Rytuał hammam – jak przebiegają jego poszczególne etapy? Jak wykonać hammam w domu?

Fot.: fserram / Getty Images

Zabieg hammam to głęboko odprężająca i oczyszczająca kuracja dla ciała. Składa się z 4 etapów: łaźni parowej, złuszczania mydłem hammam, oczyszczania glinką oraz nawilżającego masażu olejkiem arganowym.

Hammam to określenie na łaźnię parową. Pierwszych kąpieli w łaźni zaznawali Rzymianie i Grecy. Korzystali z pary, jaka wydobywa się po polaniu wodą gorących kamieni. Łaźnie były miejscem spotkań towarzyskich. Sam ich wystrój był bardzo bogaty, pełen mozaik i zdobień.

Co to jest hammam?

Tradycyjny hammam to duży budynek, który służył do odbywania pielęgnacyjnego rytuału. W pierwszej jego sali znajdował się basen do zwilżania ciała. W kolejnych pokojach przygotowywano się do dalszych części zabiegu, czyli łaźni parowej oraz masaży ciała olejkami eterycznymi. Na uczestników czekała również sala, w której mogli się umyć i osuszyć. Obecnie rytuał hammam przeprowadza się w zaciszu gabinetu kosmetycznego, a nawet można go wykonać samodzielnie w domu.

Na czym polega rytuał hammam?

Rytuał hammam składa się z 4 następujących po sobie etapów. W czasie zabiegu wykorzystuje się naturalne preparaty, takie jak: olej arganowy, glinka Rhassoul czy mydło Savon Noir. Do masażu ciała używa się specjalnej rękawicy Kessa.

Łaźnia parowa

Pierwszym etapem rytuału hammam jest seans w łaźni parowej, który ma na celu nawilżyć i zmiękczyć skórę, przygotowując ją do dalszej pielęgnacji. Ciepła para otwiera pory, usuwa toksyny z organizmu, a także działa odprężająco na ciało. Kąpiel w łaźni parowej poprawia krążenie, zwiększa wydolność płuc i nawilża błony śluzowe, przez co oczyszcza drogi oddechowe i zmniejsza ich podrażnienia.

Rękawica Kessa i mydło hammam, czyli Savon Noir

Drugi etap rytuału hammam polega na oczyszczaniu skóry i złuszczaniu martwego naskórka. Mycie polega na wcieraniu w ciało naturalnego kosmetyku, jakim jest czarne mydło Savon Noir, powstałe ze zmiażdżonych oliwek. Produkt w kontakcie z wodą tworzy lekką pianę, która obmywa całe ciało. Nie zawiera sztucznych barwników, perfum, konserwantów czy SLS, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. W trakcie oczyszczania ciała wykonuje się dokładny masaż ciała specjalną rękawicą Kessa, której powierzchnia delikatnie złuszcza martwy naskórek. Peeling Kessą i mydłem Savon Noir poprawia krążenie, detoksykuje, usuwa martwe komórki, wygładza i odświeża. Po zabiegu skóra jest gładka, miękka i odzyskuje naturalny, zdrowy kolor.

Glinka Rhassoul, nazywana także Ghassoul

Trzeci etap rytuału hammam dostarcza oczyszczonej skórze cenne substancje odżywcze. Glinka Rhassoul ma silne właściwości odtłuszczające, myjące, ujędrniające i wygładzające. Zawiera w sobie krzem, żelazo, magnez, miedź i cynk. Mieszana jest z wodą, dzięki czemu powstaje błotnista piana, którą nakłada się na skórę, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą.

Masaż ciała

Ostatnim etapem zabiegu hammam jest relaksacyjny masaż ciała, do którego najczęściej stosuje się naturalny olej arganowy. Produkt ma silne działanie regenerujące, a także nawilżające. W trakcie masażu gra relaksacyjna muzyka, w pomieszczeniu zapalane są świece, a w powietrzu unosi się zapach olejków aromatycznych. Do zabiegu stosuje się także oliwę z oliwek, olej sezamowy lub ze słodkich migdałów. Masażysta wykonuje delikatne, okrężne i spokojne ruchy. Po masażu należy odczekać, aby olejek dobrze wchłonął się w skórę.

Rytuał hammam w domu – jak go przeprowadzić?

Relaksacyjny i oczyszczający zabieg hammam można przeprowadzić w domu. Do jego wykonania potrzebne są takie akcesoria jak: rękawica Kessa, czarne mydło Savon Noir, glinka Rhassoul (lub inna) oraz olejek arganowy bądź migdałowy. Preparaty te można kupić w sklepie z naturalnymi kosmetykami albo przez internet. Zabieg najlepiej przeprowadzać po gorącej kąpieli na lekko wilgotnej skórze.

Mydło hammam

Mydło Savon Noir nie przypomina tradycyjnego mydła. Wygląda jak pasta. Wystarczy jego kawałek wymieszać w dłoniach z niewielką ilością wody i nałożyć na wymagające tego partie ciała. Kosmetyk aplikuje się delikatnymi i okrężnymi ruchami. Po kilku minutach produkt można zmyć ciepłą wodą lub użyć do tego rękawicy Kessa, która dodatkowo wzmocni efekt złuszczania martwego naskórka.

Rękawica Kessa

Rękawica Kessa wykonana jest z ziarnistej tkaniny, dzięki czemu zapewnia rewelacyjny efekt peelingu skóry. Należy nałożyć ją na dłoń i masować ciało delikatnymi i kolistymi ruchami. Trzeba robić to ostrożnie, aby nie spowodować podrażnień skóry.

Glinka Rhassoul

Oczyszczającą glinkę wystarczy wymieszać z wodą, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przygotowaną papkę nakłada się na ciało i pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Po usunięciu glinki ze skóry wykonuje się relaksacyjny masaż całego ciała olejkiem arganowym lub migdałowym.

Zobacz film: Zabiegi na cellulit: fala radiowa i masaż próżniowy. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 07.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej