Podwyższone ALT i AST jako wskaźniki chorób wątroby, mięśni i zawału serca

Fot: Анна Ковальчук / fotolia.com

ALAT i AspAT podwyższone mogą być u osób z zapaleniem wątroby, jej marskością lub rakiem. Uszkodzenie wątroby, mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego to najczęstsze przyczyny podwyższonego AspAT i ALAT.

AspAT lub AST to aminotransferaza asparaginianowa. Występuje w wielu tkankach organizmu, ale najwięcej jest jej w wątrobie, sercu i mięśniach szkieletowych. Badanie AST wykonuje się wtedy, gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia wątroby i występują dolegliwości. AST bada się też po to, by sprawdzić stan wątroby u osób z grupy zagrożonej uszkodzeniem tego narządu.

Normy AspAT i ALAT dla kobiet, mężczyzn i dzieci, wskazania do badania

Norma AST dla kobiet i dla mężczyzn jest inna. Wyniki należy rozpatrywać wedle podanych przez laboratorium zakresów referencyjnych.

Równocześnie z AspAT bada się także ALAT, czyli aminotransferazę alaninową. Norma ALAT to od 5 do 40 jednostek na litr krwi. Stosunek tych dwóch substancji może świadczyć o charakterze choroby, która jest przyczyną podwyższonego AST.

Zobacz także: ALT, czyli aminotransferaza alaninowa: normy, interpretacja wyników badania, próby wątrobowe

Wskazaniem do badania AspAT są:

  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej,
  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie jednocześnie wielu leków,
  • infekcja wirusem powodującym wirusowe zapalenie wątroby (HAV, HBV lub HCV),
  • przypadki chorób wątroby wśród najbliższej rodziny.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock


    Wykonać badanie należy również u osób, u których występują dolegliwości sugerujące uszkodzenie wątroby, m.in nudności i wymioty, bóle brzucha, osłabienie, nieprawidłowy kolor moczu i stolca, świąd skóry oraz żółtaczka z zabarwieniem skóry i białek oczu na żółto.

    Podwyższone ALT i AST – interpretacja wyników, przyczyny

    W przypadku przewlekłego i ostrego zapalenia wątroby AspAT podwyższony w stosunku do normy może być nawet kilkukrotnie. Przeważnie podwyższony AspAT i ALAT występują jednocześnie. Dzięki oznaczeniu stężenia obu tych enzymów można stwierdzić, jak poważny jest stan chorego.

    Podwyższone AST i ALT może być skutkiem:

    • uszkodzenia wątroby na skutek zatrucia toksynami, np. po zjedzeniu trujących grzybów,
    • zapalenia dróg żółciowych,
    • wirusowego zapalenia wątroby,
    • martwicy komórek wątroby (hepatocytów),
    • mononukleozy – zakaźnej choroby wirusowej powodującej m.in. gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony oraz silny ból gardła i powiększenie migdałków,
    • zapalenia trzustki,
    • hemochromatozy – choroby metabolicznej polegającej na odkładaniu nadmiaru żelaza w organizmie, zwłaszcza w wątrobie,
    • zatorowości płucnej,
    • choroby Wilsona – choroby metabolicznej, w której w organizmie gromadzi się nadmiar miedzi,
    • dużego wysiłku fizycznego wykonanego przed badaniem.

    Zobacz także: Próby wątrobowe – normy i rodzaje badań (ALT, GGTP, ALP, AST i in.) 

    Wysokie ALAT i AspAT mogą świadczyć również o uszkodzeniu mięśni szkieletowych, a norma AST przekroczona kilka tysięcy razy to dowód na zawał w ciągu ostatnich 4 do 6 godzin. Po zawale mięśnia sercowego i jego uszkodzeniu podwyższony AspAT utrzymuje się przez kilka dni.

    Wysoki AspAT może być skutkiem także niedotlenienia (hipoksji) czy ostatnio przebytych zabiegów kardiochirurgicznych i inwazyjnych badań naczyniowych, w tym angiokardiografii.

    Stosunek AspAT do ALAT pozwala w przybliżeniu określić, co jest przyczyną nieprawidłowych wyników. Jeśli stosunek AST do ALT jest mniejszy niż 1, może to oznaczać łagodne uszkodzenie wątroby, gdy stosunek ten jest większy niż 1 – oznacza ciężkie uszkodzenie wątroby, martwicę hepatocytów lub zawał serca, stosunek AST do ALT około 1 sugeruje marskość wątroby oraz raka wątroby lub przerzuty do tego narządu.

    Fałszywie wysoki AspAT może być następstwem rozległych oparzeń ciała, hemolizy (rozpad krwinek czerwonych), zaburzeń stężenia lipoprotein we krwi oraz stosowania niektórych leków m.in. przeciwpsychotycznych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tetracykliny (antybiotyk) i innych.

    Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

    Podwyższony AspAT u dziecka – przyczyny

    Podwyższony AspAT i ALAT u niemowląt może wynikać z hemolizy, czyli rozpadu krwinek czerwonych. Potencjalna przyczyna hemolizy to m.in. niezgodność czynników Rh u matki i dziecka. Podwyższony AspAT u niemowlaka może być następstwem infekcji układu moczowego – gdy wykluczono niedokrwistość oraz nie wykonywano zabiegów chirurgii naczyniowej ani kardiologicznych, należy wziąć pod uwagę taką możliwość.

    Wysoki AspAT u dziecka niekiedy wynika z dystrofii mięśni. Przeważnie podwyższone i wysokie AspAT występuje wtedy jednocześnie z objawem nieprawidłowego napięcia mięśni u dziecka.

    U dzieci podwyższone AST może być też po szczepieniu, zwłaszcza po sczepieniu na żółtaczkę.

    Koszt badania AspAT, przygotowanie do badania

    Cena pojedynczego badania AST to około 10 złotych. Test można wykonać w dowolnym laboratorium. Przed badaniem należy być na czczo. Próbkę krwi do badania pobiera się najczęściej z żyły w dole łokciowym. Badanie AST pojedynczo wykonuje się bardzo rzadko, ponieważ bez kontekstu innych parametrów określających funkcjonowanie wątroby lub stan mięśni czy serca nie daje ono wskazówek co do przyczyny wyników nieprawidłowych.


    Data aktualizacji: 14.05.2018,
    Opublikowano: 22.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

    Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

    Czytaj więcej
    Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

    Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

    Czytaj więcej
    #Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

    Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

    Czytaj więcej
    Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

    Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

    Czytaj więcej
    Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

    Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

    Czytaj więcej
    Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

    Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

    Czytaj więcej
    Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

    Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

    Czytaj więcej
    Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

    Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

    Czytaj więcej
    Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

    Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

    Czytaj więcej
    Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

    Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

    Czytaj więcej