Prospan (syrop) - ulotka i dawkowanie leku

Fot. red_pepper82 / Getty Images

Syrop Prospan jest lekiem stosowanym przy mokrym kaszlu u pacjenta, jako środek wykrztuśny. Syrop upłynnia zalegającą wydzielinę oskrzelową ułatwiając odkrztuszanie, łagodzi także kaszel.

Prospan – działanie leku

Lek znajduje zastosowanie przy leczeniu kaszlu mokrego. Syrop Prospan ma działanie sekretolityczne (upłynnia zalegającą wydzielinę oskrzelową), spazmolityczne (rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli) i łagodzi kaszel. 

Prospan – skład leku

Substancją czynną w syropie jest suchy wyciąg z liści bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum). W 100 ml syropu znajdziemy 0,7 g suchego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (5-7,5:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 30 % (m/m).

Do pozostałych składników leku należą: sorbitol płynny krystalizujący (E420), sorbitan potasu (E 202), kwas cytrynowy bezwodny, guma ksantan, aromat wiśniowy, woda oczyszczona.

Co ważne, syrop nie zawiera alkoholu i cukru, może być więc stosowany przez diabetyków. 

Prospanu – dawkowanie leku

Uwaga! Syrop należy wstrząsnąć przed użyciem.

Dawkowanie syropu Prospan zależy od wieku pacjenta:

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: przyjmować po 5 ml syropu 3 razy na dobę (co odpowiada 105 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).
  • Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 70 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).
  • Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: podaje się przeciętnie 2,5 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 35 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).

Syropu nie powinny zażywać dzieci w wieku poniżej 2 lat, przy czym stosowanie go u dzieci poniżej 5. roku życia należy skonsultować z lekarzem.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty oraz biegunka spowodowana obecnością sorbitolu w leku.

Prospan – wskazania do stosowania leku

W skład leku Prospan wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu, którego składnikami są saponiny triterpenowe o charakterze glikozydowym (α-hederyna, hederagenina i hederakozyd C). Wskazaniem do stosowania leku jest zatem mokry kaszel występujący u pacjenta. Syrop ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i łagodzi kaszel.

Ważne! Lek powinien być stosowany minimum tydzień, jednak w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub braku poprawy należy po tygodniu stosowania syropu Prospan zasięgnąć porady lekarza. 

Zobaczcie na filmie, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Prospan – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników.

Należy pamiętać, że w przypadku utrzymywania się dolegliwości lub pojawienia się nowych objawów jak duszności, gorączka, ropne lub krwawe odkrztuszanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub wrzodem żołądka powinni zachować szczególną ostrożność. W rzadkich przypadkach lek może działać drażniąco na błony śluzowe.

Lek nie powinien być stosowany przez osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Prospan – interakcje

Jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych, takich jak kodeina lub dekstrometorfan wymaga konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że lek może być podawany w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład z antybiotykami. Lek może jednak nasilać działanie środków drażniących błonę śluzową żołądka ze względu na zawartość saponin.

Prospan – skutki uboczne

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) mogą wystąpić reakcje alergiczne, do których należą duszność, obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry.

U osób wrażliwych niezbyt często mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czyli nudności, wymioty, biegunka oraz działanie przeczyszczające związane z zawartością sorbitolu w syropie Prospan. 

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 31.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej