Rząd wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Fot: Tom Werner / gettyimages.com

Rząd zdecydował o zmianie zasad w przyznawaniu zasiłku opiekuńczego. Dzięki nowemu rozporządzeniu będzie mogło z niego skorzystać więcej osób. Kto będzie mógł się ubiegać o zasiłek i jak go uzyskać?

Wraz z wprowadzeniem stanu epidemicznego rodzice mogli zacząć ubiegać się wypłatę zasiłku opiekuńczego. Pieniądze były wypłacane przez 14 dni, do 25 marca. Ze względu na dalsze rozprzestrzeniane się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń i zakazów. Aby ułatwić rodzicom opiekę nad dzieci rząd zdecydował się zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego.

Kto będzie mógł się o niego ubiegać?

Nowe przepisy rozszerzają grono dzieci, na które rodzic będzie mógł otrzymać świadczenia. Teraz będą się mogli o nie ubiegać opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice, którzy do opieki nad dzieckiem wynajmowali nianię lub dziennego opiekuna. Jednak w tym przypadku konieczne będzie okazanie umowy. O zasiłek opiekuńczy mogą się ubiegać rodzice dzieci: z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dalej przysługuje tym rodzicom, którzy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły w związku z COVID-19 muszą zajmować się dzieckiem oraz gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci:

  • do lat 8
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, a także osobom, które nie mogą pracować z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. Opiekunowie takich osób mogą się ubiegać o zasiłek także wtedy, gdy z powodu pandemii zamknięta została szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Warto zaznaczyć, że wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na obowiązujące obecnie limity. Zapomoga należy się także tym rodzicom, którzy mają opłacone ubezpieczenie chorobowe i są zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Zasiłek przysługuje także rodzicom, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Rodzice, którzy już złożyli dokumenty i chcą skorzystać z dodatkowej puli nie muszą robić tego drugi raz. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły nadal mogą się ubiegać o zasiłek.

Jak ubiegać się o zasiłek?

Rodzice, którzy chcą otrzymać zasiłek powinni złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z osobą prowadzącą taką działalność muszą złożyć stosowane oświadczenie z ZUS-ie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat wypłacany jest przez 28 dni. W pozostałych przypadkach pieniądze wypłacane są przez 14 dni.

Jak rozwija się dziecko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są etapy rozwoju dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.04.2020,
Opublikowano: 06.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Pracująca mama 20.05.2020r.

A co w sytuacji kiedy przedszkole i żłobek są otwarte (skrócony czas pracy) w takich godzinach że ani ja ani mąż nie mamy jak odebrać dzieci? Wypełniamy ten sam druk? Nie mogę podać nazwy punktu opieki bo jest on otwarty...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej