Rodzaje kamieni w naszym ciele. Zobaczcie unikalną kolekcję kamieni nerkowych

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 2, odcinek 12

W ciele każdego z nas tworzą się kamienie, które przeważnie wydalane są bez większych problemów i naszej wiedzy. Jednak czasem może pojawić się problem - czujemy ucisk, ból, pojawiają się inne objawy w zależności od miejsca powstania kamieni. Wtedy potrzebujemy pomocy i chirurgicznego usunięcia ciała obcego. 

W ludzkim ciele istnieje wiele miejsc, w którym mogą tworzyć się kamienie. Pęcherzyk żółciowy, układ moczowy, ślinianki, a nawet kanaliki łzowe - wszędzie tam mogą pojawić się kamienie. Niektóre będą powodować nasz dyskomfort, inne pozostaną niezauważone, a jeszcze inne będą przez organizm wydalane. Rekordzistka miała w swoim ciele 12 tysięcy kamieni, przy czym objawy pojawiły się na dwa miesiące przed operacją i były to tylko zgaga i lekki ból brzucha!

Jak można "wyhodować" taką kolekcję kamieni w swoim pęcherzyku żółciowym? Przede wszystkim źle (tłusto) jedząc, ale nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne. Do powstawania kamieni żółciowych przyczyniają się następujące czynniki: płeć żeńska i starszy wiek, liczne ciąże, cukrzyca, wysoki poziom triglicerydów, stan po zabiegach chirurgicznych, mukowiscydoza, szybka utrata masy ciała, otyłość.

Czytaj więcej: Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja

W naszym ciele kamienie występują także w innych organach. Najczęściej spotykamy je:

  • na zębach, w postaci kamienia nazębnego,
  • w śliniankach,
  • w kanalikach łzowych,
  • w miedniczkach nerkowych (rozpoznajemy kamicę nerkową).

Skąd się biorą kamienie nerkowe? Po co nam żółć w organizmie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Inne rodzaje kamieni: w śliniankach, kanalikach łzowych, miedniczkach nerkowych. Źródło: 36,6

Kamienie żółciowe usuwa się operacyjnie. Podobnie jest z kamieniami w kanalikach łzowych, które zwykle usuwa okulista. Jednak kamienie pochodzące z układu moczowego, choć potrafią być ogromne, nie zawsze są usuwane z ciała. Dlaczego? Czasem lepszym rozwiązaniem jest dla pacjenta "urodzenie kamieni". Jeśli ich rozmiary nie są duże, lepiej nie naruszać powłok skóry, w końcu każdy zabieg obarczony jest ryzykiem. 

Polecamy: Kamica nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i profilaktyka

Współczesna urologia potrafi także rozbić duże kamienie na małe, które organizm usunie sam. Jednak na szczęście dla dr. Gołąba tradycyjne zabiegi operacyjne są jeszcze wykonywane! Dr n. med. zbiera kamienie usunięte z układu moczowego pacjentów. Jego kolekcja liczy ponad 400 okazów, z czego jeden kamień waży ponad kilogram, a inne mają ciekawe kształty, np. rozgwiazd. Zobaczcie, co mówi o swoim unikalnym zbiorze:

Zobacz film: Kolekcja kamieni nerkowych dr. Adama Gołąba. Źródło: 36,6

Jak usuwa się kamienie z organizmu? 

Jeśli pacjent nie ma objawów (np. kolki żółciowej), to głównymi badaniami diagnostycznymi w celu wykrycia kamieni żółciowych są USG i zdjęcie rentgenowskie (RTG) jamy brzusznej. Kamienie żółciowe usuwa się laparoskopowo. 

Polecamy: Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy. Przyczyny i leczenie

Kamienie zlokalizowane w układzie moczowym dość szybko dają o sobie znać i pacjent odczuwa silny ból przy opróżnianiu pęcherza. Jak usuwa się tego typu kamienie? Jak wyglądało leczenie chorych w przeszłości? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Usuwanie kamieni z układu moczowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.10.2018,
Opublikowano: 19.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej