Preparat na wszy – jak pozbyć się pasożytów za pomocą szamponu na wszy i domowych sposobów?

Fot: JorgeAlejandro / fotolia.com

Preparaty na wszy mają bardzo wysoką skuteczność w walce z ludzkim pasożytem, który, chociaż nadal atakuje skupiska ludzi, zwłaszcza dzieci, nie jest już problemem trudnym do rozwiązania. Na rynku dostępne są płyny chemiczne i silikonowe, a w domu można skorzystać z preparatów ziołowych.

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze płynu czy szamponu na wszy jest wiek osoby dotkniętej wszawicą. W przypadku dzieci niewskazane są preparaty zawierające chemiczne płyny owadobójcze, a najrozsądniejszym wyborem wydają się preparaty silikonowe lub ziołowe. Z pasożytami można walczyć również domowymi sposobami.

Szampon na wszy – jaki wybrać?

Większość preparatów na wszy dostępnych jest w formie szamponów, które często nie tylko pomagają pozbyć się pasożytów i ich jaj, ale mają jednocześnie właściwości myjące, przez co nie jest konieczne stosowanie dwóch oddzielnych kosmetyków.

Preparaty silikonowe są wskazane dla dzieci, ponieważ nie zawierają chemicznych środków owadobójczych ani pestycydów. Eliminują wszy przez odcięcie im dostępu do powietrza, co pozwala szybko rozprawić się z pasożytem. Preparaty chemiczne są również skuteczne, ale zwiększają ryzyko podrażnienia skóry i reakcji alergicznej, a dodatkowo wszy mogą się uodpornić na działanie substancji czynnej. Kurację zazwyczaj należy powtórzyć po około 7–8 dniach, ponieważ tyle trwa okres wylęgu pasożytów. Na rynku są dostępne preparaty na wszy, które stosuje się tylko raz, ale często są one bardzo silne i zawierają wiele substancji chemicznych, w związku z czym nie każdy może je stosować.

Zobacz także: Skąd się biorą wszy u dzieci? Domowe sposoby na pasożyty głowy

Wszystkie środki zabijają nie tylko dorosłe osobniki, ale również jaja – gnidy, które samice przylepiają do nasady włosa, głównie w okolicy karku i za uszami. Szampon na wszy należy stosować zgodnie z instrukcją, w której zawsze podany jest czas trzymania środka na głowie. Po ich zastosowaniu konieczne jest wyczesanie włosów specjalnym (długim i gęstym) grzebieniem, który pomaga pozbyć się martwych pasożytów i ich jaj. Jest on zazwyczaj dołączony do preparatu. Należy pamiętać, aby włosy wyczesywać na rozłożoną wcześniej gazetę, aby upewnić się, że wszy nie zostaną na dywanie.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe sposoby na wszy

Sprawdzone domowe sposoby często są skuteczne w walce z wszawicą, a jednocześnie nie powodują skutków ubocznych jak ich chemiczne zamienniki. Na większości etykiet produktów dostępnych w aptekach jest ostrzeżenie, że przy dłuższym stosowaniu mogą dawać negatywne efekty, dlatego przy częstej walce z wszawicą niezbędne staje się sięgnięcie po domowe metody. Ich minusem jest to, że zazwyczaj nie działają tak szybko, jak te z apteki.

Wszy są wrażliwe na niektóre zapachy, dlatego odstrasza je zapach potu, który wydzielają niektóre osoby. Podobnie działa na nie olejek eukaliptusowy, ale tylko przy bezpośrednim kontakcie z pasożytami i jajami, dlatego niezbędne jest przyrządzenie odpowiedniego naparu. Do jego przygotowania należy zagotować wodę z liśćmi eukaliptusa i pozostawić je do zaparzenia przez około 15 min. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się na skórę głowy i włosy, po czym wyczesuje się wszy i gnidy grzebieniem. Podobnie działają mieszanki z olejków eterycznych, np. zmieszane olejki: kokosowy, jaśminowy, anyżowy i z geranium. Ich zapach również odstrasza pasożyty, jednocześnie odżywiając włosy. Mieszankę należy pozostawić na głowie minimum przez pół godziny, po czym dokładnie wyczesać.

Skuteczny w walce z wszawicą jest rozmaryn, który przy okazji stymuluje porost włosów. Napar z wody i zioła należy nałożyć na skórę głowy i włosy, które później należy wyczesać specjalnym grzebieniem.

Ocet na wszy

Ocet jest środkiem, za pomocą którego walczyły z wszawicą nasze babcie. Dodany do środka myjącego głowę pomaga pozbyć się pasożytów. Ponadto ocet na wszy najlepiej działa w połączeniu z majonezem. Nie tylko pozwala na eliminację problemu, ale także nawilża włosy i przywraca im blask. Majonez wymieszany z octem w proporcjach 2:1 i z dodatkiem kilku kropel olejku herbacianego należy nałożyć na skórę głowy oraz włosy i pozostawić na nich na kilka godzin. Mieszanka działa podobnie jak preparaty na bazie silikonu, odcinając wszom dostęp do powietrza. Po zmyciu konieczne jest wyczesanie włosów z martwych osobników i jaj.

Octu można użyć też do ostatniego płukania włosów po wcześniejszym zwilżeniu ich u nasady alkoholowym roztworem sabadyli, który też trzeba pozostawić na skórze głowy przez około godzinę (sabadyla lekarska, inaczej kichawiec lekarski, jest gatunkiem cebulkowej byliny).

Najsilniejsze działanie zwalczające wszy i gnidy ma ocet jabłkowy, ale może być mniej skuteczny, jeżeli pasożytów jest bardzo dużo i są już dorosłe. Wówczas jest traktowany jako środek zmniejszający problem, ale nie eliminujący go zupełnie. Ocet należy zmieszać z wodą w proporcjach 1:1 i nałożyć na suche włosy. Pamiętajmy jednak, że metody domowe mogą być jedynie dopełnieniem terapii z wykorzystaniem produktów aptecznych. Nie powinny za to być stosowane samodzielnie - jako jedyna forma leczenia.

Data aktualizacji: 09.10.2018,
Opublikowano: 17.10.2017 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Wojalek 15.11.2018r.

U niej już się pozbylam robaczkow i wyczesywalam gnidki ale mnie też wszystko swędzi mylam octem tzn plukalam w domu wszystko pozmieniane pościel koce wymyta podłoga

Wojalek 15.11.2018r.

Czy jeśli dziecko przyniosło wszy że szkoły to ja Tez jestem na nie narażona???

Oliwia 02.11.2018r.

Czy macie jakiś swoje sprawdzone sposoby na wszy, moja mała dostała od jakiegoś dziecka w przedszkolu:( brrrr na samą myśl mnie głowa swędzi :(

annnak1973@wp.pl 18.10.2018r.

Moja corka w zeszlym Roku rowniez dostala wszy. Po polrocznej terapii udalo sie zlikwidowac. Ale niestety w Tym Roku powtorka. Pomocy pomozcie

merla 29.10.2017r.

mój syn złapał w przedszkolu wszy, zaalarmowałam przedszkole, kupiłam a aptece jakiś produkt ze słowem "raz" w nazwie, na szczęście pomógł za pierwszym razem

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej