Przewlekły liszaj rumieniowaty – jak z nim żyć?

Fot: oreans / fotolia.com

Liszaj rumieniowaty, zwany również toczniem rumieniowatym, to bardzo rzadkie, autoimmunologiczne schorzenie. Jego objawy są trudne do wczesnego zdiagnozowania, a leczenie liszaja rumieniowatego to często wyłącznie leczenie objawowe. Najważniejsze jest, aby zapobiegać trwałym uszkodzeniom i nawrotom infekcji.

Rozpoznanie liszaja rumieniowatego jest często bardzo trudne, ponieważ objawy choroby mogą być podobne do innych schorzeń skórnych, co prowadzi do błędnej diagnozy. W rozpoznaniu nie pomaga fakt, że każdy pacjent może mieć inne symptomy choroby. Zmiany dotyczą drobnych naczyń skórnych, które stopniowo pokrywają się rumieniem, czerwonymi grudkami, a następnie zlewają się w duży, czerwony wykwit. Liszaj rumieniowaty jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie pozbyć. Leczenie liszaja rumieniowatego to przede wszystkim działanie prewencyjne zapobiegające komplikacjom i stałym zmianom skórnym.

Co to jest liszaj rumieniowaty?

Liszaj rumieniowaty to choroba immunologiczna, i chociaż występuje stosunkowo rzadko, może pojawić się w każdym wieku niezależnie od płci. U osób, u których stwierdzono liszaja rumieniowatego, organizm wytwarza przeciwciała atakujące zdrowe komórki. Innymi słowy układ immunologiczny nie rozpoznaje własnej tkanki łącznej i traktuje ją jak obcogatunkowe białko. W środowisku medyczny wciąż trwa dyskusja dotycząca przyczyn choroby, lekarze nie są zgodni co do powodów jej powstania. Zakłada się, że sprzyjające rozwojowi liszaja rumieniowatego mogą być problemy genetyczne, wirusowe lub hormonalne. Wymienia się również: stres, działanie niektórych leków, w tym antykoncepcyjnych, infekcje wirusowe, bakteryjne czy nadmierną ilość promieni słonecznych.

Rodzaje i objawy liszaja rumieniowatego

Liszaj rumieniowaty występuje pod dwiema postaciami. Łagodna odmiana – liszaj rumieniowaty krążkowy, atakuje głównie skórę twarzy na nosie i policzkach (przybiera charakterystyczny kształt motyla), małżowinę uszną i owłosioną skórę głowy. Ogniska rumieniowo-obrzękowe szerzą się obwodowo, po czym zaczynają zanikać od wewnątrz, pozostawiając po sobie blizny. Liszaj rumieniowaty krążkowy ma dwie odmiany kliniczne, łagodniejsza może ojawiać się bezbliznowo. Odmiana groźniejsza, czyli liszaj rumieniowaty układowy, atakuje (oprócz skóry) narządy wewnętrzne – nerki, płuca, serce oraz centralny układ nerwowy (w najcięższych przypadkach). Objawy tocznia układowego są bardzo rozległe, a zależą od tego, jakie narządy choroba zaatakuje. Początkowo nie są one dokuczliwe i mogą być mylone z inną, niegroźną chorobą. Są to: gorączka, utrata wagi czy uczucie znużenia. Objawy nie są ciągłe i na jakiś czas ustępują. Najbardziej charakterystyczne symptomy tej odmiany liszaja to, podobnie jak w przypadku liszaja rumieniowatego krążkowego, rumień na twarzy, utrata włosów, drętwienie palców dłoni, bóle stawowe, uczucie zimna, nadwrażliwość na światło, a nawet zmiany w nerkach.

Zobacz także: Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne?

Zdiagnozowanie tocznia, zwłaszcza układowego, jest bardzo trudne. Najczęściej dermatolog zleca szerokie badania immunologiczne. Ponadto do badań pomagających stwierdzić obecność tocznia krążkowego lub układowego należą między innymi:

  • badanie ANA (ang. antinuclear antibody) – przeciwciała przeciwjądrowe – test w kierunku chorób tkanki łącznej,
  • odczyn kiłowy,
  • OB, CRP,
  • morfologia krwi,
  • wskaźniki krzepnięcia,
  • ocena funkcji nerek, wątroby,
  • kapilaroskopia,

Liszaj rumieniowaty – jak leczyć?

Toczeń rumieniowaty, jeśli już zostanie zdiagnozowany, jest bardzo trudny w leczeniu. W wielu przypadkach jest to choroba nieuleczalna (czasem, bardzo rzadko, zdarzają się przypadki samoistnego cofnięcia objawów), której symptomy mogą nasilać się i zmniejszać. Najważniejsze jest szybkie działanie, które zapobiegnie uszkodzeniu narządów (w przypadku liszaja rumieniowatego układowego). Przy toczniu krążkowym mówimy o leczeniu objawowym, którego celem jest kontrolowanie choroby i niedopuszczanie do trwałych uszkodzeń oraz infekcji. Należy przyjmować leki przeciwzapalne i sterydowe, stosować maści i kremy ochronne, a przede wszystkim, przy łagodniejszej odmianie toczaka, unikać promieni słonecznych, które mogą spowodować nawrót choroby lub jej zaostrzenie. Miejscowe zmiany skórne leczy się kremami i maściami z glikokortykosteroidami lub inhibitorami kalcyneuryny. W leczeniu szpitalnym stosuje się leki hamujące i zapobiegające aktywności systemu immunologicznego (glikokortykosteroidy). W zależności od nasilenia choroby stosuje się je w skojarzeniu z lekami immunosupresyjnymi i przeciwmalarycznymi. Cały proces leczenia musi być dostosowany do objawów. Przy tego typu schorzeniu często pojawiają się alergie pokarmowe, które mogą pogarszać symptomy choroby. Chory na liszaj rumieniowaty powinien unikać sytuacji stresowych, dużo odpoczywać, w miarę możliwości zapewniać sobie umiarkowaną aktywność fizyczną i zapobiegać zakażeniom (szczepienia ochronne).

Zobacz także: Potencjalne przyczyny, objawy i leczenie liszaja twardzinowego

Bardzo ważne jest, aby kobiety planujące ciążę, skonsultowały się z lekarzem, ponieważ niektóre leki przyjmowane w celu leczenia liszaja rumieniowatego mogą zaszkodzić płodowi. Niektórzy chorzy mogą potrzebować wsparcia psychologicznego, ponieważ jest to choroba uciążliwa, także ze względów estetycznych. Na chwilę obecną całkowite wyleczenie nie jest możliwe, co u wielu powoduje frustrację i zniechęcenie. Jest to choroba przewlekła, wymagająca stałej kontroli.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej