Problem z zajściem w drugą ciążę, czyli niepłodność wtórna – z czego wynika?

Fot. Pekic / Getty Images

Problem z zajściem w drugą ciążę jest częsty. Pary, których dotyczy, bagatelizują go, tłumacząc, że przecież posiadają już potomstwo. Jeśli druga ciąża nie pojawia się po 6 miesiącach regularnego współżycia, może to oznaczać niepłodność wtórną i para powinna zgłosić się do specjalisty.

Decyzja o posiadaniu potomstwa podejmowana jest coraz częściej dużo później niż kiedyś. Na pierwszą ciążę pary często decydują się około 30 roku życia. Tym samym druga ciąża ma miejsce, gdy u kobiety i mężczyzny płodność jest już znacząco obniżona. Pojawiają się wtedy problemy z zajściem w ciążę, które należy leczyć. Bardzo ważne jest odpowiednio szybkie podjęcie działań, które umożliwią zapłodnienie, gdyż wraz z wiekiem liczba komórek rozrodczych maleje.

Dlaczego często pojawia się problem z zajściem w drugą ciążę?

Problem z zajściem w drugą ciążę pojawia się coraz częściej. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pary, które przez 6 miesięcy regularnego współżycia nie mogą zajść w ciążę, są osobami niepłodnymi. Dziwić może fakt, że u osób, które mają już dziecko, druga ciąża jest utrudniona, jednak jest to możliwe i przez medycynę określane jako niepłodność wtórna. Według statystyk dotyczy ona aż 20% par borykających się z niepłodnością. Problem z zajściem w drugą ciążę nierzadko jest bagatelizowany, gdyż para może stwierdzić, że skoro już posiada potomstwo, to z jej płodnością wszystko jest w normie. Warto jednak podkreślić, że wraz z wiekiem zmienia się wiele czynników, a do tego dochodzi jeszcze szereg zmiennych pochodzących z zewnątrz, takich jak dieta i aktywność sportowa, które na nią wpływają i mogą ją obniżać. Dlatego jeśli po 6 miesiącach regularnego współżycia para nie osiąga sukcesu i kobieta nie zachodzi w upragnioną ciążę, warto zgłosić się do specjalisty, który wdroży odpowiednią diagnostykę leczenia niepłodności, znajdzie jej przyczynę i rozpocznie leczenie.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

„Nie mogę zajść w drugą ciążę” – najczęstsze przyczyny niepłodności wtórnej

Kobiety często zadają sobie pytanie: „dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?” Najczęstszą przyczyną niepłodności wtórnej jest wiek. Warto podkreślić, że wraz z upływem lat u kobiet zmniejsza się liczba komórek jajowych nadających się do zapłodnienia, a także ich jakość – coraz więcej z nich ma wady. Inną przyczyną problemów z zajściem w drugą ciążę jest fakt zwiększania się wraz z wiekiem ryzyka poronień we wczesnych fazach rozwoju płodu. Kolejnym źródłem niepowodzeń może być fakt posiadania zrostów i blizn, które powstały podczas cesarskiego cięcia wykonanego przy pierwszej ciąży, a także uszkodzenie szyjki macicy powstałe podczas porodu siłami natury. 

Do innych, najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w drugą ciążę ze strony kobiety należą m.in.: endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), zaburzenia hormonalne, stany zapalne i choroby cywilizacyjne (np. cukrzyca, nadciśnienie). Także u mężczyzn wiek jest najczęstszą przyczyną wtórnej niepłodności. Według WHO aż 51% problemów jest wynikiem spadku jakości i ilości nasienia. Aż 33% mężczyzn ma problem z liczbą plemników, a 49% z ich ruchliwością. Oprócz tego panowie mogą również borykać się ze stanami zapalnymi, np. zapaleniem powrózka nasiennego. Podobnie jak w przypadku kobiet niekorzystny wpływ na płodność mają również czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia snu, brak aktywności sportowej, używki bądź przegrzewanie jąder. Dlatego też, jeśli pojawiają się problemy z zajściem w drugą ciążę, należy zorientować się, jakie badania diagnostyczne wykonać i znaleźć przyczynę trudności. 

Zastanawiając się nad tym, czy łatwiej zajść w drugą ciążę, warto przede wszystkim pamiętać, że 6 miesięcy regularnego współżycia powinno skutkować zapłodnieniem. Jeśli tak nie jest, konieczna jest wizyta u specjalisty i rozpoczęcie diagnostyki. Nie ma odpowiedzi na to, jak szybko zajść w drugą ciążę. Jeśli para zastanawia się, kiedy rozpocząć starania o drugie dziecko, powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim swój wiek i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zwłoka jest w ich sytuacji korzystna.

Objawy drugiej ciąży – czy są takie same jak pierwszej?

Objawy drugiej ciąży mogą być takie same jak pierwszej bądź wręcz przeciwnie – mogą zaskoczyć i być zupełnie inne. Warto podkreślić, że druga ciąża nie oznacza, że brzuch kobiety będzie powiększał się w taki sam sposób, dolegliwości będą identyczne, a poród przebiegnie tak samo jak pierwszy i np. jeśli odbył się siłami natury, to następna ciąża także nie zakończy się cesarskim cięciem. Również pierwsze objawy drugiej ciąży mogą być inne, dlatego też nie należy nastawiać się w żaden sposób na to, jak będzie wyglądał ten okres. Jeśli test ciążowy i badania potwierdziły ciążę, to warto cieszyć się tym czasem, i nie czekać na dolegliwości czy powiększanie się brzucha zgodnie z przebiegiem poprzedniej ciąży.

Zobacz film: Naprotechnologiai jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.06.2018,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jam 25.05.2020r.

Do jakiego specjalisty?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej