Problemy z zajściem w ciążę, czyli jak radzić sobie z niepłodnością?

Fot: nd3000 / stock.adobe.com

Leczenie niepłodności rozpoczyna się od ustalenia jej przyczyny. Najpopularniejsze badania na płodność mężczyzn to np.: badanie nasienia, USG jąder czy test SCD. U kobiet stosuje się badania hormonalne, test na drożność jajowodów i USG narządów rozrodczych. Niektóre rodzaje niepłodności można leczyć metodą in vitro.

Obniżanie się płodności po 35. roku życia związane jest głównie z ze spadkiem ilości komórek jajowych u kobiety wraz z wiekiem. Zwiększa się wtedy również ryzyko poronienia.

Bezpłodność a niepłodność

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozróżnia pojęcia bezpłodności i niepłodności, jako dwóch różnych terminów. Bezpłodność to stała niezdolność zajścia w ciążę u kobiet, np. na skutek operacji usunięcia macicy czy wczesnej menopauzy, a u mężczyzn – utraty jąder bądź uszkodzenia nasieniowodów. O niepłodności mówi się, kiedy para regularnie współżyje (2-3 razy w tygodniu) przez rok, nie stosując środków antykoncepcyjnych i nie dochodzi do zapłodnienia. Niepłodność można leczyć. Jest określana chorobą społeczną, ponieważ bardzo często powoduje problemy w związku.

Zobacz film: Łódź ma swój program in vitro. Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania na płodność u mężczyzn

Kiedy starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, pary decydują się na podjęcia badań na płodność. U mężczyzn wykonuje się:

  • Badanie spermy – to podstawowa czynność, jaką wykonuje się w diagnostyce męskiej płodności. Badanie nasienia określa budowę, ilość, jakość i aktywność plemników.
  • USG worka mosznowego – na podstawie badania ultrasonograficznego opisuje się wielkość, budowę oraz ewentualne zmiany patologiczne na jądrach.
  • Test SCD – badanie dyspersji chromatyny plemników zaleca się, przede wszystkim, mężczyznom po 40. roku życia, narażonym na szkodliwe czynniki środowiskowe, jak substancje toksyczne, które mogą uszkadzać DNA plemników. Test powinni również wykonać panowie, którzy chcą skorzystać z metody in vitro.
  • Technika MSOME – daje możliwość na zbadanie budowy plemników w 6000-krotnym powiększeniu. Tak wnikliwa analiza pozwala wyselekcjonować najlepiej rokujący plemnik, by potem wykorzystać go w zapłodnieniu in vitro, co zwiększa szansę na poczęcie dziecka.
  • Biopsja jądra – wykonywana jest najczęściej u mężczyzn, u których wykryto brak plemników w nasieniu. Zabieg polega na pobraniu tkanki z jądra poprzez nakłucie lub nacięcie moszny.

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Jak sprawdzić płodność u kobiet?

    W poznaniu przyczyny niepłodności pomagają odpowiednie badania. W celu analizy płodności u kobiet wykonuje się:

    • badanie na drożność jajowodów (HSG) – zablokowany jajowód to jedna z częstych przyczyn niepłodności. Badanie HSG ocenia kształt i budowę macicy oraz drożność ich kanałów;
    • USG narządów rodnych;
    • test owulacyjny – ustala kiedy następują dni płodne;
    • test Simsa-Huhnera (PCT) – na jego podstawie ocenia się zdolność przenikania plemników przez śluz w kanale szyjki macicy;
    • histeroskopię – badanie wnętrza macicy;
    • badania immunologiczne oraz hormonalne (LH, hormony tarczycy, testosteron, estrogeny, FSH czy prolaktyna);
    • laparoskopię – czynność pozwala badać budowę narządów rodnych.

    Najczęstsze problemy z zajściem w ciążę

    Przyczyny niepłodności mogą być związane z niezdrowym trybem życia, jak: palenie papierosów czy dieta bogata w cukier, sól i tłuszcze zwierzęce, co prowadzi do otyłości. Powodem niezdolności do zajścia w ciążę są również zaburzenia hormonalne i układu odpornościowego, przyjmowanie niektórych leków, depresja, stres, a nawet czynniki środowiskowe, np. styczność z metalami ciężkimi w miejscu pracy. Czynnikiem ryzyka niepłodności mogą być też choroby, np. nowotwory, problemy z tarczycą, endometrioza, zapalenie pęcherzyków nasiennych lub jąder.

    Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Leczenie niepłodności metodą in vitro

    Klinika leczenia niepłodności to miejsce, gdzie można skorzystać ze sztucznego zapłodnienia, czyli metody in vitro. Aby zakwalifikować się do programu, należy przejść szereg badań, które określą, czy stan zdrowia kobiety pozwala na wykonanie zabiegu.

    Co to jest in vitro?

    Metoda in vitro to przeprowadzenie procesu sztucznego zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. Zabieg polega na pobraniu komórek jajowych z jajnika i połączeniu ich z plemnikami. Zarodek umieszcza się w macicy kobiety, gdzie dalej dojrzewa. Skuteczność in vitro w dużym stopniu zależy od wieku kobiety – im jest wyższy, tym mniejsze szanse na poczęcie dziecka. Na sztuczne zapłodnienie wpływ ma także przyczyna niepłodności.

    Co pomaga zajść w ciążę?

    Zajść w ciążę można tylko w czasie jajeczkowania, czyli w dni płodne. W celu ich ustalania można wykonać test owulacyjny, za pomocą którego można sprawdzić, w którym dniu szansa na poczęcie jest największa. Można go kupić bez recepty w każdej aptece. Naturalnym sposobem na zwiększenie płodności jest stosowanie odpowiedniej diety. Niedobór witaminy E w organizmie upośledza wydzielanie hormonu gonadotropowego, który u kobiet odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży, a u mężczyzn – za jakość nasienia. Ryzyko niepłodności zmniejsza jedzenie codziennie pełnotłustych produktów nabiałowych. W diecie na płodność nie powinno również zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych (morskich ryb, olejów roślinnych), kwasu foliowego (szpinaku, sałaty, nasion roślin strączkowych), cynku (razowego pieczywa, kasz), żelaza (buraków, orzechów, pietruszki).

    Zioła na płodność

    Odpowiednio dobrane zioła pomagają w stabilizowaniu pracy układu rozrodczego. Planując ciążę, w codziennej diecie powinno się uwzględnić:

    • liście pokrzywy – mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu chronią przed infekcjami pochwy. Działają moczopędnie wspierając tym samym usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu;
    • żeń-szeń – wspiera pracę macicy,
    • liście maliny – łagodzą bóle miesiączkowe i są cennym źródłem witamin z grupy B;
    • serdecznik pospolity – wzmacnia ściany macicy, dzięki czemu zapobiega poronieniom. Ma właściwości rozkurczające. 

    Zobacz film: Naprotechnologiai jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 17.05.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

    Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

    Czytaj więcej
    Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

    Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

    Czytaj więcej
    Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

    Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

    Czytaj więcej
    Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

    Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

    Czytaj więcej
    Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

    Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

    Czytaj więcej
    Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

    Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

    Czytaj więcej
    Witaminy w ciąży – które warto brać?

    W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

    Czytaj więcej
    Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

    Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

    Czytaj więcej
    Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

    Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

    Czytaj więcej
    BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

    Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

    Czytaj więcej