Rekordowo niski odsetek palących Polaków

Fot: Philipp Nemenz / gettyimages.com

Najnowsze badania CBOS wskazują, że odsetek palących papierosy jest najniższy w historii badań. Obecnie 26 proc. dorosłych Polaków pali papierosy. Co piąty przyznaje, że robi to regularnie, co dwudziesty sięga po papierosa jedynie okazjonalnie. Co jeszcze zmieniło się w kwestii palenia?

CBOS sprawdził, czy w ostatnich latach zmienił się odsetek palaczy i stosunek do osób palących. Dodatkowo ankieterzy pytali o używanie papierosów elektronicznych. Mimo że od lat liczba palaczy utrzymuje się od lat na tym samym poziomie, to - pierwszy w historii badań - widać tendencję spadkową.

Co piąty palacz pali regularnie

Z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” wynika, że papierosy pali 26 proc. dorosłych Polaków i to najniższy odsetek od lat. 82 proc. palaczy pali regularnie, a do okazjonalnego palenia przyznaje się 18 proc. Badania pokazują, że na popularność palenia wpływ ma płeć. Do palenia przyznaje się 31 proc. mężczyzn (w 2012 roku palących mężczyzn było 40 proc.), regularnie robi to 26 proc. pytanych panów. Po papierosy sięga ok. 21 proc. kobiet, regularnie pali 17 proc. pań. Najczęściej palą badani w wieku 45-64 lata. Palenie najmniej popularne jest wśród osób w wieku 18-24 lata.

Zobacz także: Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm

Badanie pokazało, że na popularność palenia wpływa wykształcenie respondentów. Wśród osób z wykształceniem wyższym pali zaledwie 17 proc. Do nałogu najczęściej przyznają się osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i z zasadniczym zawodowym — kolejno 34 proc. i 33 proc.

Wśród bezrobotnych pali aż 45 proc. badanych, a wśród robotników niewykwalifikowanych aż 49 proc. Najmniej palaczy można znaleźć na stanowiskach kierowniczych (15.proc. respondentów) lub wśród specjalistów (15 proc.), uczniów i studentów (14 proc).

Osoby w gorszej sytuacji materialnej częściej sięgają po papierosa. Istnieje również zależność między religijnością a paleniem — osoby słabo zaangażowane w życie religijne palą zdecydowanie częściej niż osoby regularnie uczestniczące w praktykach religijnych.

Dlaczego warto rzucić palenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Źródło: 36,6

Kto nie toleruje palaczy?

Autorzy badania pytali respondentów również o stosunek do osób palących. Zgodnie z najnowszymi badaniami 42 proc. społeczeństwa nie toleruje palaczy. 50 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet nie ma nic przeciwko przebywaniu w ich obecności. Co ciekawe, im młodsze osoby, tym większa tolerancyjna dla palaczy.

84 proc. regularnych palaczy przyznało, że mogą przebywać w towarzystwie osób palących. Zaledwie 15 proc. regularnych palaczy zaznaczyło, że nie lubi przebywać w obecności palących, a wśród osób palących okazjonalnie odsetek nielubiących przebywać w otoczeniu palaczy wynosi 32 proc. Aż 75 proc. badanych, którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa, przyznało, że nie lubi przebywać wśród palaczy. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 65 proc. byłych palaczy.

Aż 90 proc. badanych popiera zakaz palenia w miejscach publicznych. W ogromnej większości są to osoby niepalące.

Zobacz także: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

E-papieros to dalej papieros?

Papierosy elektroniczne – wbrew pozorom – nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Do ich regularnego palenia przyznaje się zaledwie 2 proc. respondentów, okazjonalne sięga po nie 1 proc. badanych. Z danych zebranych przez CBOS wynika, że po papierosy elektroniczne znacznie częściej sięgają osoby młode. 14 proc. palących często papierosy elektroniczne to respondenci do 24 lat. Dla części badanych korzystanie z papierosów elektronicznych jest swego rodzaju uzupełnieniem dla palenia papierosów tradycyjnych. 20 proc. respondentów uważa je za bardziej szkodliwe niż tradycyjne papierosy.

Aż 92 proc. ankietowanych uważa, że powinien obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych i akcesoriów do nich osobom poniżej 18 lat. 84 proc. badanych popiera zakaz palenia papierosów elektronicznych w przestrzeni publicznej. Osoby, które palą papierosy elektroniczne nie popierają tego zakazu. Przeciwnych jest 34 proc. badanych.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 19.08.2019,
Opublikowano: 19.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej