Pozycja Trendelenburga – zastosowanie, odpowiednie ułożenie chorego

Fot: romankosolapov / fotolia.com

Pozycja Trendelenburga to jedna z metod służącą m. in. udrożnianiu wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Wykorzystuje się ją także w chirurgii, stomatologii, ginekologii czy położnictwie.

Drenaż ułożeniowy jest jedną z metod rehabilitacji oddechowej, która jest wykorzystywana w przypadku osób mających problem z drogami oddechowymi. Można go podzielić na autogeniczny, dynamiczny i statyczny. Drenaż służy rehabilitacji oddechowej. Lekarze wykorzystują go do pozbycia się wydzieliny znajdującej się w drzewie oskrzelowym.

Pozycja często jest stosowana u dzieci, które chorują na mukowiscydozę. Drenaż jest potrzebny także w przypadkach rozstrzeni oskrzeli czy niedodmy płuc. To właśnie odpowiednie ułożenie ciała pozwala na swobodny odpływ wydzieliny.

Pozycję Trendelenburga wykorzystuje się w przypadku drenażu ułożeniowego statycznego. Dzięki określonej pozycji ciała można doprowadzić do odpływu ściekającej wydzieliny. A to wspomagane przez poklepywanie czy sprawianie, że klatka piersiowa zaczyna wibrować, znacznie pomaga. W przypadku zalegającej wydzieliny stosowanie pozycji Trendelenburga jest uzależnione od miejsca, w którym się ona znajduje. Następnie chory powinien pozostać w takim ułożeniu od 45 do 60 minut.

Pozycja Trendelenburga jest także wykorzystywana podczas leczenia schorzeń układu pokarmowego. Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest konieczność przeprowadzenia oceny czynności przełyku oraz jego budowy. Może być stosowana, gdy występują owrzodzenia, nadżerki, zmiany nowotworowe oraz problemy z połykaniem. Przeciwwskazaniem jest tu ciąża. Dodatkowo takie badanie może być wykorzystywane po to, aby ocenić funkcje dwunastnicy lub morfologię.

Podczas przeprowadzania badań dotyczących patologii lekarz może stosować nadanie jedno- albo dwukontrastowe. Po jego wypełnieniu za pomocą środka cieniującego można dokładnie przeanalizować występujące zaburzenia. Pacjent jest układany na obu bokach, brzuchu, plecach oraz w pozycji stojącej. Przed badaniem powinien być na czczo i powstrzymać się od palenia tytoniu.

Okazuje się, że pozycja Trendelenburga nie jest najlepszym rozwiązaniem do przewożenia osób po wypadku czy takich, które z różnych przyczyn doznały urazów. Ratownicy pogotowia medycznego twierdzą, że może ona jeszcze bardziej pogorszyć stan pacjenta, szczególnie w przypadku zaburzeń czynności oddechowej. Narządy jamy brzusznej w tej pozycji wywierają ucisk na przeponę, co niekiedy skutkuje znacznie większym ciśnieniem śródczaszkowym, zwłaszcza u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu, może skutkować zaburzeniami oddychania.

Okazuje się, że naczynia krwionośne u osób poszkodowanych w skutek ciężkiego wstrząsu hipowolemicznego są zazwyczaj maksymalnie zwężone. To pokazuje, że skorzystanie z pozycji Trendelenburga nie wspomaga autotransfuzji krwi z kończyn dolnych do narządów, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować ani żyć.

Należy również pamiętać, że nie może być ona stosowana w przypadku urazów kręgosłupa. Mogłaby dodatkowo naruszyć i uszkodzić już i tak nadwyrężone kręgi.

Zobacz też: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Pozycja Trendelenburga – zastosowanie

Pozycja Trendelenburga jest przede wszystkim stosowana w chirurgii, stomatologii, ginekologii, położnictwie, przy krwotokach lub utracie przytomności, jako pozycja drenażowa wspomagająca usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych czy podczas robienia zdjęć rentgenowskich przełyku w celu zdiagnozowania przepukliny przełyku.

Dodatkowo pozycja może być stosowana przy zabiegach chirurgicznych u osób, u których występuje przepuklina jamy brzusznej. Pozycja Trendelenburga jest odpowiednia dla poszkodowanych, którzy mają problemy z oddychaniem, co ma ułatwić perfuzję. Lekarze, dzięki tej pozycji mogą ustabilizować stan pacjenta oraz doprowadzić do przeprowadzania dokładnych badań w związku z przechodzonymi przez niego schorzeniami.

Jak się okazuje, jest to pozycja, w której pacjent odpoczywa. Leży na plecach, jego oczy są zwrócone do góry, a nogi i ramiona są ułożone obok ciała. Stopy są unoszone w powietrzu pod kątem od 15 do 30 stopni, toteż jest skuteczna podczas badań ginekologicznych. Takie ułożenie umożliwia łatwiejszy dostęp do narządów znajdujących się w miednicy.

Zobacz też: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Jak ułożyć w pozycji Trendelenburga?

Pozycja Trendelenburga to stara metoda, która polega na uniesieniu nóg i ułożeniu przedniej części ciała, tułowia i klatki piersiowej, poniżej tak umiejscowionych kończyn dolnych.

Dawniej, bo w XIX wieku, pozycję Trendelenburga określano jako pozycję centralizującą krążenie, którą należało zastosować w przypadku wstrząsu. Jednak obecnie uważa się ją za wręcz szkodzącą w takim przypadku. Należy również pamiętać, że nie można jej wykorzystywać przy urazach kręgosłupa.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej