Podtopienie – jak wygląda pierwsza pomoc? Jakie są jego przyczyny?

Fot: mihtiander / gettyimages.com

Podtopienie stanowi dość częstą sytuację wymagającą podjęcia odpowiednich działań z zakresu pierwszej pomocy. Szybkie rozpoczęcie resuscytacji ma kluczowe znaczenie dla przeżycia i powrotu funkcji neurologicznych u osób podtopionych.

Podtopienie jest częstą przyczyną zgonów w Europie. Kąpiele w niestrzeżonych miejscach i nieostrożność podczas przebywania w wodzie stanowią najczęstsze okoliczności towarzyszące utonięciom. Głównym czynnikiem wpływającym na rokowanie po epizodzie tonięcia jest czas trwania niedotlenienia. Dlatego też natychmiastowe podjęcie pierwszej pomocy podnosi szanse przeżycia poszkodowanego.

Przyczyny utonięcia

Utonięcia stanowią jedną z częstszych przyczyn zgonów będących wynikiem tzw. nieszczęśliwych wypadków. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku tonie 450 000 osób na świecie. Utonięcie jest konsekwencją uduszenia z powodu zalania dróg oddechowych wodą. Większość ofiar stanowią małe dzieci i młodzi mężczyźni. Najczęstszym miejscem utonięć są zbiorniki słodkowodne (jeziora i rzeki) lub okolice wybrzeży morskich.

Wśród możliwych przyczyn utonięcia można wymienić m.in.: brak lub niedostateczne umiejętności pływania, atak serca, skrajne wyczerpanie, napad padaczkowy, nagłe omdlenie, zanurzenie się w zimnej wodzie, brawurę, brak wyobraźni, wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, kąpiele w niestrzeżonych miejscach oraz nieostrożność podczas przebywania w wodzie. Czasami utonięcie jest aktem samobójczym.

Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Pierwsza pomoc tonącemu

W literaturze powszechnie stosowane są terminy takie jak niemal utonięcie, prawie utonięcie czy prawie utopienie, które odnoszą się do przeżycia epizodu topienia po podjęciu prób ratowania. Zanim osoba ratująca podejmie jakiekolwiek działania, powinna zadbać o własne bezpieczeństwo i wezwać pogotowie. Udzielający pomocy powinni mieć na uwadze, że przy ratowaniu z wody może nastąpić niebezpieczna sytuacja, gdy tonący kurczowo zaciska ręce na ciele ratownika i wciąga siebie i jego w toń. Jeśli poszkodowany znajduje się blisko brzegu, można mu pomóc przez podanie jakiegoś przedmiotu lub liny. Gdy działanie to okaże się nieskuteczne, należy dotrzeć do poszkodowanego, najlepiej za pomocą sprzętu pływającego. Niekiedy wejście do wody jest konieczne, a wówczas trzeba zaopatrzyć się w niezatapialny przedmiot, na przykład bojkę ratowniczą. Poszkodowanego wynosi się na brzeg w pozycji horyzontalnej.

Zobacz film: Zatrzymanie pracy serca - pierwsza pomoc. Źródło: 36,6.

Fazy tonięcia i udzielanie pierwszej pomocy

Wyróżnia się 4 fazy tonięcia. Pierwsza z nich polega na świadomym wstrzymaniu oddechu przez osobę tonącą. Etap ten kończy się po przekroczeniu progu pobudliwości ośrodka oddechowego nadmierną ilością dwutlenku węgla krążącego we krwi. Poszkodowany uratowany na tym etapie oddycha i jest przytomny. Należy go wyciągnąć z wody, a następnie uspokoić, podjąć działania przeciwwstrząsowe i okryć tzw. folią życia.

Podczas drugiej fazy tonięcia poszkodowany wykonuje wdech, podczas którego połyka wodę wpływającą do dróg oddechowych. Oddycha, jest przytomny i wystraszony, a jego żołądek jest wypełniony wodą, stąd często ma odruch wymiotny. Osobę tonącą wyciąga się z wody, a następnie zabezpiecza drogi oddechowe, uspokaja, podejmuje działania przeciwwstrząsowe i okrywa tzw. folią życia.

Trzecia faza tonięcia nazywana jest przytopieniem. Woda znajduje się w górnych drogach oddechowych. Następuje zaciśnięcie głośni. Dochodzi do zatrzymania czynności oddechowych i utraty przytomności. Pomoc udziela się jeszcze w wodzie. Natychmiast po dotarciu do poszkodowanego podaje się 5 wdechów. Jeśli nie powróci spontaniczny oddech, a czas holowania do brzegu jest krótszy niż 5 min, należy kontynuować oddechy ratownicze w trakcie holowania. Po wyciągnięciu tonącego z wody działa się przeciwwstrząsowo. Nieprzytomną osobę z drożnymi drogami oddechowymi i spontanicznym, prawidłowym oddechem układa się w pozycji bezpiecznej.

Pierwsza pomoc topielcowi w czwartej fazie tonięcia

Podczas czwartej fazy tonięcie dochodzi do zalania płuc wodą. Ma miejsce głęboka faza niedotlenienia i zatrzymanie czynności życiowych. Poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha, serce nie pracuje. Pierwsza pomoc topielcowi w czwartej fazie tonięcia po wyciągnięciu z wody przebiega następująco:

  • Należy sprawdzić przytomność.
  • Należy sprawdzić podstawowe czynności życiowe, takie jak tętno i oddech (za pomocą 3 zmysłów – wzroku, tj. ruchy klatki piersiowej, słuchu, tj. nasłuchiwanie szmerów oddechowych i czucia, tj. wyczucie ruchu powietrza na policzku).
  • Trzeba usunąć zawartość jamy ustnej poszkodowanego, która utrudni udrożnienie dróg oddechowych (woda, zanieczyszczenie, wymiociny, sztuczna szczęka).
  • Po stwierdzeniu, że poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej – mostek uciska się na głębokość nie mniejszą niż 5 cm, z częstotliwością co najmniej 100/min.
  • Następnie kontynuuje się resuscytację krążeniowo-oddechową w stosunku 30 uciśnięć do 2 wentylacji. Należy pamiętać, aby nie odginać głowy poszkodowanego do tyłu, a tylko żuchwę.
  • Resuscytację krążeniowo-oddechową przeprowadza się tylko na twardym i stabilnym podłożu, do momentu przyjazdu pomocy medycznej.

Na czym polega rękoczyn Sellicka?

Podczas wykonywania wdechów kontrolnych oraz przy sztucznym oddychaniu wskazane jest stosowanie rękoczynu Sellicka. Polega on na uciśnięciu chrząstki pierścieniowatej, która znajduje się poniżej chrząstki tarczowej tworzącej u mężczyzn tzw. jabłko Adama. Takie postępowanie zapobiega wdmuchiwaniu powietrza do żołądka i następczej aspiracji jego treści do płuc. Rękoczyn wykonuje jedna osoba, kiedy druga prowadzi sztuczną wentylację.

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Bloch-Bogusławska E., Wolska E., Paradowska A., Grapatyn G., Sądowo-lekarska analiza utonięć w materiałach zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy w latach 1992-2002, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii”, 2008, LVIII, s. 150- 154.

2. Jastrzębska R., Kaczor A., Nagłe stany zagrożenia życia. ABC pierwszej pomocy, Słupsk, Wydawnictwo Szkoły Policji w Słupsku, 2007.

3. Jakubaszko J., ABC resuscytacji zgodne z Wytycznymi ERC 2010, Wrocław, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2012.

4. Praca zbiorowa, Vademecum ratownika, Stowarzyszenie Maltański Krzyż, Sobin, 2011.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 23.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej