Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć?

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Przebarwienia to widoczne plamki na skórze, ciemniejsze lub jaśniejsze od naturalnej karnacji, o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Tworzą się wskutek zaburzeń pigmentacji, czyli produkcji naturalnego barwnika skóry – melaniny. Istnieją różne metody usuwania tych defektów kosmetycznych. 

Problem z przebarwieniami dotyczy blisko połowy młodych ludzi, a w przypadku starszych praktycznie całej populacji. Niektóre zaburzenia pigmentacji mają charakter genetyczny i najczęściej nie można ich definitywnie zlikwidować. Pozostałe można usuwać na wiele sposobów, których dobór zależy od przyczyny zmiany i głębokości, na jakiej występują w skórze złogi barwnika.

Przebarwienia skóry – przyczyny powstawania

Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nadmiarem lub brakiem melaniny. Jej syntezę najsilniej pobudzają promienie ultrafioletowe – melanina powstaje, by chronić głębsze warstwy skóry przed ich szkodliwym działaniem (w ten sposób tworzy się opalenizna). Z tego powodu przebarwienia pojawiają się zazwyczaj na tych partiach ciała, które najczęściej są eksponowane na słońcu – na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach, dłoniach i łydkach.

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Wrażliwość na promienie UV wzrasta w przypadku zmian w gospodarce hormonalnej, do których należą: ciąża, menopauza, nadczynność i niedoczynność tarczycy, niewydolność nadnerczy, choroby wątroby, zażywanie leków hormonalnych (w tym doustnej antykoncepcji).

Zazwyczaj skóra reaguje nadprodukcją melaniny w miejscach, w których wcześniej występowały zmiany chorobowe. Przebarwienia mogą powstać także w wyniku stosowania leków, kosmetyków czy preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających.

Najczęstsze przebarwienia na skórze

Do przebarwień skóry uwarunkowanych genetycznie należą piegi – przeważnie zlokalizowane na twarzy. Są to jasno- lub ciemnobrązowe plamki wielkości 1–5 mm. Występują z jednakową częstością u mężczyzn i u kobiet, zwykle u osób o jasnej karnacji.

Jednym z powszechniejszych przebarwień, występującym najczęściej u kobiet, jest ostuda – nieregularne, ostro ograniczone ciemne plamy na czole, brodzie, policzkach, nad górną wargą. Ogniska zmian są zazwyczaj symetryczne. Z reguły pojawiają się w drugiej połowie ciąży, w czasie stosowania leków hormonalnych (środków antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej).

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło: Klinika urody.

Do zaburzeń barwnikowych zalicza się także plamy soczewicowate. Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry przebarwienia w kolorach od żółtobrunatnego po ciemnobrązowy, występujące głównie na grzbiecie dłoni, twarzy, szyi, dekolcie, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się one z wiekiem (tzw. plamy soczewicowate starcze).

Przebarwienia pozapalne pojawiają się w miejscach, w których występowały zmiany trądzikowe, wysypki (m.in. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne czy urazy skórne. Zwykle ustępują samoistnie, ale po długim czasie (zwłaszcza u osób z ciemną karnacją).

Do przebarwień zalicza się również odczyny fototoksyczne. Powstają one na skutek ekspozycji skóry na promieniowanie UV po kontakcie z substancją fotouczulającą. Taką reakcję mogą wywołać niektóre leki, np. przeciwzapalne (salicylany) czy przeciwbakteryjne (tetracykliny, sulfonamidy). Odczyn fototoksyczny może powstać także pod wpływem zawartych w perfumach olejków eterycznych (bergamotowy i cytrusowy) lub po spożyciu niektórych roślin (koper, seler, dziurawiec).

Pod wpływem światła słonecznego zmiany barwnikowe ciemnieją, a w przypadku piegów czy plam soczewicowatych wzrasta również ich ilość. Proces ten można ograniczyć, stosując preparaty ochronne z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF).

Zobacz film: Jak zadbać o skórę twarzy 30+. Źródło: 36,6

Białe przebarwienia na skórze

Białe plamki to nie tyle przebarwienia, co odbarwienia skóry, wynikające z niedoboru melaniny w zmienionych chorobowo obszarach. Pojawiają się najczęściej w przypadku takich zaburzeń, jak:

  • bielactwo – choroba immunologiczna polegająca na depigmentacji płatów skóry,
  • łupież pstry – infekcja grzybicza (często występuje w przypadku nadmiernej potliwości),
  • odbarwienia po urazach (np. blizny po zabiegach czy poparzeniach).

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Powstawaniu przebarwień należy przede wszystkim zapobiegać – unikając ekspozycji skóry na słońce i stosując kremy z wysokim filtrem UV, zwłaszcza w sezonie letnim.

Powierzchowne przebarwienia można usuwać dostępnymi w aptekach preparatami wybielającymi, zawierającymi takie substancje, jak hydrochinon, retinoidy, umbeliferon, arbutyna, kwas azelainowy, kwas kojowy i witamina C. Rozjaśniają one istniejące przebarwienia i hamują wytwarzanie melaniny. Rezultat widoczny jest po kilku miesiącach stosowania. Efektem ubocznym może być odbarwienie skóry wokół zmiany chorobowej.

Przebarwienia posłoneczne - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Przebarwienia posłoneczne. Źródło: 36,6.

W przypadku nieco głębiej osadzonych przebarwień efektywne są zabiegi złuszczające przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Należy do nich peeling kawitacyjny wykonywany za pomocą ultradźwięków (służy rozbiciu komórek warstwy rogowej) czy peeling glikolowy (z użyciem kwasu glikolowego). Intensywniej działa mikrodermabrazja polegająca na mechanicznym ścieraniu rogowej warstwy naskórka specjalnymi tarczami.

Głębokie przebarwienia, takie jak starcze plamy soczewicowate, podatne są na krioterapię (punktowe zamrażanie lub natrysk ciekłym azotem) i laseroterapię (działanie termiczne). Zabiegi te wykonywane są przez dermatologa. Trwale niszczą komórki barwnikowe i hamują proces ich powstawania.

Walka z nieestetycznymi przebarwieniami jest dość uciążliwa i wymaga sporej systematyczności. Efektem dodatkowym jest zwykle poprawa kondycji skóry (nawilżenie, redukcja zmarszczek), a w konsekwencji jej odmłodzenie.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 07.12.2020,
Opublikowano: 02.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej