekarza – dodaje specjalista.

Warto podkreślić, że to, co sprawia przyjemność przyszłej mamie jest przyjemne także dla dziecka. Wydzielające się np. podczas masażu, oglądania filmów czy słuchania muzyki endorfiny, czyli hormony szczęścia poprawiają humor przyszłej mamie oraz rozwijającemu się w jej ciele dziecku. Tak samo dzieje się podczas stosunku seksualnego, ale pod warunkiem, że jest łagodny oraz satysfakcjonujący. W żadnym wypadku seks nie może być bolesny.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niektóre pary w obawie przed wywołaniem przedwczesnej czynności porodowej decydują się na seks w prezerwatywie. Stosunek z dodatkowym zabezpieczeniem chroni przed przeniesieniem bakterii czy innych patogenów, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji intymnej. Trzeba jednak podkreślić, że prezerwatywa stanowi jedynie profilaktykę i nie zastąpi stosowania oraz przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Jak kochać się w ciąży?

Na samym początku ciąży, kiedy brzuch jest jeszcze mały można wybrać dowolną pozycję. Ograniczenia pojawiają się w momencie, gdy dziecko i brzuch są już duże, wtedy najlepsze będą pozycje boczne, ale nie jest to reguła.

Tak naprawdę to na jaką pozycję zdecyduje się para nie ma większego znaczenia. Kobieta, która jest w ciąży podczas seksu powinna kierować się własną wygodą oraz indywidualnymi upodobaniami. Mimo to pary nie powinny zapominać o zdrowym rozsądku i mieć świadomość, że ciąża ma swoje ograniczenia – dodaje ginekolog.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto uprawiać seks regularnie:

Zobacz film: Jakie korzyści daje regularne uprawianie seksu? Źródło: Zdrowie

Kiedy nie ma ochoty na seks

Mimo że seks w czasie ciąży jest dozwolony i całkowicie bezpieczny (pod warunkiem, że ciąża przebiega fizjologicznie), to nie ma przymusu, aby go uprawiać. Ciąża to szczególny czas dla kobiety i totalna rewolucja w jej ciele.

Może się zdarzyć, że burza hormonalna spowodowana ciążą spowoduje, że libido kobiety będzie na bardzo niskim poziomie i zwyczajnie nie będzie miała ona ochoty na igraszki w sypialni. Warto podkreślić, że taki stan jest zupełnie naturalny i nie powinien stanowić powodów do obaw. Powinna o tym wiedzieć nie tylko kobieta, ale także jej partner. Zdarza się, że panowie, którzy mają trudności ze zrozumieniem i odnalezieniem w nowej sytuacji.

Data aktualizacji: 30.05.2020,
Opublikowano: 30.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej