Podnoszenie ciężarów i kulturystyka dla początkujących. Jak ułożyć program treningowy?

Fot. milanvirijevic / Getty Images

Podnoszenie ciężarów jest dynamiczną i emocjonującą dyscypliną sportową. Relacje sportowe podnoszenia ciężarów na żywo w Internecie są coraz bardziej popularne. Podnoszenie ciężarów przez kobietę wzbudza szczególne zainteresowanie miłośników tego sportu. Jak ułożyć trening, aby dołączyć do grona ciężarowców?

Podnoszenie ciężarów przynosi wiele korzyści dla zdrowia, ale również umiejętności nabyte na treningach można przenieść na grunt życia codziennego. Prawidłowe podnoszenie ciężarów w pracy czy w domu chroni układ kostno-szkieletowy przed kontuzjami i sprawia, że wykonywane czynności są bardziej efektywne. Podnoszenie ciężarów to technika, siła oraz taktyka i pamięć ruchowa.

Podnoszenie ciężarów - kategorie wagowe

Podnoszenie ciężarów jest dyscypliną tzw. atletyki ciężkiej, która polega na podnoszeniu sztangi z określonym ciężarem w odpowiedniej kategorii wagowej zawodnika.

Od 1 sierpnia 2018 r. ustalono nowe kategorie wagowe w podnoszeniu ciężarów.

Podnoszenie ciężarów – kategorie wagowe:

  • podnoszenie ciężarów – mistrzostwa świata mężczyźni: 10 kategorii: 55 kg, 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 89 kg, 96 kg, 102 kg, 109 kg, +109 kg
  • podnoszenie ciężarów – mistrzostwa świata kobiety: 10 kategorii: 45 kg, 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 71 kg, 76 kg, 81 kg, 87 kg, +87 kg
  • podnoszenie ciężarów w igrzyskach olimpijskich – mężczyźni: 7 kategorii: 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 96 kg, 109 kg, +109 kg
  • podnoszenie ciężarów w igrzyskach olimpijskich – kobiety: 7 kategorii: 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 76 kg, 87 kg, +87 kg.

Prawidłowe podnoszenie ciężarów w sporcie

Podnoszenie wykonuje się dwiema technikami, to tzw. dwubój podnoszenia ciężarów:

  • rwanie, czyli dźwignięcie nad głowę płynnym ruchem sztangi w szerokim uchwycie i utrzymanie jej w bezruchu do momentu sygnału sędziego
  • podrzut – jest bojem, w którym sztanga poderwana zostaje na klatkę piersiową, a następnie uniesiona nad głowę. To tzw. wybicie sztangi.

Każdy zawodnik ma 3 próby rwania i podrzutu.

Przygotowanie do podnoszenia ciężarów

Przemyślany plan treningowy podnoszenia ciężarów musi być kompleksowy i zakładać doskonalenie techniki, profilaktykę urazów, budowanie siły, wytrzymałości mięśniowej, sprawności, równowagi i koordynacji ruchowej. Rozbudowana sylwetka to tylko efekt końcowy.

Należy pamiętać, że podnoszenie ciężarów to nie jest zwykłe „przerzucanie żelastwa”. Podnoszenie ciężarów to wielokierunkowa taktyka dążenia do celu i koncentracja na utrzymaniu poziomu treningu oraz podnoszenie stopnia trudności ćwiczeń.

Przygotowując się do treningów ciężarowych, należy pamiętać o odpowiedniej diecie składającej się z głównych posiłków oraz licznych przekąsek, dostarczających białko, węglowodany, tłuszcze nienasycone i odpowiednie nawodnienie (min. 4 l dziennie). Zapotrzebowanie energetyczne sportowca siłowego waha się w granicach 6200–6600 kcal w ciągu dnia.

Czas na regenerację organizmu jest równie ważny jak sam trening siłowy. Brak odpoczynku między treningami oraz między ćwiczeniami może doprowadzić do zmęczenia organizmu, przeciążenia fizycznego, kontuzji i zniechęcenia do kontynuowania uprawiania sportu podnoszenia ciężarów.

Jak ułożyć trening ciężarowca?

Program ćwiczeń zawsze jest dostosowany do zawodnika. Należy skupić się na rozwijaniu sprawności organizmu i wytrzymałości stawów kończyn i kręgosłupa, a także na klasycznym treningu siłowym, oddechowym i odpoczynku. Warto ograniczyć trening na maszynach i używać ich jako uzupełnienie, a nie podstawę ćwiczeń.

Stworzenie planu treningowego to wyzwanie. Wielu zawodowych ciężarowców współpracuje z osobistymi trenerami i specjalistami w tej dziedzinie. Indywidualny trening uwzględnia mocne i słabe strony zawodnika, jego predyspozycje fizyczne, aspiracje, wiedzę i doświadczenie, uwarunkowania genetyczne oraz ogólne zdrowie.

W programie należy określić stałe elementy:

  • ocenę stopnia zaawansowania muskulatury i siły fizycznej
  • przeciwwskazania, np. kontuzje, przebyte urazy, dyspozycyjność
  • częstotliwość treningów i przeznaczony czas na jedną sesję
  • motywację i cele do podnoszenia ciężarów
  • dostosować dietę do wzmożonego wysiłku.

Zobaczcie także, jak powinien wyglądać trening:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn

Trening podnoszenia ciężarów

Podnoszenie ciężarów to nie tylko siła rąk i ramion. Należy pamiętać o obciążonych plecach i kręgosłupie, brzuchu i nogach. Trening zawiera ćwiczenia siłowe, równoważne, wzmacniające, rozciągające i relaksacyjne tych okolic ciała.

Podstawowe ćwiczenia: ogólnorozwojowa rozgrzewka, martwy ciąg, wyciskanie, przysiady ze sztangą, rwanie i podrzut, ćwiczenia mięśni brzucha, pleców i oddechowe.

W pierwszych tygodniach podnoszenie ciężarów należy wykonywać małymi obciążeniami, aby opanować technikę. Organizm zdecyduje, czy jest gotowy na podniesienie ciężkości sztangi po 2–3 miesiącach.

Wskazówki do podnoszenia ciężarów

Trening podnoszenia ciężarów można bezpiecznie rozpocząć i czerpać przyjemność z ćwiczeń, korzystając ze wskazówek dla początkujących ciężarowców. Dobre i praktyczne porady przed rozpoczęciem przygody z podnoszeniem ciężarów pomogą nabrać zaufania do tego wymagającego sportu. Są to m.in.:

  • koncentracja na podstawach, czyli wielostawowe i kompleksowe ćwiczenia. Kulturystyka to metodyka ćwiczeń, dyscyplina i regularność
  • klasyka i wolne ćwiczenia. Maszyny nie kształtują techniki, pewnego chwytu i koordynacji ruchowej. Podnoszenie ciężarów to sztuka
  • ćwiczenie na jakość, nie na ilość. Budowaniu siły sprzyja mała ilość powtórzeń z dużym obciążeniem. Wysoka liczba powtórzeń i mały ciężar redukują tkankę tłuszczową, poprawiają ukrwienia i wytrzymałość mięśni
  • prośba o pomoc. Nie należy obawiać się poproszenia o wskazówki czy asystę na siłowni. Lepiej zasięgnąć porady profesjonalnego trenera, niż nabawić się kontuzji. 
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej