Prosta metoda na złagodzenie stresu u dziecka poprzez zabawę

Fot.: Hero Images / Getty Images

Zabawki antystresowe pomagają zredukować napięcie nerwowe u dziecka. Często są to jednocześnie zabawki wspomagające rozwój sensoryczny i percepcję (zabawki progresywne). Rozładowanie stresu i rozwój są możliwe dzięki różnego typu gniotkom, kolorowankom i grom zręcznościowym.

Ciągły stres u dziecka może prowadzić do zaburzeń w rozwoju, a także wywoływać objawy fizyczne. Zestresowane dzieci mogą cierpieć na bóle mięśni czy częste bóle głowy. Rozładowywanie stresu u dziecka jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzą m.in. zabawki antystresowe.

Zabawki antystresowe typu gniotek – wydusić złość i stres

Najpopularniejsze zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych to tzw. gniotki. Można je ugniatać czy ściskać, by zauważyć i poczuć zmianę kształtu i faktury. Jednym z bardziej znanych typów gniotków jest piłeczka-winogrono. Po ściśnięciu piłeczki wyłaniają się z niej kolorowe kształty przypominające kiść winogron (baloniki żelowe). Zabawa takim przedmiotem może być bardzo satysfakcjonująca i skutecznie zmniejsza napięcie. Gniotki mają kształty łatwe do ściskania. Popularnym rodzajem gniotka jest gumowy woreczek zawierający sypką substancję, np. mąkę ziemniaczaną. Łatwo można zmienić kształt takiej zabawki i jednocześnie jest na tyle elastyczna, że rozwija mięśnie dłoni i przedramienia.

Do rozciągania nadają się gniotki „Zarobaczone jabłko” oraz „”Rozciągliwy ser z myszkami”. Dodatkowo tego typu zabawki antystresowe ćwiczą zręczność, ponieważ można w nie wkładać i z nich wyjmować dołączone zwierzątka (odpowiednio robaki i myszki).

Zabawki progresywne typu gniotek dostępne są też w wersji dla niemowląt. Są to zwykle maskotki o różnych kształtach i fakturach, a także emitujące np. dźwięki czy światło. W ten sposób maluszek poznaje nowe bodźce i rozwija zmysły, dzięki czemu poprawia się jego percepcja, co sprzyja ogólnemu rozwojowi.

Większe gniotki, np. piłka z frędzelkami (miękkimi wypustkami) nadają się dla młodszych dzieci i są dla nich atrakcyjne. Dziecko bawiące się gniotkami nie tylko rozładowuje stres, ale też ćwiczy nadgarstki i dłonie. Dzięki temu stają się one sprawniejsze, co sprzyja dalszemu rozwojowi i np. przygotowuje do prac manualnych czy nauki pisania. Dodatkowo gniotki pozwalają na poznawanie nowych kształtów, faktur i konsystencji, co także sprzyja rozwojowi. Dlatego gniotki to zabawki progresywne.

Zabawki progresywne i antystresowe absorbujące uwagę

Stres u dziecka pomagają zredukować zabawki antystresowe absorbujące uwagę. W ten sposób dziecko poświęca się zabawie, zapominając o stresorach. Prowadzi to do zrelaksowania malca i zapewnia rozrywkę. Tego typu zabawki antystresowe to np. kolorowanki o wielu szczegółach lub wzorach (dla starszych dzieci) oraz gry zręcznościowe. Oba typy to także zabawki progresywne.

Kolorowanki uczą precyzji ruchów, dobierania kolorów oraz ćwiczą nadgarstki i dłonie. Skutecznie uspokajają, pozwalając tworzyć niepowtarzalne kompozycje kolorystyczne. Dziecko pochłonięte tym zajęciem nie skupia się na tym, co wywołuje u niego napięcie. Zabawki antystresowe w postaci kolorowanek najlepiej sprawdzą się dla dzieci spokojnych i cierpliwych.

Dla maluchów żywiołowych i z deficytami uwagi lepsze są zabawki progresywne wymagające ruchu, jak kolorowa sprężynka „schodząca” po schodach, piłeczki, fidget spinner czy gry zręcznościowe dla dzieci w różnym wieku. Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres, jeśli jest odpowiednio ukierunkowana.

Stres u dziecka – objawy, na które należy reagować

Po czym poznać, że dziecko się stresuje? Zwykle objawy nadmiernego napięcia nerwowego u najmłodszych to:

  • częste bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • podenerwowanie,
  • kołysanie się,
  • ssanie kciuka,
  • obgryzanie paznokci,
  • tiki nerwowe,
  • częste oddawanie moczu,
  • napady szału,
  • płaczliwość,
  • masturbacja,
  • problemy ze snem i z zasypianiem,
  • jąkanie się.

Symptomy stresu u dziecka mogą pojawiać się okresowo lub występować ciągle. Po zaobserwowaniu tego typu zachowania i zwyczajów warto skonsultować się z lekarzem, który powinien wykluczyć ich fizjologiczne przyczyny.

Wspieranie dziecka w radzeniu sobie ze stresem – nie tylko zabawki

Stres u dziecka można pomocniczo łagodzić zabawkami antystresowymi, jednak w przypadku ciągle utrzymującego się napięcia nerwowego konieczna może być terapia psychologiczna. Warto też z dzieckiem rozmawiać i budować jego poczucie własnej wartości oraz poświęcać mu uwagę. Sposobem na stres u dziecka jest pomoc w wyciszeniu pod koniec dnia, stworzenie atmosfery ułatwiającej rozluźnienie. 

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 04.02.2018,
Opublikowano: 10.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej