Przeszczepienie nerki – życie po przeszczepie, kto może być dawcą?

Fot: natali_mis / fotolia.com

Przeszczep nerki może być przeprowadzany równocześnie z przeszczepem trzustki u osób chorych na cukrzycę. Po szczegółowej kwalifikacji przez zespół specjalistów chory trafia na listę oczekujących.

Przeszczep nerki jest ostateczną metodą leczenia niewydolności nerek. Traktowany jest jako leczenie nerkozastępcze, ponieważ sama transplantacja nie oznacza całkowitego wyleczenia i powrotu do zupełnego stanu zdrowia. Jako metoda leczenia nerkozastępczego jest najskuteczniejsza, ponieważ wszczepiony nowy narząd przejmuje wszystkie funkcje niewydolnych nerek.

Przeszczep nerki – dawca

Przeszczep może być wykonany od dawcy, którego krew jest zgodna z krwią biorcy pod kątem antygenów tkankowych. Narząd można uzyskać od dawcy zmarłego, ale również od żyjącego. Może on być spokrewniony (przeszczep rodzinny) lub nie. Jeśli przeszczepiany jest narząd od żyjącej człowieka, należy mieć pewność, że jego druga nerka jest zdrowa i zapewni mu normalne funkcjonowanie. Czasami istnieje możliwość jednoczesnego przeszczepienia nerki i trzustki w przypadku współistniejącej cukrzycy.

Przygotowanie i kwalifikacja do przeszczepu nerki

Najczęściej transplantację wykonuje się u osób poddawanych dializoterapii. W czasie, kiedy poddawani są regularnej dializoterapii, wpisywani są na listę oczekujących do przeszczepu. Zdarza się jednak, że przeprowadza się przeszczep bez wcześniejszej dializoterapii.

Jak wygląda dializa nerek? Czym różni się dializa otrzewnowa od hemodializy? O tym na filmie: 

Zobacz film: Jak przebiega dializa nerek? Źródło: 36,6

Kwalifikując chorego do przeszczepu, należy pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach do tego typu leczenia. Są to:

  • aktywna choroba nowotworowa,
  • zakażenie HIV i infekcje niepoddające się leczeniu,
  • ciężkie schorzenia innych narządów i układów,
  • zaawansowany wiek,
  • nadużywanie alkoholu.

Po wykluczeniu przeciwwskazań do przeszczepu nerki lekarz ocenia stan zdrowia chorego. Przeprowadza się odpowiednią kwalifikację przez zespół specjalistów różnych dziedzin medycyny, a dopiero po stwierdzeniu przez nich braku przeszkód do zabiegu pacjent trafia na listę oczekujących na przeszczep. Nigdy nie wiadomo, ile chory będzie czekał na przeszczep (zakładając, że ma go otrzymać od dawcy zmarłego). Może to trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Wynika to z faktu, że pojawienie się narządu zgodnego z tkankami biorcy jest sprawą losową. Jeśli oczekiwanie na nerkę trwa dłuższy czas, badania ogólne należy regularnie powtarzać.

Jeśli przeszczep ma zostać wykonany od żywego dawcy, termin jest ustalany po wykluczeniu przeciwwskazań i wykonaniu kompletu badań biorcy i dawcy.

Przeszczep nerki – na czym polega?

Standardowy zabieg przeszczepu nerki polega na umieszczeniu nerki w dolnej części jamy brzusznej, w prawym lub lewym dole biodrowym. Następnie łączy się tętnicę i żyłę nerki z tętnicą i żyłą biodrową. Moczowód zostaje wszyty do pęcherza moczowego. Niekiedy już w trakcie operacji nerka podejmuje pracę. W innych przypadkach na efekt trzeba poczekać kilka dni, a nawet tygodni. Kontynuuje się w tym czasie dializoterapię, póki nerka nie podejmie pracy. Nie usuwa się nerek biorcy, chyba że wskazaniem jest np. wielotorbielowatość nerek, kiedy niewydolna nerka pacjenta zajmuje ogromną przestrzeń w jamie brzusznej.

Po przeszczepie nerki…

Jeśli przeszczepiona nerka podjęła pracę i nie wystąpiły żadne okołozabiegowe i pozabiegowe powikłania, pacjent po 2 tygodniach może zostać wypisany do domu. Konieczne są jednak regularne kontrole w poradni transplantacyjnej. Życie po przeszczepie nerki powinno być normalne. Leczenie ma na celu poprawę komfortu życia, jednak niezbędna jest odpowiednia dieta i postępowanie profilaktyczne celem zmniejszenia ryzyka odrzutu przeszczepionego narządu i pogorszenia jego funkcji. Podstawowym postępowaniem po przeszczepieniu nerki jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Pierwsza dawka podawana jest jeszcze przed zabiegiem. Istotne jest regularne przyjmowanie leków o określonych porach, w równych odstępach czasu.

Największe ryzyko wystąpienia powikłań pojawia się w pierwszych tygodniach po zabiegu. Należą tu powikłania związane bezpośrednio z operacją, a także poważne zakażenia wynikające z leczenia immunosupresyjnego. Możliwe jest również ostre odrzucenie przeszczepu. Najczęściej udaje się skutecznie leczyć wszelkie powikłania, co pozwala uniknąć konieczności usunięcia przeszczepionej nerki. Całe życie chory musi pozostać pod opieką poradni specjalistycznej.

Leczenie ma przede wszystkim na celu poprawę jakości życia i ustąpienia powikłań wynikających z niewydolności nerek. Komfortem dla pacjenta jest również brak konieczności stosowania tak restrykcyjnej diety i ograniczania płynów, jak to ma miejsce np. podczas dializoterapii. Większość chorych wraca do aktywności zawodowej i fizycznej, możliwe jest też zajście w ciążę, lecz nie wolno karmić później piersią ze względu na przyjmowane leki immunosupresyjne.

Przeszczepiona nerka najczęściej pracuje bez problemów przez kilkanaście lat. Jednak wiele czynników ma wpływ na pogorszenie się dobrostanu tego narządu.

Aby mieć zdrowe nerki trzeba o nie dbać! Jak wygląda profilaktyka chorób nerek? Sprawdźcie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 27.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej