Po czym rozpoznać wstrząs pourazowy i na czym polega udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu?

Fot. LeManna / Getty Images

Wstrząs pourazowy to stan zagrożenia życia pacjenta polegający na upośledzeniu funkcji życiowych jego organizmu, głównie niewydolności krążeniowej. Wstrząs tego typu powstaje najczęściej na skutek silnego urazu mechanicznego, którego efektem jest znaczna utrata krwi i osocza.

Tego typu zaburzenia homeostazy organizmu, czyli zdolności utrzymywania parametrów wewnętrznych na stałym poziomie, niosą za sobą szereg stopniowo postępujących objawów, które w konsekwencji mogą wywołać zgon pacjenta. Udzielenie pierwszej pomocy przy wstrząsie pourazowym często ma duże znaczenie w dalszym procesie leczenia poszkodowanego i w tempie jego powrotu do zdrowia.

Czym jest wstrząs pourazowy?

Wstrząs pourazowy to fizjologiczna reakcja organizmu polegająca na uruchomieniu mechanizmów ratunkowych w odpowiedzi na nagłe i znaczne dysproporcje między zapotrzebowaniem na tlen a zaopatrzeniem w niego poszczególnych tkanek i narządów w wyniku nagłej niewydolności układu krążenia.

Zjawisko wstrząsu pourazowego oznacza raptowne załamanie zdolności organizmu do utrzymania stałości parametrów wewnętrznych, za które odpowiada, czyli do samoregulacji procesów biochemicznych. To tzw. zaburzenie homeostazy, które nie wynika z niewydolności krążeniowo-oddechowej, ale z przyczyn zewnętrznych i mechanicznych. Wstrząs pourazowy powoduje szereg objawów, głównie wiążących się z krytycznym spadkiem ciśnienia tętniczego, prowadząc do niedotlenienia tkanek oraz ogólnego załamywania się sił życiowych organizmu.

Zaburzenia homeostazy wymagają pilnej interwencji medycznej. Pierwsza pomoc udzielona poszkodowanemu na miejscu zdarzenia często ma kluczowe znaczenie i wpływa na dalszy proces leczenia oraz wystąpienie powikłań pourazowych.

Zobaczcie, jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy na filmie:

Zobacz film: Pierwsza pomoc a prawo. Źródło: 36,6

Przyczyny wstrząsu pourazowego i mechanizm rozwoju zjawiska

Wstrząs pourazowy spowodowany jest najczęściej silnym urazem zewnętrznym, jak zmiażdżenia, złamania czy oparzenia, połączonym z utratą znacznej ilości krwi i osocza wskutek przerwania ciągłości dużych naczyń krwionośnych i niedostarczenia tlenu komórkom. Słabnący organizm uruchamia procesy obronne pozwalające na tymczasowe spowolnienie zaburzenia homeostazy, jednak postępujące zmiany mogą prowadzić nawet do śmierci. W mechanizmie rozwoju wstrząsu pourazowego wyróżnia się 4 główne etapy:

  • wstrząs pourazowy wyrównany, czyli wyrzut adrenaliny, podwyższenie progu bólowego i skurcz naczyń krwionośnych;
  • centralizacja, czyli ukrwienie skupia się na utrzymaniu pracy najważniejszych narządów, jak serce i płuca, kosztem narządów obwodowych, jak skóra i mięśnie;
  • zmiany metaboliczne na tle dysfunkcji łańcucha oddechowego na poziomie komórkowym, gdzie zmiana procesów tlenowych na beztlenowe powoduje kwasicę metaboliczną zatruwającą organizm;
  • nieodwracalne niedotlenienie i postępująca martwica komórkowa.

Polecamy: Utrata przytomności – jakie są przyczyny i objawy? Pierwsza pomoc

Objawy wstrząsu pourazowego

Wstrząs pourazowy to ciągły proces, w którego przebiegu nie obserwuje się widocznych granic pomiędzy etapami, a zazębiające się i postępujące objawy. Poszkodowany w ostrej fazie wstrząsu pourazowego może być przytomny, wręcz podniecony i pobudzony, ale splątany, otępiały i obojętny wobec otoczenia. Postępujące zaburzenia homeostazy organizmu zwykle objawiają się:

  • bradykardią, czyli szybko słabnącym tętnem;
  • spłyceniem i przyspieszeniem oddechu;
  • spowolnieniem reakcji źrenic na światło;
  • ochłodzeniem i bladością skóry;
  • zlewnym potem na powierzchni skóry;
  • apatią, sennością.

Objawy wstrząsu pourazowego są pogłębiane przez dolegliwości bólowe, strach i zimną temperaturę otoczenia. Wraz z postępem wstrząsu i utratą krwi kontakt z poszkodowanym może się pogarszać aż do momentu utraty przez niego przytomności, zwiotczenia mięśni i zatrzymania funkcji krążeniowo-oddechowych. Rozwój objawów wstrząsu pourazowego można ograniczyć poprzez udzielenie pierwszej pomocy ofierze.

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Wstrząs pourazowy – pierwsza pomoc

Wstrząs pourazowy bezpośrednio zagraża życiu pacjenta, dlatego pierwsza pomoc powinna być udzielona możliwie szybko. Postępowanie ratownicze polega na:

  • zatamowaniu źródeł krwotoków, stabilizacji złamań, unieruchomieniu opatrunków;
  • zapobieganiu stratom ciepła, osłonięciu przed deszczem czy wiatrem; należy uważać, aby nie ogrzewać poszkodowanego, ponieważ intensywne rozgrzanie zwiększa ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych, rozrzedzenia krwi i podbicia efektu wstrząsu pourazowego;
  • zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i spokoju psychicznego;
  • ułożeniu pacjenta w pozycji bezpiecznej bocznej lub uniesieniu kończyny powyżej poziomu serca dla zwiększenia efektu centralizacji i grawitacyjnego zapobiegnięcia wylewowi krwi z ran powstałych na kończynach;
  • utrzymanie kontaktu werbalnego z poszkodowanym;
  • wezwanie służb ratowniczych.

Nie należy podawać żadnych płynów w sytuacji, kiedy pacjent jest nieprzytomny lub widocznie opada z sił. Lekarstwa również nie są wskazane. W przypadku postępujących objawów, utraty przytomności i zatrzymania funkcji życiowych należy podjąć akcję resuscytacyjną.

Bibliografia:

  1. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku, Pierwsza Pomoc, bialystok.uw.gov.pl [dostęp internetowy].
Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 24.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej