Położna - na czym dokładnie polega jej praca?

Fot: monkeybusinessimages / gettyimages.com

Położna pomaga przejść kobiecie przez okres ciąży, a także uczestniczy w porodzie. Na tym jednak jej zadania się nie kończą. Tak naprawdę powinna towarzyszyć kobiecie na każdym etapie życia. Czym dokładanie zajmuje się położna i na czym polega jej praca? 

Mimo że zawód położnej częściej wykonywany przez jest kobiety, to położnikami mogą zostać także mężczyźni. Położna to samodzielny specjalista od kobiecego zdrowia. Aby wykonywać ten zawód należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów. W ich trakcie można wybrać specjalizację i zostać specjalistą od promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, organizacji i zarządzania oraz pielęgniarstwa neonatologicznego, rodzinnego, położniczego, epidemiologicznego lub ginekologicznego.

Położna - co należy do jej obowiązków?

Wbrew obiegowej opinii rola położnej w życiu kobiety nie ogranicza się tylko to okresu ciąży i porodu. Tak naprawdę położna powinna być obecna w życiu kobiety cały czas. Do zadań położnej należą;

  • edukowanie w zakresie planowania rodziny oraz chorób kobiecych; 
  • opieka nad kobietą w okresie ciąży - kontrolowanie jej przebiegu oraz kierowanie na określone badania;
  • prowadzeniem fizjologicznego porodu i połogu, przyjmowanie porodu oraz podejmowanie decyzji na wypadek nieobecności lekarza;
  • opieka nad noworodkiem (to położna powinna poinstruować - przede wszystkim świeżo upieczoną matkę - jak się opiekować i jak pielęgnować noworodka);
  • poradnictwo z zakresu żywienia kobiety w ciąży i noworodka;
  • edukacja w zakresie szczepień ochronnych.

Zobacz film i dowiedz się więcej o pracy położnej:

Zobacz film: Czym zajmuje się położna? Źródło: X-Bank Gallery

Położna - kiedy warto skorzystać z jej pomocy?

Zadaniem położnej jest dbanie o zdrowie kobiety, dlatego z jej pomocy mogą skorzystać także te panie, które zmagają się z chorobą ginekologiczną lub onkologiczną.

Położna powinna także zachęcać do dbania o siebie i wykonywania badań profilaktycznych, a także - w razie potrzeby - przekazywać rzetelną wiedzę z zakresu seksualności człowieka. Do jej zadań należy także ochrona macierzyństwa i ojcostwa.

Z pomocy położnej mogą skorzystać także młode dziewczyny, które dopiero zaczynają dojrzewać. Położna pomaga również przejść kobietom przez okres menopauzy. Prawo do spotkania z położną ma każda kobieta, która jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. O wizytę należy zapytać w przychodni.

Położna - jak ją wybrać?

Aby wybrać położną należy wypełnić tzw. deklarację wyboru położnej. Dwa razy w roku można dokonać bezpłatnej zmiany, za każdą kolejna trzeba będzie zapłacić. W deklaracji można wpisać nazwisko osoby, która nie pracuje w danej placówce.

Takiej możliwości nie mają kobiety w ciąży. Przyszłe mamy muszą zdecydować się na kogoś z personelu, który pracuje w wybranym przez nie szpitalu.

Kobieta ma także prawo skorzystać z pomocy tzw. położnej niezależnej. Taka położna nie tylko uczestniczy w porodzie, ale także uczy kobietę technik, które pomagają złagodzić ból. Za obecność położnej niezależnej trzeba dodatkowo zapłacić.

Data aktualizacji: 08.07.2020,
Opublikowano: 08.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej