Przebite płuco: jakie są objawy i możliwości leczenia?

Fot: oneblink1 / stock.adobe.com

Przebite płuco może powstać na skutek urazu, a także jatrogennie, czyli podczas wykonywania procedur medycznych, np. biopsji. Leczenie często jest zachowawcze, jednak w przypadku znacznych objawów i utrzymującej się odmy można rozważyć leczenie operacyjne.

Przebicie płuc złamanym żebrem

Podczas różnego rodzaju wypadków i urazów dochodzi do stłuczenia żeber lub ich złamania. Jeśli nie zostaną uszkodzone płuca i naczynia przebiegające w przestrzeniach międzyżebrowych, wystarczy zastosować leki przeciwbólowe i unieruchomienie tułowia. W przypadku przebicia płuca może dojść do wystąpienia odmy, pojawienia się nasilonego bólu, a także problemów z oddychaniem. Po stronie uszkodzenia ruchy klatki piersiowej są ograniczone, a chory wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Po złamaniu żeber zdarza się powstanie tzw. odmy podskórnej, charakteryzującej się trzeszczeniami wynikającymi z gromadzenia się powietrza tuż pod skórą. Odma świadczy o przebiciu płuca.

Przebite płuco a odma

Odma opłucnowa powstaje na skutek dostania się powietrza do jamy opłucnej. Może ono się tam znaleźć w wyniku uszkodzenia ścian klatki piersiowej lub przebicia płuca. Ze względu na etiologię, odmę opłucnową dzieli się na:

  • samoistną – spowodowaną pęknięciem pęcherzyków płucnych. Może nastąpić u osób zdrowych, jak i borykających się z chorobami przewlekłymi, np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP), mukowiscydozą, innymi chorobami płuc i oskrzeli;
  • pourazową – wynik uszkodzenia ściany klatki piersiowej lub przebicia płuca np. ostrym narzędziem;
  • jatrogenną – powstaje podczas wykonywania niektórych procedur medycznych, jak biopsja płuca czy cewnikowanie dużych naczyń.

Przebicie płuca – objawy

Objawy uszkodzenia tkanki płucnej zależą od mechanizmu, w którym powstały. Jeśli nastąpiły w efekcie np. urazu, objawy przebiegają gwałtownie. Uszkodzenie tkanki płucnej w przebiegu chorób przewlekłych tkanki płucnej może rozwijać się powoli i powodować stopniowe pogarszanie się stanu chorego. Główne objawy mogące pojawić się w wyniku przebicia płuca to:

  • ból o różnym nasileniu. Jeśli przebicie płuca nastąpiło na skutek urazu, ból będzie zdecydowanie bardziej odczuwalny niż np. w sytuacji pęknięcia pęcherzyków rozedmowych w przebiegu mukowiscydozy;
  • kaszel, duszność;
  • spadki ciśnienia tętniczego;
  • tachykardia, czyli przyspieszenie tętna;
  • przyspieszenie i spłycenie oddechu.

Podstawowym kryterium umożliwiającym rozpoznanie uszkodzonej tkanki płucnej i rozległości zmian jest zdjęcie rentgenowskie tkanki piersiowej. Do potwierdzenia odmy najlepiej sprawdza się tomografia komputerowa, choć nie zawsze jest czas na jej przeprowadzenie. Ponadto wykonuje się pulsoksymetrię i gazometrię, czyli badania mające na celu monitorować poziom tlenu w organizmie i stan równowagi kwasowo-zasadowej.

Przebicie płuca – leczenie

Podstawą leczenia przebitego płuca jest stała obserwacja i podawanie tlenu przez maskę. Chory powinien być hospitalizowany. Pierwsza pomoc polega na wprowadzeniu igły i zaaspirowanie powietrza. Czasem niezbędny jest drenaż jamy opłucnej. Metody operacyjne stosowane w leczeniu przebitego płuca to:

  • pleurodeza – może być przeprowadzana z użyciem np. talku, ma na celu ułatwienie zarośnięcia tkanki opłucnowej;
  • pleurektomia, czyli całkowite usunięcie opłucnej ściennej; prowadzi do zarośnięcia jamy opłucnej i zabezpiecza przed powstawaniem nawrotowej odmy.

Postępowaniu po leczeniu przebitego płuca

Podstawą jest rzucenie palenia. Chory po urazie z uszkodzeniem opłucnej ma całkowity zakaz nurkowania, przez co najmniej półtora miesiąca nie może latać samolotem.

Zobacz film: Co to jest tachykardia? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 03.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej