Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

mat. prasowe 

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Jak wygląda zdrowa płytka paznokcia?

Zadbane dłonie to zdaniem niektórych osób nasza wizytówka. Największą ich ozdobą są czyste i zdrowe paznokcie. Zbudowane są one z keratyny, lipidów, wody, składników mineralnych, sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych. Grubość paznokci uwarunkowana jest genetycznie – te u rąk mają około 0,5 mm grubości, a u stóp nieco więcej. Paznokieć rośnie średnio 3 mm na tydzień. Zdrowa płytka powinna być gładka, twarda, mocna i lekko różowa – za zabarwienie odpowiada znajdująca się pod paznokciem siateczka naczyń krwionośnych. Taka płytka paznokciowa jest w stanie spełniać swoje zadania, przede wszystkim zabezpieczać delikatną skórę palców. Jeśli na płytce pojawiły się pofałdowania, nazywane też bruzdami, to warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być objaw chorobowy. Poznaj przyczyny pofalowanych paznokci u rąk na badaniakrwi.pl.

Jakie są przyczyny poprzecznych pofałdowań paznokci?

Na płytce paznokciowej pojawić się mogą poprzeczne pofałdowania. Wśród ich przyczyn wymienia się urazy mechaniczne i chemiczne, do których może dojść podczas zabiegów kosmetycznych lub na skutek działania niektórych kosmetyków (np. acetonu obecnego w zmywaczach do paznokci) czy mocnych detergentów. Poprzeczne bruzdy na paznokciach są też konsekwencją zbyt długiego oddziaływania wody, ale i towarzyszą niektórym chorobom. Tzw. linie Beau mogą być spowodowane przez cukrzycę, zakrzepicę naczyń wieńcowych, zaburzenia krążenia, niektóre choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzycę). Ich powstawaniu sprzyjają: syfilis, świnka, niedociśnienie, choroba Kawasakiego, zaburzenia skórne (egzema, łysienie plackowate), infekcje przebiegające z wysoką gorączką. Linie Beau pojawiają się najczęściej na płytce paznokciowej kciuka i dużego palca u stopy. Ich nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego lekarza Josepha Beau, który dokonał ich pierwszego opisu.

Jakie są przyczyny pionowych pofałdowań paznokci?

Na płytce paznokciowej rozwinąć się mogą również pionowe pofałdowania. Za ich powstanie odpowiadają m.in. niedobory pokarmowe, w szczególności takich składników, jak: cynk, wapń, magnez, żelazo, witamina B12. Zmiany te są jednym z objawów postępującego procesu starzenia się organizmu. Mogą być również wynikiem odwodnienia. Podłużne bruzdowanie płytki paznokci wiąże się niekiedy z chorobami jelit. Obok pękania i rogowacenia paznokci pofałdowania stanowią kolejny objaw liszaja czerwonego płaskiego, który jest przewlekłą chorobą o niejasnej etiologii (często występuje razem z chorobami autoimmunologicznymi). Nierzadką przyczyną pofalowanej płytki paznokciowej jest zakażenie grzybicze, które charakteryzuje się zażółceniem paznokcia. W przebiegu grzybicy pojawia się też szereg innych zmian na płytce i skórze wokół niej. Najczęściej za infekcje odpowiadają dermatofity – w przypadku paznokci u stóp głównie grzyby rodzaju Trichophyton, z kolei na paznokciach u rąk grzyby z rodzaju Candida.

Data aktualizacji: 27.05.2022,
Opublikowano: 27.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej
Paznokcie akrylowe – czy warto je zakładać?

Paznokcie akrylowe to obok manicure’u hybrydowego jeden z najpopularniejszych sposobów utrwalania lakieru nałożonego na paznokcie. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się jednak o tym, że akryl do paznokci to substancja toksyczna dla ludzkiego zdrowia.

Czytaj więcej